Pampeliškový sirup – Recept na sladký lék bez vaření
Na jaře se na loukách objevuje spousta krásně žlutých květů pampelišek. Tyto rostliny mají navíc také velmi silné léčivé účinky. Vyzkoušejte si z nich doma udělat ten nejlepší pampeliškový sirup, s příjemnou nasládlí chutí, který můžete zakompnovat do dalších jídel.
Léčivé účinky pampelišky
Pampeliška se jako přírodní terapie využívá v mnoha případech. Jako účinný pomocník je známá například při zánětu jater, cukrovce, různým potížím v trávicím traktu a mnoho dalšího. Pampeliška vám na jaře může pomoci zbavit se typické jarní únavy, která se po zimě u mnoha z nás objevuje.
Kromě toho však uleví také od různých vyrážek a svědění kůže. Pozitivní účinky má také na žaludek – zvyšuje produkci žaludečních šťáv a pročišťuje žaludek, společně s játry a žlučníkem. Dokáže bezbolestným způsobem rozpustit nepříjemné žlučníkové kameny. Dále pročišťuje krev, což je nápomocné zejména při nemoci s názvem DNA a při revmatismu.
Nedáte dopustit na ověřené léčivé receptury starých mateří? Naše babičky připravovaly pampeliškový sirup i jako přírodní lék na kašel.
Tip: Léčivé účinky nabízí také pampeliškový med. Vyzkoušejte si toto přírodní sladidlo připravit doma.
Recept na pampeliškový sirup
Vyzkoušejte tento jednoduchý recept na pampeliškový sirup bez vaření.
Ingredience
- 200 – 250 ks pampeliškových květů,
- 1 litr vody,
- 1 kg krupice (nebo třtinového cukru)
Postup přípravy
- Po natrhání pampelišek nechte květy chvíli odležet, abyste se zbavili případných broučků, kteří měli v květech úkryt. Nemyjte je pod vodou!
- Budete potřebovat velkou uzavíratelnou nádobu, například velkou sklenici od okurek. Do té pak vložte jednotlivé pampeliškové květy.
- Ty následně zasypte celým množstvím cukru.
- Takto připravené suroviny ve sklenici dobře uzavřete. Pokud nemáte víčko, použijte alespoň potravinářskou folii.
- Postavte nádobu na dva dny na okno, obsah občasně promíchejte nebo zatřepte sklenicí.
- Ideální je místo, kam často svítí sluníčko, díky tomu se totiž cukr rychleji rozpustí.
- Po uplynulých dvou dnech přidejte do směsi vodu a postavte znovu na další jeden den na okno.
- Opět nezapomínejte během dne občas vznikající sirup promíchat.
- Tři dny stání na okně jsou dostatečné k tomu, aby se cukr rozpustil.
- Pak už jen stačí sirup přecedit přes plátýnko, případně alespoň jemný cedník. Pampeliškové květy pořádně vymačkejte.
- Získáte tak krásně žlutavý pampeliškový sirup, který má přirozeně lehce zakalenou barvu.
Jak skladovat pampeliškový sirup?
Sirup skladujte v lednici. Využití pak už záleží jen na vás. Je skvělý pro výrobu domácích limonád, ovšem využít ho můžete také jako běžné sladidlo do jakýchkoliv pokrmů.
Tip: Můžete si připravit také pampeliškový sirup s pomerančem a citrónem. Citrusy nakrájené na plátky jednoduše přidejte do nádoby k pampelišce a nechte louhovat.
Pampelišek je na jaře všude hojně, neváhejte proto i vy vyzkoušet domácí pampeliškový sirup. Jeho příprava není složitá a odmění se vám bohatými léčivými účinky. Z pampelišek si navíc kromě sirupu můžete vyrobit řadu jiných věcí, například čaj či pesto.
Další recepty na sirupy