Bolest zad – jak si od bolesti ulevit a co je její příčinou?
Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé často marodí a navštěvují lékaře. Na světě snad není člověka, kterého by bolest zad nepostihla. Jak si při bolesti zad pomoci?
Pokud prevence selže, jednoduchá domácí léčba a správná mechanika těla vás zase během několika týdnů vrátí na nohy.

Proč záda bolí?
Akutní bolest zad se objevuje náhle a netrvá déle než šest týdnů. Většinou je způsobena pádem nebo zvedáním těžkých předmětů. Ovšem bolest chronická, která trvá déle jak tři měsíce už vyžaduje návštěvu lékaře.
- Natažený, namožený sval nebo vaz – opakované zvedání těžkých předmětů nebo náhlý rychlý pohyb může svaly a vazy zatížit. Navíc, pokud vaše fyzická kondice není zrovna nejlepší, můžete si lehce přivodit svalovou křeč.
- Vypouklé nebo prasklé disky – ty fungují jako polštáře mezi kostmi (obratli) v páteři. Měkký materiál uvnitř disku se může vyboulit nebo dokonce prasknout, čímž začne tlačit na nervy. Onemocnění disku se často vyskytuje náhodně.
- Artritida – osteoartritida, forma artritidy také může ovlivnit dolní část zad. V některých případech může artritida v páteři vést ke zúžení prostoru kolem míchy, což je stav nazývaný spinální stenóza.
- Kosterní nepravidelnosti – tento stav je charakteristický jako skolióza páteře a často vede k bolesti zad ve středním věku.
- Osteoporóza – jakmile začnou vlivem stáří kosti slábnout a řídnout, mohou se na páteři vytvořit kompresní zlomeniny.

Charakteristické příznaky bolesti zad
- bolest svalů,
- vystřelující, bodavá bolest beder,
- bolest, co vystřeluje do nohy,
- bolest, co se zhoršuje při ohnutí, zvedání, postavení a při chůzi,
- bolest, co se zlepšuje při ohnutí.
Jak bolesti zad předejít a jak si od ní ulevit
Bolesti zad můžete zabránit nebo ji zmírnit zlepšením fyzické kondice a správnými technikami protahování.
- Cvičení – pravidelné aerobní aktivity (nezatěžující záda) mohou zvýšit sílu a vytrvalost v zádech a umožnit lepší fungování svalů. Ideálními cviky na bolest zad je chůze a plavání. S ostatními protahovacími cviky vám poradí fyzioterapeut.
- Budujte svalovou sílu a flexibilitu – budování břišních a zádových svalů posilující jádro těla pomáhá k tomu, aby se tyto svaly přizpůsobily jako přirozený korzet pro záda. Flexibilita v bocích a horních končetinách vyrovnává pánevní kosti.
- Udržujte si optimální váhu – je obecně známo, že nadváha je pro naše zdraví nebezpečná. Právě ta přispívá k bolesti zad, protože napíná a přetěžuje svaly.
- Léky – v lékárně seženete také volně prodejné léky na bolest zad. Také můžete zvolit i dostupné masti na bolest zad. Řada produktů slibuje prevenci a úlevu od bolesti, ale neexistují žádné definitivní důkazy o tom, že skutečně pomáhají – patří mezi ně speciální obuv, vložky do bot, opěradla, speciálně navržené matrace nebo nábytek.

Většina bolestí zad se postupně během domácí léčby zlepší v rámci několika týdnů. Jestliže ale neodezní, navštivte svého lékaře, protože ve vzácných případech a v kombinaci s jinými zdravotními komplikacemi, může bolest zad signalizovat vážný zdravotní problém.

Lékaře vyhledejte ihned, pokud
- bolest zad doprovází střevní potíže a potíže s močovým měchýřem,
- je doprovázena horečkou,
- bolesti předcházel pád nebo jiné zranění,
- bolest se zhoršuje,
- šíří se směrem dolů po nohách – bolest zasahuje zejména koleno,
- kvůli silné bolesti pociťujete necitlivost, slabost a mravenčení v nohách,
- vaše hmotnost nevysvětlitelně klesá dolů, způsobuje slabost, necitlivost nebo mravenčení v jedné nebo obou nohách.
Nezapomínejte ani na správné držení těla jak při chůzi, tak při sezení – ne nadarmo nás naše maminky neustále napomínaly, abychom se nehrbili.
Další články o zdraví
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.