Co pomáhá na bolest v krku? Nejlepší tipy na domácí léčbu

Bolest v krku na nás často číhá na podzim, kdy se venku ochladí. Často se k nachlazení přidá i rýma a kašel. Poradíme vám, co na bolest v krku, chcete-li využít domácí léčbu?

Co na bolest v krku
Zázvorový čaj s citronem. Zdroj foto: juefraphoto / Shutterstock.com

Jak vzniká bolest v krku?

Stačí, abyste při čekání na autobus v chladném podzimním ránu prochladli a nástup rýmy nebo kašle na sebe nenechá dlouho čekat. Nachlazení se projeví zejména škrábáním nebo bolestí v krku, která je předzvěstí toho, že se o náš organismus začíná pokoušet nemoc. Než sáhnete po léčivém přípravku z lékárny, vyzkoušejte bylinky, které umějí také pomoci.

Účinné tipy, co pomáhá na bolest v krku

Ptáte se, jak se zbavit bolesti v krku? Ne vždy jsou potřebné léky a návštěva lékaře, začínající bolest v krku umíme léčit i přírodní cestou za pomoci účinných látek, které najdeme doma.

Citron jako záchrana

Když vás rozbolí v krku, můžete vyzkoušet citron k potlačení bolesti. Možností, jak ho využít je více. Lze cucat kousky citronu, nebo z citronové šťávy s medem připravit směs a tou si několik minut proplachovat ústa. Pomáhá také roztok citronové šťávy, vyrobený z jedné sklenice teplé vody a vymačkané šťávy z jednoho citronu.

Česnek proti bolesti v krku

O česneku se říká, že má antivirotické a antibakteriální účinky. Jistě se oplatí v chladném období podzimu a zimy zvýšit jeho konzumaci, a to zejména, když vás v krku začne škrábat. Praktikuje se to obvykle tak, že se oloupe jeden stroužek česneku, ten se vloží do úst a cumlá. Pokud se pak chcete zbavit nepříjemného odéru, který se vám line z úst, stačí požvýkat kávová zrna nebo se napít černé kávy.

Blahodárný med

Na bolest v krku už naši předkové používali med. A to hlavně v kombinaci s nastrouhanou cibulí nebo lipovým čajem. Pomáhá také silný bezinkový nebo mátový čaj s medem. Naproti tomu v Indii si na potíže při nachlazení vaří čaj půl lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře, který také sladí medem. Tento recept je možné vyzkoušet i v našich podmínkách, protože se nepřipravuje z ničeho, co by nebylo v domácnostech běžně k dispozici.

Bylinné kloktadlo ze šalvěje

Není vůbec špatné mít doma zásobu sušené šalvěje, z níž se dá připravit kloktadlo proti bolesti v krku. Jedna lžička šalvěje se zalije asi 200 ml vroucí vody, po deseti minutách se scedí a nechá vychladnout. Takto je hotová ke kloktání, které bychom aplikovat několikrát denně.

Existují také další babské rady na bolest v krku, najdete je plný internet. My jsme vám přinesli ty nejúčinnější z nich, které jsou v boji proti bolesti v krku skutečně ověřeny. Důležité je začínající bolest v krku nezanedbat a léčit se hned od prvního příznaku bolesti.

Pokud jste vyzkoušeli již všechny ověřené domácí recepty, ale bolest v krku při polykání stále neprochází, vyzkoušejte pastilky na bolest v krku a pokud bolest přetrvává více dní, navštivte vašeho lékaře.

Vitamíny na podporu imunity

V sychravém počasí bychom měli podpořit imunitu otužováním a zvýšeným příjmem určitých vitamínů a minerálů. Pomáhá zejména vitamín C a dostatek zinku. Céčko najdete v citrusových plodech, jablkách, šípkách, křenu, kiwi, brokolici nebo kysaném zelí. Na zinek jsou bohatá dýňová semena, fazole, celozrnné cereálie nebo ořechy.

Doporučujeme: Chybí vám základní vitamíny? Jaké jsou prvotní signály těla

Ze živočišných zdrojů jsou to především játra, která obsahují zinek, pak mléko, vaječné žloutky a tmavé maso. Rozhodně byste bolest v krku neměli léčit alkoholem. Sice se říká „vypálit červa“, ale tělo se zbytečně vysiluje nutností odbourávat alkohol v játrech a ledvinách.

Zdroj: medlicker.com


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.