Med je nejenom superpotravina, ale také pomocník při mnoha nemocech

Surový med se v minulosti používal jako lidový lék a má řadu zdravotních výhod a lékařského využití. Mnohé z těchto přínosů pro zdraví jsou specifické pro surový nebo nepasterizovaný med.

Většina medu, který najdete v obchodech s potravinami, je pasterizovaná. Vysoká teplota zabíjí nežádoucí kvasinky, může zlepšit barvu a texturu, odstranit jakoukoli krystalizaci a prodloužit trvanlivost. V procesu je také zničeno mnoho prospěšných živin.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pokud máte zájem vyzkoušet surový med, kupte jej od důvěryhodného místního výrobce. Zde je několik zdravotních výhod, co surový med nabízí.

Dobrý zdroj antioxidantů

Surový med obsahuje řadu rostlinných chemikálií, co působí jako antioxidanty. Některé druhy medu obsahují tolik antioxidantů jako ovoce a zelenina. Antioxidanty pomáhají chránit vaše tělo před poškozením buněk volnými radikály.

Volné radikály přispívají k procesu stárnutí a mohou také přispívat k rozvoji chronických onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby. Výzkum ukazuje, že antioxidační sloučeniny v medu zvané polyfenoly mohou hrát roli v prevenci srdečních chorob.

Zdroj foto: DONOT6_STUDIO / Shutterstock.com

Antibakteriální a protiplísňové vlastnosti medu

Výzkum ukázal, že surový med může zabíjet nežádoucí bakterie a houby. Přirozeně obsahuje peroxid vodíku, antiseptikum. Jeho účinnost jako antibakteriální nebo antifungální se liší v závislosti na medu, ale je zjevně více než lidový lék na tyto druhy infekcí.

Hojí rány

Manuka med se používá v lékařských zařízeních k léčbě ran, protože se zjistilo, že je účinným ničitelem choroboplodných zárodků a také pomáhá při regeneraci tkání. Studie ukazují, že med Manuka může zvýšit dobu hojení a snížit infekci. Mějte na paměti, že med používaný v nemocničním prostředí je lékařský, což znamená, že je kontrolovaný a sterilní. Není dobrý nápad ošetřovat rány medem, co si koupíte v obchodě.

Zdroj foto: id-art / Shutterstock.com

Fytonutrienty v medu

Fytonutrienty jsou sloučeniny nacházející se v rostlinách, které ji pomáhají chránit před poškozením. Některé například drží hmyz stranou nebo chrání rostlinu před ultrafialovým zářením. Fytonutrienty v medu jsou zodpovědné za jeho antioxidační vlastnosti, stejně jako jeho antibakteriální a antifungální sílu. Považuje se za důvod, proč surový med prokázal imunitní a protirakovinné účinky. Těžké zpracování tyto cenné živiny ničí.

Pomoc při zažívacích problémech

Med se někdy používá k léčbě zažívacích potíží, jako je průjem. Ukázalo se, že je účinný i jako léčba bakterií Helicobacter pylori (H. pylori), jež jsou běžnou příčinou žaludečních vředů. Je také silné prebiotikum, což znamená, že vyživuje dobré bakterie žijící ve střevech, co jsou rozhodující nejen pro trávení, ale i pro celkové zdraví.

Zdroj foto: Eugenia Lucasenco / Shutterstock.com

Uklidněte bolest v krku

Jste nachlazený? Zkuste lžíci medu. Je to starý lék na bolest v krku. Přidejte jej do horkého čaje s citronem, když vás zasáhne bolest v krku.

Funguje také jako látka potlačující kašel. Výzkumy naznačují, že med je stejně účinný jako dextromethorfan, běžná složka léků proti kašli, které jsou k dispozici v lékárně. Jen si dejte jednu nebo dvě čajové lžičky, uvidíte, že se vám uleví.

Zdroj foto: polyiam / Shutterstock.com

Med není pro malé děti

Kromě prospěšných prebiotik a živin může surový med nést také škodlivé bakterie, jako je Clostridium botulinum. To je zvláště nebezpečné pro kojence. Surový by se nikdy neměl podávat kojenci mladšímu než jeden rok. Naopak pro starší děti je v průběhu nachlazení velice prospěšný.

Příznaky otravy botulismem u kojenců mohou zahrnovat:

  • zácpu,
  • pomalé dýchání,
  • ochablá víčka,
  • absenci říhání,
  • ztrátu kontroly nad hlavou,
  • ochrnutí, které se šíří směrem dolů,
  • špatné krmení,
  • letargii.

U dospělých mohou příznaky zahrnovat počáteční krátké období průjmu a zvracení, po němž následuje zácpa a závažnější příznaky, jako je rozmazané vidění a svalová slabost. Pokud se u vás po konzumaci syrového medu vyskytne některý z těchto příznaků, vyhledejte lékaře.

Včely jsou pro přežití člověka důležité. Proč je musíme chránit?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.