Strach z řízení (Amoxofobie) – Jak se zbavit téhle fobie?

Strach z řízení v zimě dokáže být doslova ochromující. V zimě je nutná zvýšená opatrnost a jistá dávka praxe. Stačí si věřit, najít někoho, komu věříte a pomalu to začít zkoušet.

Jsou lidé, kteří si udělají řidičský průkaz, ale stejně mají strach z řízení v zimě, a tak raději automobil vůbec neřídí. Zimní období je nebezpečné hlavně na silnicích.

Strach z řízení v zimě
Zdroj foto: SergeyLit / Shutterstock.com

Někdy je to kvůli předchozí zkušenosti s dopravní nehodou, důvodů ale může být celá řada. Vozovka se mění, když napadne sníh nebo je náledí. Jak se strachu z řízení v zimních měsících postavit?

Fobií je celá řada, lidé jimi trpící mají vždy strach z něčeho určitého, a tomu se snaží vyhýbat, protože to prostě ani jinak nejde.

Co je strach z řízení?

Amoxofobie je chorobný strach z dopravních prostředků. Někdo se bojí do nich vůbec nasednout, někdo se ale bojí jen samotného řízení. Mít panický strach z řízení není nic neobvyklého, někdo to v sobě má zakořeněno už odjakživa, někdo začne mít strach z řízení až po předchozí špatné zkušenosti, tou je obvykle dopravní nehoda.

  • Nejčastěji se za volant bojí sednout ženy.
  • Mužům je řízení automobilu a jiných dopravních prostředků prostě více souzeno.
  • Můžete mít strach z parkování, z řízení v provozu nebo ve velkém městě či neznámém prostředí.
  • Mnoho lidí ale má také strach na silnice vyjet během zimních měsíců.
  • Pokud je to i váš případ, držte se několika zásad a strach z řízení v zimě překonejte.

Jak překonat strach z řízení?

Obecně je lepší začínat autoškolu během zimy, protože už samotný instruktor v autoškole vás může na řadu situací připravit. Jsou i lidé, kteří žijí v malém městě a autoškolu dělají raději ve městě větším, kde se lépe připraví na velký provoz. Je totiž občas obtížné zorientovat se na víceproudové vozovce, občas je pro řidiče těžké vyrovnat se s tím, že je kolem něj hodně aut.

V zimě se tohle všechno ještě zhoršuje. Řidič si musí dávat pozor na mnohem více věcí, je třeba dobře sledovat provoz, a ještě musí uzpůsobit řízení stavu vozovky, když napadne sníh nebo je náledí. Pokud ale máte strach z řízení ať už v jakékoliv situaci, musíte jej překonat. Jinak se za volant už nikdy neposadíte.

Začít je dobré pomalu, na menších a známějších trasách. V zimě hlavně musíte jezdit pomalu, a právě pomalejší jízda může zabránit mnohým zbytečným zimním nehodám. Naprostou samozřejmostí je i perfektní připravenost auta.

Jak jezdit v zimě?

Pokud se obáváte řízení během zimních měsíců, začněte pomalu. Pokud můžete, vezměte s sebou do auta zkušenějšího řidiče a jeďte se projet s ním. Může vám radit stejně jako instruktor v autoškole. A také získáte jistotu. Pomalá jízda je základ, na nástrahy zimní vozovky si řidič ale musí zvyknout. No, a to jde jedině tak, že budete jezdit pravidelně. Časem zjistíte, že to zase takový problém není. Určitě ale trénujte jízdu na méně frekventovaných silnicích, zkuste silnice vedlejší mimo obec, do města pak vyjeďte nejprve třeba o víkendu. To je mnohem menší provoz než ve všední dny. Jakmile si budete jistější, vydejte se do běžného provozu a dodržujte zásady jízdy v zimě.

Dodržujte odstup

V zimě je nutné jezdit nejen pomalu a opatrně, musíte opravdu dobře sledovat vozovku a provoz kolem sebe. Dávejte pozor na všechny ostatní řidiče, nikdy nevíte, kdo za volantem druhého auta sedí. Určitě si před jinými auty držte odstup, nejezděte blízko proti sobě jedoucímu autu. Budete tak mít mnohem větší šanci, že v případě potřeby rychle zareagujete.

Když budete dodržovat odstup a pojedete pomalu, můžete se vyhnout případným potížím a dopravní nehodě. Těch je v zimě opravdu hodně. Je třeba se naučit zkrátka dobře předvídat možné situace. Smyku se na mokré či namrzlé vozovce snáze vyhnete tak, že budete volantem točit jen zlehka a méně než obvykle.

Určitě se vám také pojede lépe, když budete mít auto řádně očištěné od sněhu a námrazy. Je to velmi důležité, abyste měli z auta rozhled ve všech směrech. No a zimní obutí automobilu je naprostý, a navíc i zákonem daný základ.

Zdroj: extralife.cz


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.