Těhotenství: 8 nejčastějších mýtů. Co je pravda?

Každé těhotenství je jiné, ale obvykle se ženy shodují, že to není nemoc, a proto se s nimi nemusí jednat jako s nemocnými. Jaké jsou nejčastější mýty o těhotenství?

Zdroj foto: Natalia Deriabina / Shutterstock.com

Čemu věřit, a co naopak raději hned vypustit z hlavy? Tady je 8 těch nejčastějších mýtů, které kolují. Ve skutečnosti je jich ale nespočet.

Mýtus první: Holka bere v těhotenství krásu

Možná jste už v okolí zaslechly, jak ženy říkají: „Máš špatnou pleť, to bude určitě holka, protože holky berou krásu“, to je ale jen mýtus. Možná jste slyšela, že když to ženě v těhotenství nadmíru sluší, nosí pod srdcem chlapce. A naopak, pokud je vzhled ženy horší a odráží se to zejména na stavu pleti, bude to holka. Ve skutečnosti je ale stav pleti nebo vzhled během těhotenství dán zejména hormony, životním stylem a dalšími faktory. Opravdu podle toho nemůžete s jistotou určit pohlaví miminka.

Mýtus druhý: Jaké bříško máš, takové to bude pohlaví

Dříve se tak snadno nedalo rozpoznat pohlaví miminka jako dnes. Dnes to mohou nastávající maminky vědět díky ultrazvuku už ve třetím měsíci těhotenství, v dřívějších dobách, kdy ale ultrazvuky ještě nebyly, na to měly ženy vlastní rozpoznávací systém. No a tyto pověry se dodnes mezi maminkami roznáší. Říká se, že pokud má těhotná žena bříško došpičata, porodí jistě kluka, když ho má hezky kulaté, bude to holčička. No ale to se opravdu jen tak říká, a pravděpodobnost, že to skutečně vyjde, je jen mizivá. Spíše je to náhoda.

Doporučujeme: Kdy si udělat těhotenský test?

Mýtus třetí: Těhotná žena nesmí cvičit

Je sice pravdou, že si těhotné ženy musí dávat pozor na to, jaký sport v určitém stádiu těhotenství provádějí, ale pokud těhotenství probíhá bez komplikací, je sport naopak velmi žádaný.

  • Dříve byly ale jakékoliv aktivity pro ženu v těhotenství tabu, tím se tedy myslí nadměrné cvičení a pohyb.
  • Dnes ale existují hodiny speciální těhotenské jógy a jiného cvičení, a ženám i miminkům to náramně prospívá.
  • I přesto to neznamená, že si těhotná žena může jít zalyžovat nebo by se měla vrhat do bojových sportů.

Platí, že je dobré poradit se s ošetřujícím gynekologem a také by se nemělo s novými sporty začínat v těhotenství, když je žena před tím nedělala.

Mýtus čtvrtý: Žádná výbavička doma před porodem

Tak tohle je opravdu jen pověra, které prostě žena uvěří, nebo ne. Někdo říká, že by doma před porodem neměl být kočárek, někdo, že vůbec žádná výbavička pro miminko. Ale upřímně, dokážete si představit, že nakupujete všechno až poté, co porodíte? Je určitě lepší být na miminko připravená, i když to podle některých nosí smůlu. Možným řešením je uložení výbavičky u někoho z rodiny, ale to jen v případě, že jste skutečně pověrčivá.

Zdroj foto: Ksenia Sandulyak / Shutterstock.com

Mýtus pátý: Žádný sex v těhotenství

I kolem sexu během těhotenství kolují mýty, jako například, že to dítěti může ublížit, nebo že pak bude mít nehezky tvarovanou hlavičku. Je to samozřejmě holý nesmysl, pokud je žena v pořádku a těhotenství probíhá, jak má, sex je povolený, a navíc na konci těhotenství se doporučuje ženám, které přenášejí. Sex v těhotenství totiž může porod pomoci vyvolat.

Mýtus šestý: Nezvedej ruce nad hlavu, jinak dítě uškrtíš

Povídá se, a zase je to jen pověra, že v těhotenství by žena neměla zvedat ruce nad hlavu, jinak že hrozí omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte, a to se může v bříšku uškrtit. Je to hloupost, tento problém sice nastat může, ale s věšením záclon či jinými aktivitami, kdy žena zvedá ruce, to nemá nic společného.

Mýtus sedmý: Co je z moře vytažené, to nejez

Jde o to, že by těhotné neměly jíst potraviny, které mohou obsahovat více rtuti nebo olova, což se u mořských živočichů může objevit. To ale neznamená, že by těhotná žena nemohla jíst nic, co bylo chyceno v moři. Naopak, mořské ryby jsou zdravé, a tak i žádoucí. Pozor jen na některé druhy ryb, jako jsou makrely, žraloci nebo mečouni. Jinak ale ryby v těhotenství určitě neškodí.

Mýtus osmý: V těhotenství musíš jíst za dva

Tak tohle říkají hlavně starostlivé babičky, ve skutečnosti ale žena v těhotenství opravdu za dva jíst nemusí. Naopak i v těhotenství byste si měla hlídat příjem potravin a soustředit se na zdravou a vyváženou stravu. Nic by si ale neměla odpírat a taky by neměla jíst jako by to bylo naposledy.

A kterým mýtům o těhotenství jste věřily vy?

Zdroj: medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.