Londýn: Kde se ubytovat a jaké památky navštívit?

Kdo by nechtěl navštívit královské město proslulé svou historií, která na vás dýchá na každém kroku. Mnoho z vás už tuší, že se jedná o kosmopolitní město Londýn, které vás naprosto pohltí.

Chystáte se na cestu prvně? Přečtěte si našeho průvodce Londýnem, který vás provede po těch nejdůležitějších místech a seznámí vás s místním životem.

Město Londýn patří mezi nejznámější města světa.

Nejnavštěvovanější památky Londýn

Pokud hodláte uskutečnit výlet do Londýna, rozhodně navštivte těchto 7 památek.

Big Ben

Mezi nejznámější památky Londýna patří slavná hodinová věž Westministerského paláce Big Ben. V roce 1834 propukl v paláci mohutný požár, po kterém probíhala velká rekonstrukce paláce. U této příležitosti byla věž postavena. Víte, že označení Big Ben patří největšímu zvonu, který se ve věži nachází? Další zajímavostí je, že v roce 2012 byla tato věž oficiálně přejmenována na Elisabeth Tower.

Zdroj foto: Bucchi Francesco / Shutterstock.com

Londýnské oko

Obrovské ruské kolo zvané London Eye bylo postaveno v roce 1999 a pro veřejnost otevřeno v roce 2000. Tehdy se jednalo o největší vyhlídkové ruské kolo na světě, ovšem toto označení mu bylo odebráno v roce 2013 po stavbě The Shard. Výhled na Londýn určitě stojí za to, zejména za jasného a slunečného dne. Zajímá vás cena vstupenky? Za velkolepou podívanou z ruského kola zaplatíte necelých 800 Kč.

Divadlo Globe

Milovníci Hamleta a Romea a Julie by určitě měli navštívit divadlo Globe, které se nachází ve čtvrti Bankside. Jeho historie sahá až k roku 1599, kdy bylo postaveno úplně první divadlo s názvem Globe. Toto divadlo prošlo taktéž ničivým požárem, a i přes rekonstrukci byla i druhá stavba divadla v roce 1644 stržena. Dnešní divadlo Globe je replikou toho původního, kde se odehrávaly všechny Shakespearovské hry.

Katedrála svatého Pavla

Katedrála svatého Pavla je považována za dominantu londýnských vysokých budov. Tato ikonická stavba má dlouholetou historii, za níž stojí mnoho přestaveb. Dnešní podoba kopule pochází ze 17. století po Velkém požáru v Londýně, který zničil většinu města. Pokud se dostanete na most Tisíciletí, rozhlédněte se, katedrála se vám zobrazí v celé své kráse.

Trafalgarské náměstí

Náměstí Trafalgar Square je místo obklopující sochu lorda Nelsona. Ten, kdo alespoň z části zná historii Londýna, ví, že tento název v sobě nese připomínku na bitvu o Trafalgar, kterou Britové proti Napoleonovi vyhráli. Jedná se o velký prostor, kde si můžete vychutnat kávu na lavičce u fontán v pozadí Národní galerie a nechat se unášet dávnou minulostí Londýna.

Buckinghamský palác

Při prohlídce památek Londýna nesmíte zapomenout na sídlo královny Alžběty a Prince Filipa, tzv. Buckingham palace. Kořeny této velkolepé budovy sahají až k roku 1630 a v roce 1837 se stala oficiálním domovem pro královnu Viktorii. Doporučujeme si předem rezervovat prohlídku, o které je velký zájem.

Westministerský palác

Pokud se chcete o britské politice dozvědět něco více, objednejte se na prohlídku Westministerského paláce, kde sídlí Sněmovna parlamentu. Celá budova je skutečným skvostem Londýna. Zážitkem pro vás bude i výměna stráží před královským sídlem Buckinghamským palácem nebo návštěva Národní galerie či Muzea věd.

Ubytování Londýn

Londýn je skutečně velkolepé město plné starých i novodobých ikon, památek a zajímavostí. Je zcela jasné, že není možné navštívit všechna místa za krátkou dobu. Proto, pokud uvažujete nad ubytováním, doporučujeme se ubytovat přímo v centru Londýna. Ceny za ubytování jsou výrazně vyšší (například v okolí Hyde Parku) než na okraji města a v přilehlých blízkých městečkách a vesnicích, ale když si spočítáte čas a projeté peníze za dopravu, abyste se dostali do centra, nakonec dojdete k závěru, že ubytování v centru Londýna je nejlepším řešením.

Rada pro vás: Ubytování v Londýně vyhledávejte v oblasti

 • Kensington,
 • Mayfair,
 • Paddington,
 • Marylebone,
 • SOHO.

Zde je nejideálnější dostupnost k monumentům Londýna.

Tip na ubytování:

 • Do 1000 Kč za noc se můžete ubytovat v hotelu St. Joseph, který se nachází jen 5 kilometrů od centra.
 • Zlatou střední cestu získal hotel Jurys Inn London Holborn, který najdete pět minut od Britského muzea. Cena za noc v tomto hotelu se pohybuje kolem tří tisíc, což je za nabízené služby adekvátní.
 • Kdo má rád luxus a prvotřídní servis s letištním transferem, možností využití hotelových Spa a welness procedur doporučujeme pětihvězdičkový Corinthia Hotel, který se nachází pár minut od Trafalgarského náměstí.

Letenky Londýn

Prvním kritériem pro výběr letenky Londýn jsou odletové dny. Jestliže chcete ušetřit, vybírejte si let ve všední dny a mimo svátky. Letíte do Londýna pouze na víkend? Ušetříte i tím, že na tak krátkou cestu vám postačí příruční zavazadlo, za kufr jako odbavené zavazadlo si připlatíte.

Důležitý je i výběr typu letu. Pokud využijete nízkonákladové společnosti, můžete letět s aerolinkou RaynAir, která má svou základnu na letišti Stansted. To je od Londýna vzdáleno asi 60 kilometrů. Pokud budete dobře hledat, jejich letenky naleznete i pod tisíc korun (například let z Ostravy mnohdy vyjde na 300 Kč).

Mezi další nízkonákladové aerolinky patří společnosti Easyjet nebo Wizzair, jejichž letadla přistávají na letištích Gatwick a Luton. Ze všech jmenovaných letištních hal se do centra Londýna dostanete autobusem, vlakem nebo taxíkem, jejichž stanoviště naleznete přímo před letištěm.

Doporučujeme si vždy všechny odjezdy rezervovat předem, například autobus rezervujete u společnosti Easybus, vlak z letiště Standsted u společnosti Stansted Express.

Doprava po Londýně

Tube neboli metro

Londýn je skutečně velké město, které se bez veřejné dopravy neobejde. Jedním z běžných a nejrychlejších způsobů, jak se někam přepravit, je metro. Avšak jeho velkou nevýhodou je, že se nachází v podzemí a vy tak z Londýna nic nevidíte.

Abyste se v metru vyznali, řiďte se názvy a barvami zón – celkem je jich devět. Všechny památky se nachází v zóně jedna.  Taky je dobré vyřídit si tzv. Oyster kartu, která vám zajistí slevu. Cestování po zóně 1 stojí 4,5 libry, s kartou je cena sníže na na 2 libry.

Double decker

Pro skvělý výhled a zážitek doporučujeme využít dopravní prostředek typický londýnský červený autobus tzv. double-decker bus. Abyste však mohli vystoupit, musíte dát jasně najevo, že chcete zastavit. Cena vstupenky jsou tři libry a jejich negativem je velmi častá časová prodleva.

Cab neboli taxi

Chcete se alespoň na chvíli cítit jako pravý Angličan? Zvolte si tradiční londýnské černé taxíky, tzv. cabs. Jízda je o něco dražší, ale když se vás sejde víc, tak rozdíl mezi jízdenkou metra a taxíku nepoznáte.

Na kole

Londýn můžete prozkoumat i na kole, ovšem při této volbě je dobré si objednat průvodce, který vás provede po důležitých místech rychle a bezpečně. Nebo se pokochejte Londýnem z lodi po Temži.

Zdroj foto: FenlioQ / Shutterstock.com

Londýn jídlo

Londýn nepatří mezi úplně levná města, to platí i pro oblast stravování. Restaurace jsou mnohdy předražené a kvalita není zrovna taková, jakou člověk očekává. Proto je dobré si předem o restauracích něco zjistit. Poradíme vám několik tipů, jak na jídle ušetřit a jak se dobře najíst.

 • Bylo by škoda nevyužít hezkého počasí. Londýn je doslova plný supermarketů, které překypují spoustou surovin k výrobě sendvičů. Ty si můžete vychutnat na pikniku v parku.
 • Tradiční Fish and chips musíte ochutnat, bez toho se z Londýna nevracejte.
 • Prozkoumejte nejrůznější trhy v Londýně, i tam se ukrývají stánkové dobroty.
 • Restaurace navštěvujte zásadně přes oběd, kdy vás pokrm vyjde levněji než večer.

Oblíbené restaurace

 1. Kdo by neznal slavného kuchaře Jamieho Olivera? Ten má svou vlastní restauraci s názvem Jamie Oliver’s Diner přímo v Londýně, která se nachází v blízkosti náměstí Piccadela.
 2. Skvělou pizzerii najdete asi půl kilometru od známé ulice Brick Lane, Pizza Union Spitalfields.
 3. Ten, kdo si rád libuje v pravých steacích, by rozhodně měl navštívit Steakhouse Constancia, který je pro své výborné steaky vyhlášený.
 4. A typickou britskou kuchyni můžete ochutnat v luxusní restauraci Core by Claire Smith, kterou najdete na Kensington Park Road.

Londýn – důležité informace

 1. Platební kartou můžete zaplatit téměř všude, ale je dobré mít po ruce pár drobných. Taky nezapomínejte, že ačkoliv je zatím stále Velká Británie členem Evropské Unie, Eurem jako platidlem zde nezaplatíte, londýnští obyvatelé jsou na své libry velmi hrdí, a to samé platí i pro dolary.
 2. I když umíte jistě dobře počítat a svou útratu v restauraci jste si předem sečetli, nelekněte se konečné sumy, kdy je k účtu automaticky připočítáno spropitné ve výši 10 až 15 procent.
 3. Pozor na zásuvky! Mít s sebou cestovní adaptér je vaše povinnost, Velká Británie používá typ zásuvek G.
 4. Deštník a pláštěnka by vám neměly v batohu chybět, v Londýně hodně často prší a taky nezapomeňte na kvalitní a pohodlnou obuv, ono se to nezdá, ale návštěva Londýna je skutečně velmi náročná.

Londýnské památky vás přijdou asi nejdráž ze všeho, proto abyste ušetřili alespoň pár korun, je dobré si pořídit London Pass, který zahrnuje vstup zdarma například na The Tower of London, London Zoo nebo London Bridge. Přejeme příjemný výlet.

Zdroj: visitlondon.com

Co vidět v Londýně?

1. Tower of London
2. Britské muzeum
3. Buckinghamský palác
4. London Eye
5. Katedrála svatého Pavla
6. Tower Bridge
7. Národní Galerie
8. Hyde Park
9. Kensingtonský palác
10. Londýnská Zoo


Tipy na další zajímavá města

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.