Šumava – Co navštívit? Dovolená plná zážitků a sportu

Šumava – to je krásná příroda všude kolem, spousta zážitků i míst, kam se vydat. Do všechno vám nabízí rodinná dovolená v tomto oblíbeném pohoří. Kam se vydat, co zažít a jak zabavit děti každý den dovolené? Podívejte se na ty nejkrásnější tipy na výlety v okolí Lipna a samého centra šumavských hor.

Zdroj foto: Josef Skacel / Shutterstock.com

Šumava patří k vůbec nejstarším pohořím Evropy, v němž najdete horniny z prvohorního období. Toto pohoří je krásné a přívětivé, nikterak náročné pro turismus, ať už se vdáte pěšky, na lyžích nebo na kolech. Každé roční období nabídne úplně jinou Šumavu, co vás znovu a znovu ohromí svou krásou.

Nádherné cyklostezky kolem Lipna

Pokud patříte k aktivnější rodině, která miluje sport, pak vás jistě nadchne cyklovýlet po okolí vodní nádrže Lipno. Na samotném konci Šumavy se totiž rozprostírá nádherná lokalita, která nabízí množství cyklostezek. Výhodou na této lokalitě je, že si můžete vybrat z různých stupňů obtížnosti, u nichž víte, že jej zvládne dobře každý člen rodiny.

Většina cyklotras vede kolem břehu Lipna, jsou krásné a udržované, plné výhledů na Šumavu a její okolí. Trasy jsou většinou rovinaté, tu a tam se objeví menší kopeček. Lipno navíc nabízí také mnoho restaurací a kaváren takřka na každém rohu, a tak se nemusíte bát hladu ani žízně po celý den.

Naučná stezka korunami stromů

Než opustíte Lipno a vydáte se do samotných hor Šumavy, určitě by vám neměla uniknout stezka korunami stromů. Jedná se o vůbec první takovou stezku v České republice, kterou můžete navštívit kdykoliv během roku. Je postavena z dřevěné konstrukce, která vás vynese korunami smíšeného lesa až nad jejich vrcholky, vystoupáte příjemnou procházkou do výšky 24 metrů. Vyhlídková věž vám na samotném konci nabídne nádherný pohled na Lipno i celou Šumavu.

Výběh jelenů u Kvildy

Pokud se přesunete do úplného středu Šumavy, určitě by vám neměl uniknout výběh s jeleny, který se nachází kousek od Kvildy. Naučný okruh má několik vyvýšených míst, odkud můžete pohodlně a s obdivem pozorovat les plný šumavské flory i fauny. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout jeleny, divoká prasata nebo další drobné zvířectvo. Součástí této naučné stezky je také nová vyhlídková věž, která je vysoká sedm metrů.

Zážitek ve vlaku

Vaše děti rozhodně zaujme skvělý výlet vlakem, který projede samotným srdcem celé Šumavy. Místní lokálka vás vezme po tratích venkova i lesa. Připravte si na kouzelný výlet svačinu a vydejte se spolu s dětmi na krásnou projížďku přírodou.

Zdroj foto: Sergey Fedoskin / Shutterstock.com

Za vlky do lesa

Tato procházka neopakovatelnou stezkou zaujme nejen vaše děti, ale i vás. Vlčí výběh nedaleko Srní se nachází v přirozeném prostředí lesa, kde se vlkům dobře žije. Dříve na Šumavě žili vlci přirozeně, dnes již jejich výskyt není téměř žádný. Proto si můžete vlky prohlédnout při procházce stezkou výběhu, který je o rozloze tři hektary.

Vydra je jedna z nejkrásnějších řek

Chcete zažít skutečnou krásu divoké Šumavy, a přitom se projít kolem té nejkrásnější řeky pohoří? Určitě nezapomeňte na procházku naučnou stezkou Povydří, která vede od osady Antýgl až do Čeňkovy Pily. Procházka po břehu řeky Vydry je vhodná také pro rodiny s malými dětmi, v klidu terén zvládnete i s kočárkem. Řeka je plná velkých kamenů, do nichž naráží proud ledové horské vody. Šumění řeky je velmi uklidňující a akční zároveň.

Kašperské hory v létě i zimě

Město Kašperské hory vás určitě nezaujme svou rozlohou, zato malebností a nádhernou horskou atmosférou určitě ano. Uprostřed náměstíčka najdete krásný kostel, kolem něj pak restaurace nebo kavárny, nechybí ani krásné ubytování.

Na okraji Kašperských hor najdete také lyžařský areál, který nabízí mnoho možností k zimním radovánkám. Pokud sem vyrazíte v letní sezóně, vás i vaše děti zaujme krásná procházka k hradu Kašperk. Příjemnou trasou smíšeným lesem se dostanete až k samotnému hradu Kašperk, kde na vás dýchne historická atmosféra a dozvíte se při prohlídce i mnoho zajímavých informací o historii hradu i jeho okolí. Děti budou bavit pověsti, kterými je hrad přímo prošpikovaný.

Zdroj foto: fotofred / Shutterstock.com

Národní park a Plešné jezero

V národním parku Šumava můžete najít spoustu krásných míst, které vám místní příroda nabídne. Jedna z nejkrásnějších procházek tímto parkem na vás čeká na trase k Plešnému jezeru. Po cestě narazíte také na naučnou stezku Schwarzenberského plavebního kanálu, který fungoval až do roku 1962. Uvidíte krásný jezerní potok i zajímavý plavební tunel u obce Jelení vrchy.

Pohodovou procházkou dojdete až k Plešnému jezeru, které vzniklo během čtvrtohor. Jedná se v podstatě o bývalý ledovec, který má v nejhlubším místě téměř 18 metrů. Z jezera se přírodní hrází dostává do jezerního potoka, který se později vlévá do Vltavy.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.