Běžky: Jak je vybrat s nadcházející zimou?

Běžecké lyžování se u nás těší velké oblibě. Na běžky se můžete vydat do lesů, využít můžete i předem připravených běžeckých tratí, a konkrétně u nás se nejvíce preferuje klasický styl a bruslení.

Zdroj foto: canadastock / Shutterstock.com
Zdroj foto: canadastock / Shutterstock.com

Ještě, než se do výběru běžek pustíte, je dobré vědět, kterému stylu se chcete věnovat. Pokud si ale chcete užít obojí, můžete si vybrat běžky, jež umožňují věnovat se oběma stylům.

Klasická technika versus bruslení

Zaujalo vás běžecké lyžování, ale zatím s ním nemáte moc zkušeností? Možná vám při rozhodování pomůže menší definice toho, o čem oba styly vlastně jsou.

Klasický styl

Klasická technika běžkování je určena úplně pro každého, začátečníci se na ní nejlépe naučí všechny potřebné základy. Klasický styl nevyžaduje ani zdatnost, ani velkou fyzickou kondici, nepotřebujete prakticky znát ani techniku. Tedy pokud opravdu nemáte větší běžecké ambice. Pokud chcete ale běžkovat jen na rekreační úrovni, bude pro vás klasický styl úplně ideální.

Bruslení

Bruslení neboli bruslařská technika je o dost náročnější a vyžaduje již nějakou fyzickou zdatnost. Určitě se totiž více budete muset zapojit, důležité je zejména správné a rychlejší tempo. Bruslení volí spíše zdatnější běžkaři, kteří se chtějí na běžkách pořádně „proběhnout“. Bruslařská technika nemá svůj název jen tak, ono tohle běžkování totiž skutečně připomíná bruslení, nicméně je skutečně o něco obtížnější a fyzicky náročnější než vyjížďka na bruslích. S touto disciplínou by měl každý začít až poté, co si osvojí základy klasické techniky.

Jaké zvolit běžky na klasickou techniku

Zpočátku je vhodné vybírat, hlavně pro úplné začátečníky, běžky levnější. Je to rozumné, protože nemůžete vědět, jak se s běžkováním sžijete a zda budete chtít pokračovat. Běžky se vyrábějí ze směsi materiálů, ale je možné pořídit i celodřevěné běžky. Vespod běžek je skluznice, která je velmi důležitá. Skluznice se na skluzné části vždy musí ošetřovat takzvanými skluznými vosky neboli parafíny. Dražší běžky mají nejnovější technologie i speciální ošetření.

Zdroj foto: gorillaimages / Shutterstock.com

Velmi důležitá je i šířka lyží. Širší běžky jsou logicky i stabilnější a poskytují větší oporu, takže se širší lyže doporučují pro začátečníky. Tyto běžky mají pod vázáním šířku 45 a více. Jsou cenově přijatelné a patří k těm levnějším. Jsou opravdu určeny pro rekreační účely, takže jestliže víte, že se na běžky dostanete jen párkrát za celou zimu, budou pro vás plně dostačující.

U užších lyží naleznete označení šířky 44 a níže, tyto běžky jsou určeny pro zkušenější běžkaře a jsou už o něco dražší. Jsou rychlejší, proto se nedoporučují začátečníkům, ale naopak zkušenějším běžkařům. Ovládají se hůře, nemají takovou stabilitu, a proto je potřeba mít už nějaké zkušenosti.

Jaké zvolit běžky na bruslařskou techniku

Rozdíl mezi běžkami na klasickou techniku a bruslení je viditelný na první pohled. Zatímco u klasických lyží na běhání můžeme vidět špičku lyže prohnutou směrem nahoru, u lyží na bruslení můžeme naopak vidět špičku málo prohnutou, plochou a o něco širší. Při bruslení totiž přes špičku není veden skluz. Rozhodujícím parametrem při výběru bruslařských lyží je zejména tvrdost lyží.

Běžky musí být dostatečně tvrdé, jinak nemohou poskytnout kvalitní skluz, ale pro příležitostné běžkaře jsou vždy lepší lyže měkčí. Jízda je totiž pohodlnější a lépe si ji může běžkař užít a vychutnat. Na měkkých běžkách se lépe odráží, jízda je pomalejší a klidnější.

Naopak tvrdé běžecké lyže už mají jiné grády. Jsou určeny pro zkušené běžkaře, kteří chtějí bruslit v rychlejším tempu, ale nebojí se u toho zapotit. Tvrdé běžky vyžadují lepší fyzickou kondici, protože už jen samotný odraz je náročnější.

Kombinované běžkování

Pokud se nemůžete rozhodnout, kterou techniku běžkování si vybrat, můžete si pořídit běžky, jež jsou určeny na obě techniky – jsou tedy kombinované. Zkušení běžkaři by vám ale asi řekli, že tyto kombinované lyže nejsou žádnou výhrou.

Pokud si chcete opravdu běžkování užít, mohou být kombinované lyže spíše na obtíž. Kombinované běžky vyžadují větší péči, musíte si navíc dávat pozor, jak je ošetřujte. Pokud je ošetříte špatně, během klasického běžkování si nezabruslíte, a zase naopak. Už předem tak musíte být rozhodnutí, kterou techniku si chcete aktuálně zajet.

Běžkování je ale skvělým sportem, u něhož zapojujete všechny části těla. Takže byste to měli určitě vyzkoušet.

Zdroj: rogelli.cz, rei.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.