Co pomáhá na bolest kolen a jaké cviky a obklady zvolit

Bolest kolen má celou řadu příčin – od natažení svalů či vazů, přes zánět šlach, až po artrózu. Nejčastěji se jedná o bolestivé případy po sportovním zranění nebo přetížení.

Poradíme vám, co na bolest kolen zabírá, a doporučíme i jednoduché cviky, které vám dovolí vrátit se brzy k normálu. Nabídneme i první pomoc v podobě přírodních produktů, obkladů a koupelí.

Bolest kolen po běhu či sportu

Běžná potíž, co občas potká každého běžce. Bolest kolen po běhu dokáže být velmi nepříjemný problém. Nejčastěji za něj může nedostatečné protažení buď před začátkem, nebo po ukončení běhu. Na vině ale může být i nevhodná obuv, příliš velké zatížení při dlouhém běhu z kopce nebo zatěžování vnitřní strany chodidel. Z těchto nejčastějších příčin vzniká také bolest kolen při běhu. Na tu může mít vliv i vrozené postavení nohou do písmene X. Pokud se s těmito bolestmi setkáváte velmi často, je vhodné navštívit fyzioterapeuta.

Zdroj foto: Dirima / Shutterstock.com

Bolestivá kolena u dospívajících a dětí

Děti a dospívající mládež jsou další nejčastější skupinou lidí, kterou trápí bolest v oblasti kolen. Na vině může být rychlý růst dítěte, kdy je potřeba počkat na to, až potřebné orgány dorostou. Bolest kolene u dětí často značí například nadměrné zatěžování a nezbude než na nějakou dobu omezit zátěžové sportovní aktivity. Podobné potíže mívají i teenageři – bolest kolen u dospívajících je často spojena i s křečemi v oblasti lýtek. Většinou je třeba omezit na určitý čas běhání a skákání a nepřetěžovat tělo do bolesti.

Přírodní tipy, jak zastavit bolest kolenou

Bolest kolen při námaze není nic příjemného. Pokud i vy patříte mezi příznivce tradiční medicíny, můžete si od bolesti pomoci například čajem z bílé vrby. Nachystáte si jej tak, že deset minut povaříte v hrnku vody polévkovou lžíci prášku z vrbové kůry. Tento odvar budete pít alespoň dvakrát týdně. Tlumit bolest dokáže i obyčejný olivový nebo kokosový olej, kterým si bolestivé koleno namažete. Protizánětlivé vlastnosti má například i zázvorový čaj, jenž dokáže pomoci i od otoků a bolestí kloubů.

Zdroj foto: PAstudio / Shutterstock.com

Obklady a koupele

Zbavit se nepříjemné bolesti vám pomohou i další možnosti. Kromě čajů a mazání vám na bolestivá kolen po cvičení pomohou i obklady a koupele. Na základní obklad vám postačí pár kostek ledu zabalených v látkové utěrce. Ty si na bolestivé místo přiložte a nechte působit alespoň 10 minut. Z koupelí se doporučuje protizánětlivá koupel vytvořená ze lžičky olivového oleje a hrnku jablečného octa. Koupel vás prohřeje, zrelaxuje, a navíc nastartuje hojivé procesy ve vašem těle.

Cviky na bolest kolen

Nepříjemná bolest kolen nebo ztuhlost v kolenním kloubu je velmi omezující. Pomoci vám mohou vhodné cviky na bolest kolen, co zajistí protažení a posílení celé oblasti kolene. Fyzioterapeutické doporučení je ale vhodné jen tehdy, pokud jste si jisti, že nemáte v koleni žádnou funkční vadu a že se jedná pouze o bolest po zátěži. V jiných případech je lepší se vždy obrátit na lékaře, který určí přesný původ bolesti kolenního kloubu.

Zdroj foto: Bartek Zyczynski / Shutterstock.com

Pro úlevu od bolesti se například doporučují cviky pro protažení lýtka a Achillovy šlachy. Pro výchozí polohu se postavte čelem ke stěně a napřimte se. Budete střídavě zanožovat obě končetiny tak, abyste vždy obě chodidla drželi celou jejich plochou na zemi. V pozici, kdy cítíte tlak na Achillovu šlachu, vydržte půl minuty, a poté cvik opakujte u druhé končetiny. Těmito jednoduchými cviky si ulevíte i v případě, že vás trápí bolest kolen a kotníků.

Bolest kolen po zátěži je běžnou záležitostí u mnoha sportovců. Dopřejte si kvalitní výživu a dostatek odpočinku, aby se celý kolenní kloub měl možnost před další zátěží zregenerovat.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.