Zimní dovolená na horách: Užijte si ji naplno a hlavně bezpečně

Konečně to vypadá, že si letošní zimu budou moci užít i všichni lyžaři. Plánujete také zimní dovolenou a jedete na hory? Pak si nezapomeňte všechno připravit předem.

Zdroj foto: Yevhenii Chulovskyi / Shutterstock.com

Balit celou rodinu s dětmi na lyže, to může být horor. Nejhorší však je, když něco doma zapomenete. Proto raději nic nepodceňte a připravte si předem jasný seznam – a toho se držte. Co na svahu oceníte a co je téměř nutností?

Vybavení musí být v pořádku, jinak vás zradí

Když už si vyberete místo i hotel, zařídíte všechny potřebné dokumenty a pojištění, je třeba se pustit také do kontroly vybavení.

  • Lyžařské vybavení, a to zejména lyže, potřebuje před každou novou sezónou seřídit.
  • Zajděte proto do servisu – a tam si nechte lyže zkontrolovat.
  • Je třeba udělat také inventuru dalších doplňků.
  • Potřebovat budete helmu, lyžařské brýle, hůlky a dobře padnoucí boty.
  • Bez toho se žádný lyžař neobejde, myslete i na to, že pokud si budete chtít vybavení zapůjčit, musíte si to domluvit s dostatečným předstihem.

Je mnoho lidí, kteří do lyží a ostatního vybavení neinvestují, takže i půjčovny mívají v sezóně nával. Zajistěte si tak předem, aby pro vás bylo všechno připravené.

Vhodná zavazadla

Jedete na hory a ne ke každé horské chatě či k penzionu vede rovná cesta. Ne vždy také můžete až přímo na místě zaparkovat, tomu musíte uzpůsobit i zavazadla. Kufry na kolečkách jsou sice výhodou při letních dovolených, ale ve sněhu se vám bude špatně s takovým kufrem manipulovat. I proto je lepší volit sportovní tašky, co se v případě potřeby dají přehodit přes rameno.

Můžete si ale předem zjistit, jak to budete mít konkrétně vy. Pokud cestujete autobusem, kufr se naopak hodí, protože je odolnější a v zavazadlovém prostoru na něj klidně může někdo položit i své zavazadlo a vaše věci budou chráněné.

Přečtěte si také: Strach z řízení v zimě

Nezapomeňte na lékárničku

Když se balíte na hory, je téměř nutností vzít s sebou i malou lékárničku. Kromě léků, které v rodině užíváte, se hodí volně prodejné léky na zažívací obtíže, horečku či bolest. Určitě ale nezapomeňte na náplasti, stahovací obinadla a obvazy. Přibalit můžete i mast na unavené a bolavé svaly. Přeci jen si na svahu zcela jistě dáte do těla.

Zdroj foto: Alexander Ishchenko / Shutterstock.com

Buďte proto připravení, abyste na místě nemuseli nic shánět. Určitě nezapomeňte i na to, že na horách svítí sluníčko a v zimě má sílu. Před vstupem na sjezdovku je nutné si natřít obličej opalovacím krémem se silným UV faktorem.

Buďte v suchu

Už máte všechny nezbytnosti, lyžařské vybavení a přichází čas sbalit to nejdůležitější. No a tím je samozřejmě pořádné a teplé oblečení. Pokud máte děti, určitě počítejte s tím, že ty budou potřebovat všechno dvakrát. Určitě totiž budou mokré, a je tedy třeba mít možnost je v případě potřeby převléknout do suchého. Na lyžování si opatřete funkční oblečení. To se vyrábí se speciálního materiálu, ochrání vás před zimou, umí dokonale odvádět pot od těla, takže se budete cítit komfortně. A navíc je lehoučké, takže se vám bude skvěle lyžovat.

Z funkčního materiálu můžete mít v podstatě všechno, od spodního prádla přes ponožky až po lyžařskou bundu. Ostatně se doporučuje funkční oblečení správně navrstvit. Pak vás opravdu neohrozí nic – zima, vlhko ani pot. Do lyžáků si určitě vždy obujte teplé ponožky, mějte klidně i jedny náhradní, a to platí i o rukavicích. Ty můžete mít v batohu také ještě jedny náhradní, u dětí je to navíc prostě nutnost.

Když počasí nehraje do karet

Do zavazadel doma nakonec nezapomeňte přibalit i něco, co vás zabaví v případě potřeby. Může se stát, že se vám pokazí počasí a děti bude třeba zabavit na pokoji. Tohle také nepodceňujte, sbalte si například deskové hry, které zkrátí chvíli, a ještě se u nich skvěle pobaví celá rodina.

Na horách se kromě lyžování dá navíc i procházet. Můžete si oblíbit horskou turistiku, v tom případě potřebujete kvalitní vycházkové boty do sněhu a opět nejlépe funkční oblečení, které je nezbytností.

Zdroj: tripster.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.