Vánoční úklid: Jak si jej co nejvíce usnadnit díky ekologickým čisticím prostředkům?
Dnešní hospodyňky dbají především na ekologii a udržitelnost nejen u oblečení všech členů domácnosti, ale také u přípravků na praní, čištění povrchů a úklid. Jak je vyrobit?

Pokud se chcete také vrhnout na levnější a ekologičtější variantu úklidu, pak zpozorněte. Tyto přípravky na čištění si vyrobíte v pohodlí domova za pár korun.
Přípravky na úklid
Maximálně účinné přípravky nemusí být nutně plné chemikálií. Zkuste to šetrněji k přírodě i vaší peněžence. Ekologické doma vyrobené přípravky na čištění a úklid jsou totiž mnohem šetrnější ke všem povrchům, k přírodě a také k úspoře času. Nemusíte totiž jezdit nikam na nákup, složitě v regálech hledat tu nejlepší značku a platit za každý produkt i několik set korun. Vyrobte si je sami doma, většinu ingrediencí totiž budete mít nejspíš ve vaší spíži nebo potravinové skříni. Přesvědčte se sami.
Ekologické přípravky z obchodu
Samozřejmě, že si nemusíte ekologické a šetrné přípravky vyrábět jen doma z vlastních ingrediencí a zásob. Ekologie je trendem posledních let, a tak i v drogerii i ostatních obchodem najdete tento druh přípravků mezi ostatními. Za ekologické čističe si však pár korun připlatíte. Jestliže chcete ušetřit vaši peněženku, pak vás domácí výroba ale nemine.
Inspirujte se u vašich babiček a maminek. Ženy minulých generací totiž věděly moc dobře, jaké domácí ingredience pomůžou k perfektnímu vybělení prádla, k vyčištění zaschlých skvrn nebo k mytí podlahy. Stačilo jim přitom jen smíchat pár prostředků z domácnosti a účinný čistič byl na světě.

Na mastnotu a klasickou nečistotu
Pro typický úklid v domácnosti, kterým trávíte čas každý týden, určitě používáte nějaký univerzální čistič v rozprašovači. Až ho vypotřebujete, rozhodně nevyhazujte láhev s rozprašovačem, bude se vám hodit pro váš domácí přípravek.
Vyčistíte s ním totiž perfektně kuchyňskou desku, sklokeramiku i dlaždičky se spárami za kuchyňskou linkou. Bude se vám hodit také pro úklid koupelny. Obklady, zrcadlo, umyvadlo, baterie i skleněná zástěna sprchy budou opět zářit čistotou.
- K tomu potřebujete namíchat 500 ml octa, pár kapek voňavého esenciálního oleje a 250 ml vody.
- Vše důkladně protřepejte před každým použitím.
- Kromě čistících prostředků má tento domácí čistič antibakteriální účinky.
Na vodní kámen v koupelně
Trápí vás v domácnosti tvrdá voda? Pak jistě bojujete také s vodním kamenem v pračce, kolem baterie i v umyvadle nebo ve vaně a sprchovém koutě. Pokud se potřebujete zbavit vodního kamene v pračce, použijte asi hrnek octa a zapněte ji asi na 60 °C bez prádla.
Vodní kámen v okolí baterie vyčistíte také s octem, stačí přípravek nastříkat na postižené místo a nechat působit, poté otřít. Vodní kámen vás může trápit také na nádobí, zejména v rychlovarné konvici. Do ní nalijte stejný díl vody a octa a nechte přejít varem. Vodní kámen se ze stěn krásně odloupne.
Účinný písek na vydrhnutí nečistoty
Tam, kde byste normálně použili tekutý písek a drhli až do úplné čistoty, se vám bude hodit tato jednoduchá pasta. Díky ní se zbavíte i zaschlých nečistot na jakémkoliv povrchu, navíc je velmi jemná, a tak se nemusíte tolik být zničení struktury materiálu.
Pro přípravu takové čistící pasty budete potřebovat:
- šťávu z citronu,
- jedlou sodu.
Ano, víc toho skutečně nepotřebujete.
- Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou v takovém poměru, aby vám vznikla lehce tekutá pasta.
- Tu naneste na houbičku, kterou normálně používáte k mytí nádobí.
Pomocí houbičky a přípravku snadno vyčistíte jakýkoliv povrch, navíc přípravek zničí veškeré bakterie a vydezinfikuje prostředí.
Jedlá soda, ocet, voda, šťáva z citronu a případně kypřící prášek do pečiva. To jsou veškeré ingredience, které potřebujete k vyčištění a dezinfekci celé domácnosti. Zní to snadně, viďte? Věřte, že tuto kombinaci jednou vyzkoušíte a už nikdy vás nenapadne utrácet peníze za chemické čističe.
Zdroj: econea.cz