Co na bolest v krku? Vsaďte na léčivé byliny jako citron, česnek a další

Příchod podzimu obvykle s sebou přináší respirační onemocnění, kterým právě v tomto období častěji onemocníme. Provází je rýma, kašel a nepříjemná bolest v krku. Co se dá proti ní dělat?

Zdravý zázvorový čaj s citronem, Zdroj foto: juefraphoto / Shutterstock.com
Zdravý zázvorový čaj s citronem, Zdroj foto: juefraphoto / Shutterstock.com

Ke vzniku nachlazení stačí prochladnutí

Stačí, abyste při čekání na autobus v chladném podzimním ránu prochladli a nástup rýmy nebo kašle na sebe nenechá dlouho čekat. Nachlazení se projeví zejména škrábáním nebo bolestí v krku, která je předzvěstí toho, že se o náš organismus začíná pokoušet nemoc. Než sáhnete po léčivém přípravku z lékárny, vyzkoušejte bylinky, které umějí také pomoci.

Citron jako záchrana

Když vás rozbolí v krku, můžete vyzkoušet citron k potlačení bolesti. Možností, jak ho využít je více. Lze cucat kousky citronu, nebo z citronové šťávy s medem připravit směs a tou si několik minut proplachovat ústa. Pomáhá také roztok citronové šťávy, vyrobený z jedné sklenice teplé vody a vymačkané šťávy z jednoho citronu.

Vsaďte na česnek

O česneku se říká, že má antivirotické a antibakteriální účinky. Jistě se oplatí v chladném období podzimu a zimy zvýšit jeho konzumaci, a to zejména, když vás v krku začne škrábat. Praktikuje se to obvykle tak, že se oloupe jeden stroužek česneku, ten se vloží do úst a cumlá. Pokud se pak chcete zbavit nepříjemného odéru, který se vám line z úst, stačí požvýkat kávová zrna nebo se napít černé kávy.

Blahodárný med

Na bolest v krku už naši předkové používali med. A to hlavně v kombinaci s nastrouhanou cibulí nebo lipovým čajem. Pomáhá také silný bezinkový nebo mátový čaj s medem. Naproti tomu v Indii si na potíže při nachlazení vaří čaj půl lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře, který také sladí medem. Tento recept je možné vyzkoušet i v našich podmínkách, protože se nepřipravuje z ničeho, co by nebylo v domácnostech běžně k dispozici.

Smyslný čajový zážitek z bylinného nebo zeleného čaje od krásné ženy. Zdroj foto: Marian Weyo / Shutterstock.com
Smyslný čajový zážitek z bylinného nebo zeleného čaje od krásné ženy. Zdroj foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Bylinné kloktadlo ze šalvěje

Není vůbec špatné mít doma zásobu sušené šalvěje, z níž se dá připravit kloktadlo proti bolesti v krku. Jedna lžička šalvěje se zalije asi 200 ml vroucí vody, po deseti minutách se scedí a nechá vychladnout. Takto je hotová ke kloktání, které bychom aplikovat několikrát denně.

Podpořte svoji imunitu

V sychravém počasí bychom měli podpořit imunitu otužováním a zvýšeným příjmem určitých vitamínů a minerálů. Pomáhá zejména vitamín C a dostatek zinku. Céčko najdete v citrusových plodech, jablkách, šípkách, křenu, kiwi, brokolici nebo kysaném zelí. Na zinek jsou bohatá dýňová semena, fazole, celozrnné cereálie nebo ořechy. Ze živočišných zdrojů jsou to především játra, která obsahují zinek, pak mléko, vaječné žloutky a tmavé maso. Rozhodně byste bolest v krku neměli léčit alkoholem. Sice se říká „vypálit červa“, ale tělo se zbytečně vysiluje nutností odbourávat alkohol v játrech a ledvinách.

Zdroj: medlicker.com,

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.