Spoznejte příčiny bolesti hlavy a jak si od ní ulevit?

Bolest hlavy tu a tam zasáhne každého z nás. Někdy ji jen tak přejdeme, jindy nás skolí tak, že nejsme schopni vůbec normálně fungovat. Jak si od ní můžete ulevit?

Abychom si ale od bolesti pomohli, musíme nejdříve zjistit, o jaký typ se přesně jedná.

Bolest hlavy můžeme definovat jako bolest v kterékoliv oblasti hlavy. Její příčina, trvání a intenzita se může lišit v závislosti na typu bolesti. Mezi nejčastější spouštěče patří jídlo, stres nebo nedostatek spánku.

Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Typy bolesti hlavy

  • tenzní bolest hlavy neboli bolest hlavy z napětí,
  • clusterové bolesti hlavy,
  • migréna,
  • alergie nebo sinusové bolesti hlavy,
  • hormonální bolesti hlavy,
  • kofeinové bolesti hlavy,
  • namáhání hlavy,
  • hypertenze bolesti hlavy,
  • bolest hlavy jako odraz našeho zdraví (spánek, stres, jídlo, životní styl),
  • posttraumatické bolesti hlavy.

Kdy ihned navštívit lékaře?

V některých případech může bolest hlavy vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Pokud je bolest hlavy také doprovázena jinými příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jedná se o tyto symptomy:

  • ztuhlý krk,
  • vyrážka,
  • velmi intenzivní bolest hlavy,
  • zvracení,
  • zmatenost,
  • nezřetelná řeč,
  • horečka 38 °C a více,
  • ochrnutí v jakékoli části těla nebo ztráta zraku.

Jestliže je ale bolest hlavy méně závažná, můžeme si od ní mnohdy pomoct sami. Pojďme si představit jednotlivé typy bolesti a také to, co můžete pro jejich zmírnění intenzity udělat.

Zdroj foto: Artem Furman / Shutterstock.com

Primární bolesti hlavy

Primární bolesti hlavy jsou časté, vyskytují se nárazově a nejsou vázány na nějaké možné onemocnění. Můžeme je rozdělit do dvou skupin, a to do skupiny epizodické bolesti hlavy (vyskytují se často nebo jen jednou za čas, mohou trvat jak půl hodiny, tak několik hodin) a chronické bolesti, které jsou mnohem nepříjemnější a závažnější (mohou trvat několik dní). Mezi ty nejběžnější patří:

1.     Tenzní bolesti

Pokud vás přepadly bolesti hlavy z napětí, zřejmě pociťujete tupou bolest po celé hlavě, co může doprovázet také citlivost krku, na čele nebo v okolí ramen. Za největšího viníka se v tomto případě považuje stres. Abyste si od tenzní bolesti pomohli, sáhněte po volně prodejných lécích tomu určených. Pokud ale bolesti neustupují, navštivte svého lékaře, který vám může předepsat silnější léky.

2.     Clusterové bolesti

Tyto bolesti se vyznačují silnou pálivou a pronikavou bolestí. Vyskytují se buď za jedním okem na jedné straně obličeje, nebo kolem obou očí. Někdy se může na postižené straně objevit otok, zarudnutí, návaly a pocení, ucpaný nos a oční tiky. Každá jednotlivá bolest hlavy může trvat od 15 minut do 3 hodin.

Většina lidí s tímto typem bolestí zažívá jednu až čtyři bolesti hlavy denně, obvykle v pravidelnou dobu a intervalech. Clusterové bolesti hlavy se vyskytují častěji na jaře a na podzim a postihují více muže než ženy. Většinou jsou spojeny s jedním nebo více příznaky a symptomy, jako jsou slzy, ucpání nosu a výtok z nosu.

K úlevě od bolesti vám lékař může doporučit kyslíkovou terapii, sumatriptan nebo lokální anestetikum.

3.     Migréna

Typická bolest migrény je intenzivní a pulzující hluboko v hlavě. Ta může trvat i několik dní a výrazně omezuje naše každodenní běžné úkony. Lidé s migrénami jsou často citliví na světlo a zvuk a při silné migréně se objevuje nevolnost a zvracení, v některých případech dochází i k poruchám zraku – jedná se o tzv. migrénu s aurou (záblesky, třpytivá světla, klikaté čáry, hvězdy, mžitky). U žen je výskyt migrén třikrát vyšší než u mužů.

Mezi klasické spouštěče migrény patří:

  • přerušovaný spánek,
  • dehydratace,
  • nedostatek jídla,
  • výkyvy hormonů,
  • vystavení některým chemickým látkám.

Je známo, že běžné volně prodejná léčiva na migrénu neúčinkují, proto je dobré o svém problému informovat lékaře, který může předepsat triptany – léky snižující zánět a mění tok krve v mozku.

Zdroj foto: Damir Khabirov / Shutterstock.com

Sekundární bolesti hlavy

Sekundární bolesti hlavy jsou příznakem nějakého jiného onemocnění a často se bolest stává chronickou. Jakmile lékař zjistí, co je příčinou, léčba bolest utlumí.

1. Bolesti hlavy z alergie nebo sinusové bolesti

Na tento typ bolestí je potřeba si dát větší pozor, protože mohou být snadno zaměněny za migrénu. Během nich můžete cítit tlak kolem očí, tváří a čela, nastupuje únava a bolest horních zubů – jeví se jako infekce dutin (sinusitida).

Sinusitida se obvykle vyskytuje po virové infekci horních cest dýchacích nebo nachlazení a vyznačuje se hustým, zbarveným nosním hlenem, slabým čichem a bolestí v jedné tváři nebo horních zubech. Bolest hlavy způsobená sinusovým onemocněním často trvá několik dní. Aby se snížil sinusový tlak, je zapotřebí rozředit hlen. K tomu mohou pomoci nosní spreje, OTC decongestanty nebo antihistaminika.

2. Hormonální bolesti hlavy

Tyto bolesti se týkají převážně žen, protože jsou spojeny s hormonálními fluktuacemi. Menstruace, antikoncepční pilulky a těhotenství ovlivňují hladinu estrogenu, která může způsobit bolesti hlavy. Ty jsou spojené s menstruačním cyklem – známé jako menstruační migréna. Dochází k ní těsně před, během, nebo po menstruaci, stejně jako v období ovulace.

3. Kofeinové bolesti

Kofein ovlivňuje průtok krve do mozku. Pokud je ho v těle až příliš, může způsobit bolení hlavy, stejně jako při jeho odvykání. Jestliže člověk přijímá denně jistou dávku kofeinu, tělo si na to zvykne, takže je jasné, že si koleduje o bolení hlavy, pokud tělu nedodá svou denní dávku kofeinu.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

4 Bolesti hlavy z přetažení

K bolestem hlavy v zátěžových situacích dochází po intenzivní fyzické aktivitě – vzpírání nebo běh jsou běžnými spouštěcími opatřeními. Předpokládá se, že tyto činnosti způsobují zvýšený průtok krve do hlavy, což může vést ke vzniku pulzující bolesti na obou stranách hlavy. Tento typ bolesti hlavy obvykle ustoupí během několika minut nebo hodin. Analgetika, jako je aspirin a ibuprofen by měla zmírnit vaše příznaky.

5. Hypertenzní bolesti hlavy

Také vysoký krevní tlak může způsobit nepříjemnou bolest hlavy, která je jakýmsi varovným signálem pro možné nebezpečí. Poznáte ji tak, že se objevuje na obou stranách hlavy, má pulzující charakter a její intenzita se zvyšuje s jakoukoliv činností. Mnohdy může být spojena s krvácením z nosu, dušností a bolestí na hrudi. Tyto bolesti hlavy obvykle zmizí brzy poté, co je krevní tlak snížen.

Ve většině případů epizodické bolesti hlavy zmizí do 48 hodin. Pokud máte bolesti hlavy, co trvají déle než dva dny nebo co zvyšují na intenzitě, měli byste navštívit svého lékaře. Jestliže se u vás objevují bolesti hlavy více než 15 dní v měsíci po dobu tří měsíců, může se jednat o chronické bolesti, jenž také vyžadují návštěvu lékaře.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.