Česnek a jeho účinky – Přírodní antibiotikum

Mezi tradiční a oblíbené koření nejen v české kuchyni patří odedávna česnek. Jeho typická ostrá chuť dodá jídlu na výraznosti. Kromě toho se česnek vyznačuje také řadou příznivých účinků na lidský organismus. Které to jsou a jak pomáhají?

O česneku

Ve své podstatě je česnek kuchyňský trvalkou, jejíž původ můžeme hledat až v daleké Asii – v Mongolsku. Odtud se dostal do Číny a znali ho také ve starém Egyptě, kde ho považovali dokonce za afrodisiakum. Ve starověku připisovali Římané a Řekové česneku posilující účinky, proto nikdy nechyběl v zásobě potravin vojáků na jejich výpravách. Býval využíván jako lék proti moru, což vzhledem k jeho antibakteriálním účinkům mohlo pomáhat.

účinky česneku
Zdroj foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Našel si cestu také do české kuchyně. Kdo by si uměl představit tradiční topinky nebo bramboráky bez česneku? Přišli mu ovšem na chuť i v zahraničních kuchyních. Je to takové globální koření. A nejen to. Díky obsahu léčivých látek můžeme právem tuto bylinu považovat za významnou léčivku. Tam, kde se česnek pěstuje na semeno, se tato bylina stává důležitým zdroje pylu a nektaru pro včely.

V tuzemsku je oblíbený český česnek, jenž obsahuje větší množství silic, je ostřejší a štiplavější. Mnozí nedají na český paličák dopustit a dávají mu přednost před dováženými odrůdami, které nejsou tak výrazné. Mezi největší vývozce česneku se řadí americká Kalifornie, Bulharsko, Maďarsko, Egypt a Tchaj-wan.

Co obsahuje česnek?

Z vitamínů najdeme v česneku A, C a skupinu B a z minerálů vápník, jód a selen. Důležitý je zejména obsah alliinu, jenž se postupně mění na allicín, což je látka se silným antibakteriálním a antimykotickým účinkem. Takže často je česnek první volbou před návštěvou lékaře, když se o nás pokouší nachlazení a potřebujeme léčit nemocí zasažené dýchací cesty – zejména průdušky.

Pozitivní účinky česneku

Ak vás trápia zdravotné problémy určite kontaktujte svojho lekára a poraďte sa s ním o ďalšom postupe.

Antibakteriální a antivirotické účinky

Česnek je ceněn především pro své antibiotické a antivirotické účinky. Pomáhá v boji s infekcemi a plísněmi, dokáže zničit kmeny zlatého stafylokoka, salmonelu, i bakterie E. Coli.

Léčba kožních infekcí

Česnek může pomoci bojovat s plísňovými kožními infekcemi – například mykózami na nohou nebo s pásovým oparem.

Zdravé vlasy a nehty

Česnek přispívá k růstu zdravých vlasů a nehtů.

Ředění krve

Díky svým protizánětlivým účinkům může působit česnek jako prevence krevních sraženin a pomáhá také na bolesti nohou způsobené křečovými žilami.

Česnek a tlak

Látky, které jsou v česneku obsažené, mohou roztahovat krevní cévy, prohlubovat práci srdečního svalu a snižovat krevní tlak.

Uvolnění dýchacích cest

Syrový česnek může napomáhat pročišťovat dýchací cesty a podporovat vykašlávání.

Snížení cholesterolu česnekem

Česnek může bránit vzniku tukových a minerálních usazenin na stěnách cév, díky čomu se může znižovat koncentrace nezdravého cholesterolu v krvi a napomáhát tak jeho vylučování.

Zmírnění alergických reakcí

Protizánětlivé účinky česneku mohou pozitivne působit proti alergiím, bodnutí hmyzem, zklidnění vyrážek a senné rýmy.

Prevence před cukrovkou

Česnek může zvyšovat uvolňování inzulinu a tím pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi.

Bradavice a kuří oka

Pokud budete kuří oka a bradavice potírat drceným česnekem nebo jeho šťávou, může vám pomoci se jich zbavit.

Zmírnění potíží s dýcháním

Pravidelná konzumace česneku vás pomůže ochránit před respiračními chorobami, rýmou, nachlazením, chronickou bronchitidou právě díky vitamínům, které obsahuje.

Česnek afrodisiaukum

Díky tomu, že může napomáhat zlepšovat krevní oběh, zvyšovat tím míru vzrušení a tedy i potenci.

Česnek pro dobrou náladu

Česnek vám může pomoci na úzkost, únavu, přecitlivělost a tím zlepšit náladu.

Zmírnění bolesti zubů

Analgetické účinky česneku můžou ztlumit bolest také bolesti zubů.

Česnek a chudnutí

Díky tomu, že česnek pomáhá eliminovat zánětlivé procesy v těle, může pomoci regulovat i tvorbu tukových buněk.

Zpomalení stárnutí

Česnek může napomáhat fungování mozku a zabraňovat degeneraci mozkových buněk.

Blahodárné účinky česneku na trávicí soustavu

Možná je proto tak česnek oblíbený při přípravě pokrmů, protože velmi často pomáhá trávit a ozdravovat střevní mikroflóru. Působí zároveň i na vylučování žluče, přitom nezvyšuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Máte-li nadýmání, zkuste užít jeden stroužek. Ne nadarmo se tato bylina přidává i do luštěnin při jejich přípravě v kuchyni. Pro léčení potíží s trávením se doporučuje česnek kombinovat s některou slizovou drogou – například s proskurníkem lékařským neboli ibiškem. Vhodný je i jako uklidňující prostředek při infekčních průjmech. A na lačno užívaný česnek pomáhá při poruchách nervového systému.

TIP: Pro blaho vaší trávicí soustavy vyzkoušejte krémovou polévku, pravou česnečku, která vám dodá spoustu vitamínů nebo zdravou česnekovou pomazánku, která rovněž podpoří zdraví.

pozitivní účinky česneku
Zdroj foto: Krasula / Shutterstock.com

Kdo se konzumaci česneku vyhýbá kvůli jeho typické chuti i vůni, neměl by ho začít užívat najednou ve velkém množství. Mohlo by totiž dojít o odloupnutí silnější vrstvy sklerotických cévních usazenin a to pak vést až k embolii. Ze stejného důvodu se doporučuje nejíst ho navečer a nepřehánět to s jeho spotřebou. I v případě česneku platí pořekladlo „dobrého po málu“. Úplně postačí 2 až 3 stroužky denně.

Pro koho není česnek vhodný?

Česnek není vhodný pro osoby s problémy se žlučníkem, játry nebo slinivkou. Opatrnost je na místě u těhotných žen, kojících a malých dětí. Vždy se raději poraďte se svým lékařem.

Kdo ho dobře snáší, může ho jíst podávaný v mléce. Je však třeba mít na paměti, že česnekový odér se pak z člověka line ústy i pokožkou, tudíž je lepší se jeho konzumaci věnovat tehdy, kdy vás nečeká významné osobní jednání v práci.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.