Zimní dovolená v Tatrách – Kde platí zimní uzávěra a co vidět?

Plánujete letos zimní dovolenou strávit na Slovensku? Tatry jsou oblíbeným cílem turistů, jsou překrásné a stále je na nich co objevovat. Pozor na zimní uzávěru, která na Slovensku platí v zimních měsících.

zimní uzávěra v Tatrách
Zdroj foto: Rasto SK / Shutterstock.com

Přes zimu se totiž některé cesty na horách turistům uzavírají. Než se tak do Tater vydáte, zjistěte si, kam můžete – a kam ne. Jinak na vás čeká pořádná pokuta.

Kde platí zimní uzávěra v Tatrách?

Každý rok se po dobu zimní sezóny, tedy konkrétně od 1. listopadu do 14. června uzavírají pro turisty některá oblíbená a turisticky vyhledávaná místa v Tatrách na Slovensku.

Konkrétně se jedná o:

 • Vysoké Tatry,
 • Západní Tatry,
 • Roháče,
 • některé části Belianských Tater.

Všechny uzavřeté chodníky v Tatrách naleznete přímo na webu Tatry.sk: https://www.tatry.sk/infocentrum/tatransky-narodny-park-2/navstevny-poriadok/zimna-uzavera-chodnikov/

Za porušení zákazu hrozí všem turistům poměrně vysoké pokuty. Tento zákon je docela kontroverzní. Zatímco ochranáři jej hájí tím, že jde o to, aby místní fauna a flora byla chráněná, záchranáři tvrdí, že jde o bezpečnost turistů.

Zaznívají však i názory od odpůrců zákona, kteří poukazují na to, že do zakázaných míst mají vstup povolený horští průvodci a horolezci, kteří tam turisty mohou vzít – a samozřejmě si za to účtují nemalé peníze. Ať už se vám ale tyto zákony líbí, nebo ne, je určitě třeba je respektovat.

Doporučujeme: Při cestě na do Tater nezapomeňte na dálniční známku Slovenska.

Kdo do zakázaných zón v Tatrách může?

Zákazy se tedy netýkají zejména horských vůdců, ti tedy během uzávěry často vedou turisty do zakázaných míst za úplatu. Dále mohou i uzavřené chodníky v Tatrách navštívit všichni ti, kdo jsou registrovaní v horolezeckých oddílech. I horolezci ovšem mohou na zakázané trasy jen v případě, že se snaží dostat na horolezeckou túru.

Také pro skialpinisty platí jedna výjimka. Ti se mohou svému oblíbenému sportu věnovat v období od 21. prosince do 14. dubna. Než se tedy na slovenské hory vydáte, je třeba si řádně nastudovat zákony a uzavřeným místům se jako běžní turisté vyhýbejte.

Turistické chodníky každoročně uzavírá Tatranský národní park. Turisté se v zimě tak nedostanou například na hřeben Roháčů, který se nachází v oblasti Baníkova a Ostrého Roháče. Všechna místa, která se uzavírají, se hodnotí jako nebezpečná. V létě se na ně ale bez problémů dostanete. I přes tento zimní zákaz ale stále je spousta důvodů, proč byste měli vyrazit na zimní dovolenou do Tater.

Za lyžovačkou do Tater

I přes tento zákaz se určitě nemusíte vyhýbat Tatrám během zimy, právě naopak. Zůstává mnoho míst, na nichž se vám bude líbit, a svou dovolenou si můžete užít, aniž by vás tyto zákazy nějak omezovaly. Určitě se vyplatí zajet si do Tater minimálně zalyžovat. Ve Vysokých Tatrách si na své přijdou nároční a zkušení lyžaři, ale i začátečníci a rodiny s dětmi. K dispozici je zde totiž dostatek sjezdovek různých úrovní. Ale i když nelyžujete a raději si právě užíváte zimní turistiku, nepřijdete zkrátka.

Co navštívit ve Vysokých Tatrách?

I když platí uzávěrky turistických chodníků, dostanete se bez problémů na mnohé zdejší vyhlášené a turisticky velmi oblíbené horské chaty.

Pořádně se oblékněte, nasaďte dobré boty, a můžete si prohlédnout například tyto vysokohorské chaty:

 • Zamkovského chata,
 • Téryho chata,
 • Chata pod Soliskom,
 • Chata Encián,
 • Rainerova útulňa,
 • Chata na Zelenom plese,
 • Zbojnícka chata,
 • Majláthova chata.

Nedostanete se ovšem například na vysokohorskou Chatu pod Rysmi. Tu si budete moci prohlédnout zase až v létě.

Ladový dóm v Tatrách

Jako každý rok, i tento se vyplatí jít podívat do ledového dómu na Hřebínku (Hrebienku), kde můžete v zimě 2022/2023 vidět Baziliku Božího hrobu v Jeruzalémě, kterou se inspirovali umělci.

Na hřebínek se jednoduše dostanete ze Starého Smokovce zubačkou nebo pěšky.

Zimní dovolená v Tatrách opravdu stojí za to, na turisty totiž čeká i řada skvělých restaurací, hotelů a penzionů, wellness služby nebo vyhlášené aquaparky. Určitě stojí za to ochutnat místní speciality a poznat zdejší kulturu. V tom vám žádné uzávěry jistě nezabrání. A na zakázaná místa se můžete bez problémů vydat zase v létě.

TIP: Jeskyně na Slovensku, které se vyplatí vidět

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.