Co na bolest v krku? Vyzkoušejte účinnou domácí léčbu
Bolest v krku na nás často číhá na podzim, kdy se venku ochladí. Často se k nachlazení přidá i rýma a kašel. Poradíme vám, co na bolest v krku, chcete-li využít domácí léčbu?
Jak vzniká bolest v krku
Stačí, abyste při čekání na autobus v chladném podzimním ránu prochladli a nástup rýmy nebo kašle na sebe nenechá dlouho čekat. Nachlazení se projeví zejména škrábáním nebo bolestí v krku, která je předzvěstí toho, že se o náš organismus začíná pokoušet nemoc. Než sáhnete po léčivém přípravku z lékárny, vyzkoušejte bylinky, které umějí také pomoci.
Co pomáhá na bolest v krku
Ptáte se, jak se zbavit bolesti v krku? Ne vždy jsou potřebné léky a návštěva lékaře, začínající bolest v krku umíme léčit i přírodní cestou za pomoci účinných látek, které najdeme doma.
Citron jako záchrana
Když vás rozbolí v krku, můžete vyzkoušet citron k potlačení bolesti. Možností, jak ho využít je více. Lze cucat kousky citronu, nebo z citronové šťávy s medem připravit směs a tou si několik minut proplachovat ústa. Pomáhá také roztok citronové šťávy, vyrobený z jedné sklenice teplé vody a vymačkané šťávy z jednoho citronu.
Česnek proti bolesti v krku
O česneku se říká, že má antivirotické a antibakteriální účinky. Jistě se oplatí v chladném období podzimu a zimy zvýšit jeho konzumaci, a to zejména, když vás v krku začne škrábat. Praktikuje se to obvykle tak, že se oloupe jeden stroužek česneku, ten se vloží do úst a cumlá. Pokud se pak chcete zbavit nepříjemného odéru, který se vám line z úst, stačí požvýkat kávová zrna nebo se napít černé kávy.
Blahodárný med
Na bolest v krku už naši předkové používali med. A to hlavně v kombinaci s nastrouhanou cibulí nebo lipovým čajem. Pomáhá také silný bezinkový nebo mátový čaj s medem. Naproti tomu v Indii si na potíže při nachlazení vaří čaj půl lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře, který také sladí medem. Tento recept je možné vyzkoušet i v našich podmínkách, protože se nepřipravuje z ničeho, co by nebylo v domácnostech běžně k dispozici.
Bylinné kloktadlo ze šalvěje
Není vůbec špatné mít doma zásobu sušené šalvěje, z níž se dá připravit kloktadlo proti bolesti v krku. Jedna lžička šalvěje se zalije asi 200 ml vroucí vody, po deseti minutách se scedí a nechá vychladnout. Takto je hotová ke kloktání, které bychom aplikovat několikrát denně.
Existují také další babské rady na bolest v krku, najdete je plný internet. My jsme vám přinesli ty nejúčinnější z nich, které jsou v boji proti bolesti v krku skutečně ověřeny. Důležité je začínající bolest v krku nezanedbat a léčit se hned od prvního příznaku bolesti.
Pokud jste vyzkoušeli již všechny ověřené domácí recepty, ale bolest v krku při polykání stále neprochází, vyzkoušejte pastilky na bolest v krku a pokud bolest přetrvává více dní, navštivte vašeho lékaře.
Podpora imunity
V sychravém počasí bychom měli podpořit imunitu otužováním a zvýšeným příjmem určitých vitamínů a minerálů. Pomáhá zejména vitamín C a dostatek zinku. Céčko najdete v citrusových plodech, jablkách, šípkách, křenu, kiwi, brokolici nebo kysaném zelí. Na zinek jsou bohatá dýňová semena, fazole, celozrnné cereálie nebo ořechy.
Ze živočišných zdrojů jsou to především játra, která obsahují zinek, pak mléko, vaječné žloutky a tmavé maso. Rozhodně byste bolest v krku neměli léčit alkoholem. Sice se říká „vypálit červa“, ale tělo se zbytečně vysiluje nutností odbourávat alkohol v játrech a ledvinách.
Chybí vám základní vitamíny? Jaké jsou prvotní signály těla
Zdroj: medlicker.com
Další články o zdraví