Jak na vánoční úklid – Jednoduchý plán

Vánoční úklid se provádí ve větším rozsahu než běžný úklid přes rok. Dbejte na ekologický úklid, který je zdravější, levnější a snadno dostupné. Nezapomeňte na plán vánočního úklidu.

Dnešní hospodyňky dbají především na ekologii a udržitelnost nejen u oblečení všech členů domácnosti, ale také u přípravků na praní, čištění povrchů a úklid. Jak je vyrobit?

plán vánočního úklidu
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pokud se chcete také vrhnout na levnější a ekologičtější variantu úklidu, pak zpozorněte. Tyto přípravky na čištění si vyrobíte v pohodlí domova za pár korun.

Ve druhé části článku vám nabízíme přehledný plán vánočního úklidu, kterým se můžete inspirovat při úklidu vaší domácnosti. Stačí si vše dobře naplánovat a uklízet můžete postupně, ne až na poslední chvíli.

Ekologické přípravky na úklid

Domácí přípravky

Maximálně účinné přípravky nemusí být nutně plné chemikálií. Zkuste to šetrněji k přírodě i vaší peněžence. Ekologické doma vyrobené přípravky na čištění a úklid jsou totiž mnohem šetrnější ke všem povrchům, k přírodě a také k úspoře času. Nemusíte totiž jezdit nikam na nákup, složitě v regálech hledat tu nejlepší značku a platit za každý produkt i několik set korun. Vyrobte si je sami doma, většinu ingrediencí totiž budete mít nejspíš ve vaší spíži nebo potravinové skříni. Přesvědčte se sami.

Eko přípravky z obchodu

Samozřejmě, že si nemusíte ekologické a šetrné přípravky vyrábět jen doma z vlastních ingrediencí a zásob. Ekologie je trendem posledních let, a tak i v drogerii i ostatních obchodem najdete tento druh přípravků mezi ostatními. Za ekologické čističe si však pár korun připlatíte. Jestliže chcete ušetřit vaši peněženku, pak vás domácí výroba ale nemine.

Inspirujte se u vašich babiček a maminek. Ženy minulých generací totiž věděly moc dobře, jaké domácí ingredience pomůžou k perfektnímu vybělení prádla, k vyčištění zaschlých skvrn nebo k mytí podlahy. Stačilo jim přitom jen smíchat pár prostředků z domácnosti a účinný čistič byl na světě.

Plán vánočního úklidu

V první řadě chceme uvést, že vánoce nejsou o dokonale utřeném prachu v každém jednom rohu. Neuklízejte proto, že jdou vánoce a prostě se to patří. Uklízejte proto, abyste se vy lépe cítili ve vaší domácnosti. Nezáleží na tom, jestli stihnete uklidit každou zásuvku. Důležité je, že jste si pro svůj dobrý pocit uklidili tolik, kolik jste zvládli.

A teď k tomu, jak zvládnout vánoční úklid. Vezměte si pero, papír a vytvořte si plán vánočního úklidu.

My vám přinášíme šest týdenní rozpis úklidu, kterým se můžete inspirovat při vánočním úklidu.

Harmonogram úklidu domácnosti

Domácí práce jsme rozdělili do jednotlivých týdnů před vánocemi. Ideální je začít 6 týdnů předem, pokud to však stihněte i za méně, ať se líbí, je to jen na vás a vaší domácnosti.

6 týdnů5 týdnů4 týdny
vyčistit koberecvysát matraceuklidit spíž
vytepovat gauč, židlepřetřídit hračkypřebrat potraviny
vyčistit pelíšek domácích zvířatvyčistit troubuumýt okna
uklidit půdu a garáž, sklepvyčistit digestořumýt žaluzie
vyčistit pračku a sušičkuuklidit skříňky v kuchynivyprat závěsy a záclony
uklidit šatníkodmrazit chladničku a vyčistitvydrhnout a vydezinfikovat koupelnu a toaletu
vysát auto, vyčistit interiérumýt povrchy nábytkuuklidit šatník
chodba, protřídit obuv, kabátypřetřídit kosmetiku, vyčistit potřebypřipravit adventní dekorace
3 týdny2 týdny1 týden
vyčistit troubupřevléknout peřinyotřít prach
vyzdobit domácnostomývat dveře (vchodové i interiérové)umýt podlahy
upéct suché vánoční cukrovíozdobit exteriér domuzabalit vánoční dárky
umýt svítidla a lustrypřipravit ozdoby na stromečekpřipravit prostírání na stůl a nádobí
umýt spotřebičepéct vánoční koláčeozdobit stromek
nakoupit trvanlivé potraviny na pečeníudělat předvánoční nákup potravin
umýt odpadkové koše
Harmonogram úklidu domácnosti.

Plán úklidu podle místností

Ak patríte medzi ten typ, ktorý si vianočné upratovanie rozdeľuje na miestnosti a najskôr sa venujte upratovaniu jednej celej miestnoti a až potom sa vrhne na inú, potom si k jednotlivým týždňom priraďte miestnosti vo vašom dome či byte a držte sa takého plánu. Takýto predvianočný plán úklidu domácnosti môže vyzerať aj takto:

6 týdnůsklep, garáž, půda
5 týdnůdětský pokoj
4 týdnyložnice
3 týdnykuchyně, spíž, jídelna
2 týdnyobývací pokoj
1 týdenběžný úklid
Plán vánočního úklidu.

Poslední týden před vánocemi se už nepouštějte na žádný velký úklid. Nechte si čas na pečení vánočních koláčů, naplánujte si prostírání štědrovečerního stolu, zabalte dárky a stravte čas se svou rodinou.

Zásady vánočního úklidu

 1. Sepište si vlastní seznam. Některé z činností z našeho seznamu možná vyškrtnete a naopak, možná vás napadne dalších 10 věcí, které zvyknete před vánocemi dělat.
 2. Nemusíte všechny činnosti dělat v přesně určeném pořadí. Pokud vám to vyhovuje, některé činnosti můžete zaměnit.
 3. Neurčujte si na jeden den příliš mnoho úkolů.
 4. Nevěnujte celé dny jen úklidu. Je pochopitelné, že chodíte i do práce, proto si každý den vyhraďte čas na úklid, ale stejný čas i na odpočinek.
 5. Alespoň jeden den v týdnu si nechte volno od úklidu a odpočiňte si.
 6. Pokud vám vyhovuje harmonogram úklidu domácnosti na 4 týdny, můžete si plán zkrátit. Naopak, pokud jste velký pedant a bojíte se, že 6 týdnů bude málo, úkoly si přerozdělte na 8 týdnů.
 7. Nejdůležitější rada na závěr: Nedělejte si z úklidu velkou hlavu. Pokud nestihnete uklidit šatník před vánocemi, svět se nezhroutí. Žádná návštěva vám nepůjde kontrolovat komínky oblečení do skříně. Nebuďte tedy otroky úklidu, udělejte jen to, co je pro vás nezbytné. Hranice čistoty a uklizené domácnosti má každý někde jinde, proto se řiďte těmi vlastními.

Doporučujeme: Kdy nakupovat vánoční dárky?

Další tipy pro úklid

Vyzkoušejte také nasledující tipy, které vám pomohou pri úklidu interiéru.

Jak odstranit mastnotu a klasickou nečistotu?

Pro typický úklid v domácnosti, kterým trávíte čas každý týden, určitě používáte nějaký univerzální čistič v rozprašovači. Až ho vypotřebujete, rozhodně nevyhazujte láhev s rozprašovačem, bude se vám hodit pro váš domácí přípravek.

Vyčistíte s ním totiž perfektně kuchyňskou desku, sklokeramiku i dlaždičky se spárami za kuchyňskou linkou. Bude se vám hodit také pro úklid koupelny. Obklady, zrcadlo, umyvadlo, baterie i skleněná zástěna sprchy budou opět zářit čistotou.

 • K tomu potřebujete namíchat 500 ml octa, pár kapek voňavého esenciálního oleje a 250 ml vody.
 • Vše důkladně protřepejte před každým použitím.
 • Kromě čistících prostředků má tento domácí čistič antibakteriální účinky.

Jak na vodní kámen v koupelně?

Trápí vás v domácnosti tvrdá voda? Pak jistě bojujete také s vodním kamenem v pračce, kolem baterie i v umyvadle nebo ve vaně a sprchovém koutě. Pokud se potřebujete zbavit vodního kamene v pračce, použijte asi hrnek octa a zapněte ji asi na 60 °C bez prádla.

Vodní kámen v okolí baterie vyčistíte také s octem, stačí přípravek nastříkat na postižené místo a nechat působit, poté otřít. Vodní kámen vás může trápit také na nádobí, zejména v rychlovarné konvici. Do ní nalijte stejný díl vody a octa a nechte přejít varem. Vodní kámen se ze stěn krásně odloupne.

Účinný písek na vydrhnutí nečistoty

Tam, kde byste normálně použili tekutý písek a drhli až do úplné čistoty, se vám bude hodit tato jednoduchá pasta. Díky ní se zbavíte i zaschlých nečistot na jakémkoliv povrchu, navíc je velmi jemná, a tak se nemusíte tolik bát zničení struktury materiálu.

Suroviny

 • šťávu z citronu
 • jedlou sodu

Postup

 1. Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou v takovém poměru, aby vám vznikla lehce tekutá pasta.
 2. Tu naneste na houbičku, kterou normálně používáte k mytí nádobí.

Pomocí houbičky a přípravku snadno vyčistíte jakýkoliv povrch, navíc přípravek zničí veškeré bakterie a vydezinfikuje prostředí.

Jedlá soda, ocet, voda, šťáva z citronu a případně kypřící prášek do pečiva. To jsou veškeré ingredience, které potřebujete k vyčištění a dezinfekci celé domácnosti. Zní to snadně, viďte? Věřte, že tuto kombinaci jednou vyzkoušíte a už nikdy vás nenapadne utrácet peníze za chemické čističe.

Dokonce, pokud patříte i mezi ty, kteří před vánocemi vůbec neuklízejí a udělají jen běžný malý úklid, i to je v pořádku. Nesrovnávejte se se sousedou, která už v půlce listopadu myla okna a 1. prosince měla napečených 10 druhů koláčů. Buďte sami sebou, zpomalte, užijte si ozdobování domova vánočními dekoracemi, pusťte si vánoční písničky a těšte se z každé maličkosti. Jestli to bude vyčištěná trouba nebo sklenice punče v ruku, to je už na vás.

Zapomeňte na každoroční migrénu z úklidu, přečtěte si rady jak se vyhnout vánočnímu stresu a myslete také na sebe, na odpočinek a rodinu.

Zdroj: econea.cz


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.