Vánoční úklid: Jak si jej co nejvíce usnadnit díky ekologickým čisticím prostředkům?

Dnešní hospodyňky dbají především na ekologii a udržitelnost nejen u oblečení všech členů domácnosti, ale také u přípravků na praní, čištění povrchů a úklid. Jak je vyrobit?

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pokud se chcete také vrhnout na levnější a ekologičtější variantu úklidu, pak zpozorněte. Tyto přípravky na čištění si vyrobíte v pohodlí domova za pár korun.

Přípravky na úklid

Maximálně účinné přípravky nemusí být nutně plné chemikálií. Zkuste to šetrněji k přírodě i vaší peněžence. Ekologické doma vyrobené přípravky na čištění a úklid jsou totiž mnohem šetrnější ke všem povrchům, k přírodě a také k úspoře času. Nemusíte totiž jezdit nikam na nákup, složitě v regálech hledat tu nejlepší značku a platit za každý produkt i několik set korun. Vyrobte si je sami doma, většinu ingrediencí totiž budete mít nejspíš ve vaší spíži nebo potravinové skříni. Přesvědčte se sami.

Ekologické přípravky z obchodu

Samozřejmě, že si nemusíte ekologické a šetrné přípravky vyrábět jen doma z vlastních ingrediencí a zásob. Ekologie je trendem posledních let, a tak i v drogerii i ostatních obchodem najdete tento druh přípravků mezi ostatními. Za ekologické čističe si však pár korun připlatíte. Jestliže chcete ušetřit vaši peněženku, pak vás domácí výroba ale nemine.

Inspirujte se u vašich babiček a maminek. Ženy minulých generací totiž věděly moc dobře, jaké domácí ingredience pomůžou k perfektnímu vybělení prádla, k vyčištění zaschlých skvrn nebo k mytí podlahy. Stačilo jim přitom jen smíchat pár prostředků z domácnosti a účinný čistič byl na světě.

Zdroj foto: Alliance Images / Shutterstock.com

Na mastnotu a klasickou nečistotu

Pro typický úklid v domácnosti, kterým trávíte čas každý týden, určitě používáte nějaký univerzální čistič v rozprašovači. Až ho vypotřebujete, rozhodně nevyhazujte láhev s rozprašovačem, bude se vám hodit pro váš domácí přípravek.

Vyčistíte s ním totiž perfektně kuchyňskou desku, sklokeramiku i dlaždičky se spárami za kuchyňskou linkou. Bude se vám hodit také pro úklid koupelny. Obklady, zrcadlo, umyvadlo, baterie i skleněná zástěna sprchy budou opět zářit čistotou.

  • K tomu potřebujete namíchat 500 ml octa, pár kapek voňavého esenciálního oleje a 250 ml vody.
  • Vše důkladně protřepejte před každým použitím.
  • Kromě čistících prostředků má tento domácí čistič antibakteriální účinky.

Na vodní kámen v koupelně

Trápí vás v domácnosti tvrdá voda? Pak jistě bojujete také s vodním kamenem v pračce, kolem baterie i v umyvadle nebo ve vaně a sprchovém koutě. Pokud se potřebujete zbavit vodního kamene v pračce, použijte asi hrnek octa a zapněte ji asi na 60 °C bez prádla.

Vodní kámen v okolí baterie vyčistíte také s octem, stačí přípravek nastříkat na postižené místo a nechat působit, poté otřít. Vodní kámen vás může trápit také na nádobí, zejména v rychlovarné konvici. Do ní nalijte stejný díl vody a octa a nechte přejít varem. Vodní kámen se ze stěn krásně odloupne.

Účinný písek na vydrhnutí nečistoty

Tam, kde byste normálně použili tekutý písek a drhli až do úplné čistoty, se vám bude hodit tato jednoduchá pasta. Díky ní se zbavíte i zaschlých nečistot na jakémkoliv povrchu, navíc je velmi jemná, a tak se nemusíte tolik být zničení struktury materiálu.

Pro přípravu takové čistící pasty budete potřebovat:

  • šťávu z citronu,
  • jedlou sodu.

Ano, víc toho skutečně nepotřebujete.

  1. Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou v takovém poměru, aby vám vznikla lehce tekutá pasta.
  2. Tu naneste na houbičku, kterou normálně používáte k mytí nádobí.

Pomocí houbičky a přípravku snadno vyčistíte jakýkoliv povrch, navíc přípravek zničí veškeré bakterie a vydezinfikuje prostředí.

Jedlá soda, ocet, voda, šťáva z citronu a případně kypřící prášek do pečiva. To jsou veškeré ingredience, které potřebujete k vyčištění a dezinfekci celé domácnosti. Zní to snadně, viďte? Věřte, že tuto kombinaci jednou vyzkoušíte a už nikdy vás nenapadne utrácet peníze za chemické čističe.

Zapomeňte na každoroční migrénu z úklidu, přečtěte si rady jak se vyhnout vánočnímu stresu a myslete také na sebe, na odpočinek a rodinu.

Zdroj: econea.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.