Geocaching začíná být oblíbenou aktivitou i v Česku. O co jde a kam za ním u nás vyrazit?

Geocaching v sobě skloubí celou řadu aktivit, a proto je tak oblíbený. Vytáhne vás do přírody, ale třeba i do města, přičemž si užijete luštění šifer a objevíte zajímavá místa. V cíli na vás navíc čeká malé překvapení, které ještě zvyšuje atraktivitu tohoto poměrně netradičního koníčku.

Geocaching, Zdroj foto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Vydejte se za keškami

Kešky, mnohdy označovány také jako keše či cache jsou v podstatě malé krabičky, do kterých se schovávají různé drobnosti. Právě ty jsou vaším cílem při pátrání. Z kešky si můžete jeden předmět vzít, ovšem je nutné nahradit ho jiným, který tam donesete.

Kromě toho v krabičce najdete také návštěvní knihu označovanou jako logbook. Zde zapíšete to, že jste kešku našli. Pak už ji jen stačí vrátit na původní místo tak, jak byla, a ponechat ji zde pro další milovníky geocachingu.

Druhy kešek

Keše lze rozdělit do několika kategorií. Často se setkáme s takzvanou traditional keškou, ke které rovnou dostanete souřadnice. Ty tak stačí pouze zadat do navigace a nechat se vést. Díky tomu se jedná o nejvhodnější typ, pokud s geocachingem teprve začínáte.

Geocaching, Zdroj foto: SpeedKingz / Shutterstock.com
  • O něco zajímavější jsou pak multi keše.
  • U těch je třeba navštívit několik míst, která jsou po cestě, a zde zjistit potřebné informace.
  • Většinou se nejedná o nic složitého, všechny informace najdete na daném místě.
  • Ty vám pak pomohou při luštění souřadnic.

Posledním typem jsou mystery keše. Ty jsou nejvíce zapeklité a je třeba dobře se na ně připravit. Mnohdy už z domova musíte zjistit několik informací, abyste zjistili lokalitu kešky. Její nalezení vás sice bude stát větší úsilí, ovšem o to více budete v závěru potěšeni.

Jak na to?

Pro geocaching můžete najít přímo web, na kterém jsou v mapě uvedeny všechny keše. Můžete tak najít nějakou v blízkosti svého obydlí, či si třeba zpestřit dovolenou, pokud chcete prozkoumat okolí. U vybrané kešky vždy najdete podrobnosti, které vám řeknou její obtížnost, terén, který vás čeká a další případné detaily. Kešku si navíc můžete zobrazit také přímo na mapě, takže získáte dobrou představu o tom, kde přesně ji hledat.

Objevujte

Krabičky většinou bývají umisťovány na zajímavých místech v přírodě, která byste jinak neobjevili. Můžete se tak těšit na zajímavý výlet. Kromě toho se navíc jedná o mezinárodní zábavu, takže za keškami můžete vyrazit po celém světě. Geocaching je navíc obklopen širokou komunitou, a to i u nás v České republice. Můžete se tak k někomu přidat a vyrazit hledat společně. Případně si v hledání kešek můžete i s ostatními zasoutěžit.

Geocaching nabízí spoustu netradiční zábavy. Jistě ho ocení každý milovník přírody, ovšem nejen ten. Právě kešky se pro vás mohou stát důvodem, proč vyrazit na výlet. Ten pocit, když kešku konečně najdete, je totiž jednoduše skvělý.

Zdroj: kudyznudy.cz

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací