Pračka: Jak ji efektivně a jednoduše vyčistit?

Aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, pračka může být zanesená nečistotami, což má za následek špatně vyprané prádlo. Jakmile je cítit zápach a prádlo je zatuchlé, je nutné pračku vyčistit. Ovšem je dobré ji čistit pravidelně, abyste předešli takovýmto problémům.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Čištění octem

Pračka je velmi složitý spotřebič, a tak se může zdát obtížné ji důkladně vyčistit. S tím vám však pomůže snadno dostupný prostředek, který poslouží jako skvělý čistič. Je jím běžný kuchyňský ocet. Pro lepší účinnost je dobré ještě přidat jedlou sodu. Další možností je namísto octa použít ještě kyselinu citronovou. Celý proces je velmi jednoduchý.

  1. Do prostoru, kam běžně dáváte prací prášek, vložte půl hrnku jedlé sody.
  2. Do oddílu pro máchání pak nalijte ocet. Pro důkladné vyčištění pak přidejte ještě dva hrnky octa přímo do bubnu pračky.
  3. Vyberte nejdelší prací cyklus s vysokou teplotou a pračku pusťte. Pro lepší účinek zastavte praní před mácháním.
  4. V bubnu tak zůstane voda smíchaná s octem a sodou, což odstraní všechny nečistoty. Nechte takto působit alespoň pár hodin. Pak už stačí jen prací cyklus dokončit.

Na co si dát pozor

Vyčištění bubnu pračky není zdaleka vše, díky čemu bude vaše pračka jako nová. Nečistoty se totiž usazují i v jiných místech. Velmi často se jedná o těsnění dvířek, kde se může držet plíseň. Zůstává na něm totiž směs prášku, špíny a vody, v takovém prostředí se pak snadno množí patogeny. Proto byste alespoň jednou měsíčně měli celou pračku vyčistit, a to i v různých záhybech.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Nejlepší je pro to opět ocet a kyselina citronová, tyto složky totiž neporuší vlastnosti těsnění z gumy. Zapomínat nesmíme ani na filtr, v tom se totiž usazuje také mnoho nečistot. Je tedy třeba ho pravidelně čistit. Pokud by totiž došlo k ucpání, může to poškodit čerpadlo pračky. Posledním místem, na které se také mnohdy zapomíná, je zásobník na prací prostředky. V tom a také v prostoru kolem se mohou usazovat prášek s aviváží a jiné nečistoty. Tuto přihrádku můžete snadno vyndat a umýt. Zaměřte se však i na okolní prostor, který může být také zanesený.

Pravidelná údržba

Aby nedocházelo k nepříjemnému zápachu z pračky, je třeba ji pravidelně čistit. Abyste předešli problémům, je důležité používat vhodný prášek v přiměřeném množství, jinak se pračka bude pravidelně zanášet. Kromě toho jednou za čtvrt roku vyčistěte filtr a další prostory pračky. Vyhnout se složitému čištění můžete snadno tím, že jednou za čas nalijete do bubnu pračky větší množství octa a necháte ji běžet naprázdno při teplotě 90 °C. Pravidelně kontrolujte těsnění dvířek a nezapomínejte ho otřít od nečistot.

Pračku používáme velmi často, proto bychom měli myslet také na její údržbu. Pokud ji totiž budeme čistit preventivně, prádlo zůstane krásně čisté a předejdeme možným problémům s tímto spotřebičem.

 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací