Mnichov: Ubytování, doprava, památky a místní speciality

Chcete navštívit Mnichov a hledáte tipy na ubytování, způsoby dopravy, místa a památky, které navštívit a speciality, které ochutnat? Přinášíme vám průvodce Mnichovem.

Mnichov (z němčiny München) je hlavním městem Bavorska a zároveň 3. největším městem Německa, hned po Berlíně a Hamburku. Mnichov je nejen dopravní, ale také průmyslovou a kulturní tepnou Německa, proto také patří k nejbohatším regiononům. Milovníci fotbalu si u slova Mnichov určitě hned jako první vybaví fotbalový klub Bayern Mnichov.

Mnichov památky
Zdroj foto: f11photo / Shutterstock.com

Jak se dostat do Mnichova

Nejkratší a nejpohodlnější variantou, jak se do Mnichova dostat, je letecky. Pokud budete sledovat pravidelné akce leteckých společností, levné letenky se vám podaří vychytat velice jednoduše. Cesta trvá hodinu a do centra města se z mnichovského letiště pohodlně dostanete městskou hromadnou dopravou. Pokud neradi létáte, můžete se do Mnichova dostat také autobusem. Cesta bude trvat o něco déle, při ideálních podmínkách na silnici počítejte s pěti hodinami.

A v případě, že se chcete vydat vlastním vozem, cesta vám zabere čtyři hodiny. Problém ovšem může nastat v případě, že budete chtít v centru města zaparkovat. Jedná se totiž o podobný problém jako v Praze. Centrum Mnichova disponuje parkováním pro obyvatele, ale přespolní musí stát na placených parkovištích.

Mnichov – ubytování

Jakmile do Mnichova dorazíte, nastane otázka, kde se ubytovat. Raději si místo k bydlení zajistěte dopředu, ušetříte si s tím spoustu stresu a zbytečných nervů. Jaký typ ubytování preferovat? Počítejte s tím, že čím blíže historickému centru se ubytujete, tím budou ceny ubytování vyšší. A úplně nejvyšší jsou v září a říjnu, tedy v době, kdy ve městě probíhá Oktoberfest. Ceny za ubytování v Mnichově jsou dokonce vyšší i v porovnání s ostatními německými městy.

A samozřejmě nejlevnější variantou ubytování jsou hostely. V těch ovšem počítejte s částečnou ztrátou soukromí, protože pokoje bývají často sdílené.

Tipy na ubytování

Levné ubytování v Mnichově:

 • Motel One München-Olympia Gate – stojí hned vedle Olympijského areálu na Petra-Kelly-Straße 4, je to jeden z nejlevnějších hotelů v Mnichově, který má však úžasné hodnocení a recenze.
 • Leonardo Hotel Munich City East – turisty velmi oblíbený hotel, za opravdu příznivé ceny.
 • Euro Youth Hotel Munich – tento hotel najdete jen 2 minuty chůze od hlavního nádraží Mnichova. Ubytováni budete v historické budově, jejíž atmosféru doplňují mramorové podlahy či starožitné schodiště.
 • Acanthushotel/Hotel Altmünchen by Blattl – hotel s výbornou lokalitou, který se nachází jen 10 minut chůze od hlavního náměstí Marienplatz, nedaleko brány Sendlinger Tor či rokokového kostela Asamkirche.

Nicméně, kdo hledá najde. A tak můžete i v historickém centru najít ubytování v krásném hotelu, které vás přijde na méně než tři tisíce korun za noc a v ceně bude i snídaně.

Doprava v Mnichově

Je-li pro vás částka dosahující tři tisíc vysoká, hledejte dále od centra. Dopravní síť v Mnichově je skvělá a z ubytování se do centra dopravíte pohodlně městskou hromadnou dopravou. Lokality, které jsou od centra vzdálené do třiceti minut, jsou cenově dostupnější, a za pěkný hotel i se snídaní zaplatíte částky okolo dvou tisíc korun.

Co vidět v Mnichově

Mnichov má rozlohu 310 km² a žije v něm přes milion obyvatel. Jedná se o třetí největší německé město a dělí se na 25 obvodů. Město se nachází na řece Isar v podhůří Alp. Mezi místa, která musíte v Mnichově navštívit rozhodně patří:

 • Alter Hof neboli Starý dvůr, který je pozůstatkem po původním vévodském hradu.
 • Marienplatz neboli Mariánské náměstí ležící ve středu historického centra Mnichova. Na náměstí se nachází také nejstarší mariánský sloup v Evropě. Dále na náměstí leží také radnice, zvonkohra a orloj.
 • Nymphenburg je považován za jeden z nejkrásnějších evropských zámků a leží pouhých několik kilometrů od Mnichova.
 • Englischer Garten neboli Anglická zahrada je park, který je jedním z největších městských parků na světě.
 • Muzeum BMW udělá radost každému, kdo miluje rychlé a kvalitní vozy.
 • Koncentrační tábor Dachau je místem, které by nemělo při návštěvě Mnichova zůstat opomenuto, protože je od něj vzdáleno necelých dvacet kilometrů.
Mnichov Marienplatz
Zdroj foto: Paii VeGa / Shutterstock.com

Městská turistika je skvělým způsobem jak poznávat nová místa, učit se historii zemí a dopřát si nové kulinářské speciality. Objevovat muzea, galerie, radnice, městské parky, botanické zahrady či jen tak si posedět na náměstí a nasávat kulturu města – to vše je součástí městské turistiky, která je dnes tak populární.

Kultura města Mnichov

Mnichov je město plné kulturních zážitků. Snad největší událostí roku je opěvovaný Oktoberfest, který je znám po celém světě. Kromě toho hlavního, německého piva, si zde můžete užít skvělou hudbu a mnoho dalších atrakcí.

Mnichov je oblíbeným městem i pro všechny nákupní maniačky, protože se zde nacházejí velká nákupní centra jako Kaufingerstrase či ulice, na kterých si nakoupí každá žena, jako například Leopoldstrase nebo Gärtnerplatzviertel.

V předvánočním období si na své přijdou všichni milovníci vánočních trhů. Vánoční trhy v Mnichově mají nepopsatelnou atmosféru, kterou vám doporučujeme zažít. Málokteré hlavní město dokáže vytvořit tak příjemnou vánoční atmosféru jako Mnichov. Proto neváhejte a nadcházející vánoce si přijďte vychutnat sladký punč na hlavní náměstí v Mnichově – Marienplatz.

Mnichov a jeho místní speciality

Co se vám vybaví, pokud se řekne Bavorsko? Pivo a klobásy? Ano, přesně tyto dvě věci byste si neměli nechat ujít. Místní specialitou je bílá klobása (weisswurst), kterou si s oblibou dávají místní i k snídani. Dále se na žebříčku mnichovských specialit objevují preclíky, které vám poslouží jako skvělá svačina během dne. Skvělou pochoutkou je také sekaná podávaná v housce (leberkässemmeln) a z nápojů musíme vyzdvihnout mnichovské pivo.

Mnichov pivo
Zdroj foto: rawf8 / Shutterstock.com

Jelikož Mnichov je poměrně velké město, nachází se v něm hned 6 pivovarů:

 • Augustiner,
 • Hacker-Pschorr,
 • Hofbräu,
 • Löwenbräu,
 • Paulaner,
 • Spaten-Franziskaner.

Jste-li milovník tohoto zlatavého moku, určitě si z této pestré nabídky piv vyberete.

Oktoberfest

Pivaři určitě vědí, že v Mnichově se každoročně koná populární festival Oktoberfest, nejslavnější, ale zároveň také největší pivní festival na světě. Tradičně trvá více jak dva týdny a končí první říjnovou neděli. Kromě stovek litrů piva je na festivalu zkonzumováno také obrovské množství párků a pečených kuřat.

Mnichov je krásným německým městem, které rozhodně stojí za návštěvu. Letecky jste v centru rychle a za hodinu po odletu z Prahy se již můžete se kochat procházkami historickým centrem, odpočívat v obrovském městském parku anebo zajít do místní hospody na klobásu a sklenici místního piva.

Zdroj: theculturetrip.com


Tipy na další zajímavá města

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.