Vodopády: 9 nejoblíbenějších v Česku, které se oplatí vidět

Vodopády patří mezi nejzajímavější přírodní úkazy, které zaujmou nejednoho člověka. Za vodopády nemusíte procestovat kus světa. Stačí se porozhlédnou u nás v Česku, které se jimi může také chlubit.

Zdroj foto: piotrbb / Shutterstock.com
Zdroj foto: piotrbb / Shutterstock.com

Nejoblíbenější vodopády v ČR

Nejsou sice tak vysoké jako jinde, ale o to více jsou půvabnější a vzácnější. A které patří mezi ty nejvyhledávanější?

1. Rešovské vodopády

Mezi nejoblíbenější vyhledávané turistické cíle patří Rešovské vodopády, které se nachází na říčce Huntavě asi 8 km od města Rýmařov.

  • Zajímavostí je, že pod nimi se dříve nacházel vodní mlýn, který využíval jejich přírodní sílu.
  • Okolí vodopádů je obklopeno krásnou a nedotčenou přírodou, kterou tvoří zejména kapradiny, mechy a skály.
  • Voda z říčky Huntavy padá ze skalních kuloárů v různých úhlech, ten hlavní měří téměř deset metrů.

Pokud se rozhodnete pro výlet k Rešovským vodopádům, systém dřevěných mostů a schodů vás provede těmi nejzajímavějšími a nejpůsobivějšími místy této lokality.

2. Chřibské vodopády

Jestliže se vydáte do národního parku České Švýcarsko, rozhodně by vám neměla uniknout prohlídka Chřibských vodopádů, které se nachází blízko obce Chřibská. Chřibské vodopády jsou hlavně zajímavé tím, že směr padající vody je skutečně kolmý a nedotýká se skály (tento typ se vyskytuje zejména v tropických oblastech). Jsou tvořeny potůčkem, jehož voda padá ze strmého srázu se dvěma skalními stupni. Vy se díky tomu můžete pokochat dvěma vodopády, které jsou vysoké 1,5 až 2 metry.

TIP: 6 nejkrásnějších míst v Českém Švýcarsku

3. Helenčiny vodopády

Vychází z Nivského potoka (nebo také Lužce), dříve známý jako Aubachfall bei Neuhaus, se nachází blízko červené značky a cyklotrasy E3. Ta vede z Lesné do Svahové v Krušných Horách. Vodopád měří 4 metry, přičemž pod ním se nachází další dva nízké stupně, které spolu dohromady tvoří nádhernou přírodní scenérii.

4. Vodopády Bílé Opavy

Pokud zavítáte do Jeseníků, rovnou si to zamiřte k působivým vodopádům Bílé Opavy. Ne nadarmo patří do Národní přírodní rezervace Praděd.

  • Nejvyšší vodopád je vysoký až 8 metrů a dohromady s peřejemi a kaskádami tvoří nádherný přírodní úkaz, který byste rozhodně měli vidět.
  • Naučná stezka Vodopády Bílé Opavy, která začíná ve známé Karlově Studánce a končí pod Ovčárnou, vás zasytí informacemi o tom, co všechno se dá v dané oblasti vidět – a těžký terén zdoláte pomocí řetězů pro přidržení.

5. Adršpašské vodopády

Mezi nejznámější u nás se řadí Adršpašské vodopády, které můžete najít na říčce Metuji v Adršpašských skalách. Nejvyšší – takzvaný Velký vodopád padá z výšky šestnácti metrů. Ten můžete mimo jiné pozorovat při projížďce na loďkách po jezírku. Malý vodopád je vysoký necelé 4 metry, a ten si zase můžete prohlédnout z nedalekého altánku nacházejícího se u rozcestníku skalního okruhu a žluté turistické trasy.

6. Vodopád na Bílé Smědé v Jizerských horách

Tento v Bílé Smědé patří k těm nejúchvatnějším v České republice. Proteče přes něj až 100 litrů vody za sekundu a je tvořen několika soustavami kaskád. Jeho výška je více jak tři metry. A kde ho můžete najít? Na severním úpatí hory Smrk nedaleko od ústí Bílé Smědé.

7. Skryjská jezírka na Zbirožském potoce

Kouzelný pohled se vám naskytne nedaleko obce Skryje na dvě malá Skryjská jezírka, která leží jen několik metrů od sebe. Tato přírodní scenérie je chráněnou přírodní památkou a patří mezi nejvyhledávanější místa na Křivoklátsku. Toto místo vás skutečně nadchne, horní jezírko se nachází přímo pod Skryjským vodopádem mezi skalami, dolní se rozprostírá mezi stromy.

8. Borový vodopád v Hrubém Jeseníku

Také Šumpersko se může chlubit zajímavým přírodním úkazem. Borový vodopád patří mezi ty nejvyšší (8,3 metru) v okolí a naleznete ho na jižních svazích masivu Dlouhých strání. Abyste si pohled na tuto krásu užili se vším všudy, vydejte se na toto místo při jeho vyšším vodním stavu. Cesta k němu vede slepou odbočkou z modré turistické trasy skrze údolí Divoké Desné.

TIP: Kam na výlet – poznejte krásy hor České republiky

9. Klopotský vodopád

Asi čtyři metry vysoký Klopotský vodopád naleznete v dolní části hraničního Klopotského potoka u Dolního Žlebu. Jedná se o uměle vytvořený systém, který vznikl v roce 1856, a to z důvodu stavby vodního mlýna. A jak se k němu dostanete? Z obce Dolní Žleb se vydejte levým břehem Labe k hraničnímu přechodu pro turisty, kde sejděte vlevo pod železniční most. Projděte kolem německé strany plné zřícenin bývalého mlýna Gelobtbachmühle až k nádrži.

Pokud jste srdcem dobrodruh a vedle objevování přírody byste rádi vyzkoušeli i něco jiného, nového, pak je zde pro vás geocaching, spojení poznávání přírody i zábavy.

Po České republice se nachází velké množství krásných vodopádů, které jistě stojí za návštěvu. Kromě výše zmíněných tipů určitě znáte známý Mumlavský vodopád, Pančavský vodopád či vyhledávané Bubovické vodopády.

Už jste navštívili některé ze zmíněných míst? Které místo vás nadchlo nejvíce?

Zdroj: kudyznudy.cz


Další tipy na výlety

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.