Ekologické uklízení: Naučte se uklízet bez chemických prostředků

Chemické čističe využíváme denně, utrácíme za ně velké sumy peněz, a ještě si ničíme zdraví. Ony totiž ty zázračné prostředky neprospívají nám, ani naší planetě. Vsaďte na ekologické uklízení.

Zdroj foto: Ahanov Michael / Shutterstock.com

Zapomeňte tedy konečně na ně a poohlédněte se raději po tom, co máte doma. Budete uklízet nejen mnohem levněji, ale i účinněji a zdravěji.

Všechno, co najdete doma

Mezi ty nejlepší čisticí prostředky rozhodně nepatří všechny ty chemické roztoky a prášky, které pořídíte v drogerii. Vždyť v dřívějších dobách tyto prostředky ani neexistovaly, a lidé přesto měli čisto.

Všechno, co k efektivnímu úklidu potřebujete, přitom najdete i doma, ušetříte spousty peněz, a navíc neohrozíte své zdraví. Takže pokud máte citron, ocet, sůl, jedlou sodu nebo kyselinu citronovou, máte v podstatě všechno, co potřebujete. A můžete se pustit do velkého úklidu!

Ocet jako čistič

Asi nejznámějším ekologickým čisticím prostředkem je ocet.

 • S octem se dá vyčistit snad všechno v domácnosti.
 • Pokud vás trápí zašlá rychlovarná konvice, naplňte ji octem a nechte vyvařit, proces poté opakujte s obyčejnou vodou, aby se všechen ocet dostal pryč. Konvice bude jako nová.
 • S vodním kamenem si ocet skutečně výtečně poradí, umýt octovým roztokem můžete například umyvadlo, sprchový kout nebo vanu, skvěle se hodí i pro úklid kuchyně. Stačí smíchat vždy ocet v poměru jedna ku jedné s obyčejnou vodou
 • Octem můžete klidně také vytírat podlahy. Ocet vás navíc ochrání před nájezdy domácích škůdců, třeba v boji s mravenci je nepřekonatelný.

Ocet na ucpané odpady

Na ucpané odpady působí ocet také skvěle. Stačí jej nalít do odpadu a nechat působit, následně je nutné odpad prolít horkou vodou. Pokud jsou odpady ucpané hodně, přidejte k octu ještě jedlou sodu. Nejprve prolijte odpad horkou vodou, nasypte do něj hrneček jedlé sody a zalijte hrnečkem octa, nechte krátce působit a opět prolijte odpad horkou vodou. Nemusíte se bát, že by to tahle dvojice nezvládla. Octem ale můžete umýt i nádobí, velmi dobře odstraňuje špínu z dřevěného nádobí.

Citron jako čistič

Citrony si kupujeme, když nás trápí nachlazení nebo chřipka. Citrusové plody jsou sice skvělým zdrojem vitamínu C, ale za pomoci citronu si doma i parádně uklidíte.

 • S citronem můžete například čistit zašlé skvrny na prádle nebo v koupelně.
 • Pokud přidáte citronovou šťávu do pračky s bílým prádlem, budete mít všechno prádlo zase krásně bílé a beze skvrn.
 • Rozpůleným citronem také vyčistíte sprchový kout nebo vanu od vodního kamene a dalších nečistot. Kouskem citronu jednoduše potřete místa, která potřebujete vyčistit, a nechte působit.

Pokud jsou nečistoty odolnější, přidejte na citronovou šťávu i jedlou sodu. Vzniklá hmota se postará o to, aby nečistoty šly lépe umýt. Citron ale také užijete i v kuchyni, pomůže vyčistit kuchyňská prkénka nebo troubu.

Sůl jako čistič

Sůl máme doma úplně všichni, přece moc dobře víme, že bez soli se nedá vařit. No a teď už budete vědět, že sůl využijete i jako skvělý čisticí prostředek.

 • Sůl můžete využít v podstatě jako náhradu za běžný čisticí prášek, vyčistí například koberce, zaschlé skvrny na nádobí, solí s octem pak můžete vyčistit koupelnu.

Zkuste ale určitě i trik na vyčištění zašlých skvrn v troubě. Trouba se od usazené mastnoty čistí velmi těžko, ale se solí to půjde mnohem lépe.

 1. Do pekáče nasypte sůl, asi jeden kilogram, troubu zahřejte a pekáč se solí do ní dejte.
 2. Sledujte, jak postupně sůl pěkně hnědne.
 3. Po zhnědnutí soli troubu vypněte a nechte ji vychladnout.
 4. Mastnota půjde snadno dolů obyčejnou houbičkou.
Zdroj foto: Marc Bruxelle / Shutterstock.com

Soda a kyselina citronová – ekologické uklízení

Už jsme se zmiňovali, že soda je při úklidu také nenahraditelným pomocníkem. V kombinaci s octem i citronem je velmi silným prostředkem, ale i sama toho hodně zmůže.

 • Soda se dá smíchat i s vodou, aby vznikla hustá pasta. Tou pak můžete čistit v podstatě všechny skvrny, na které v domácnosti narazíte, včetně skvrn na oblečení například od potu či deodorantu.
 • Soda je také výborným pohlcovačem pachů, takže pokud máte doma zatuchlé věci nebo máte problém s pachy v lednici, nasypte sodu do misky a problém je vyřešen.
 • S kyselinou citronovou zase můžete čistit pračku. Zatímco někomu vadí, že při čištění pračky octem se nemůže zbavit nepříjemného odéru, s kyselinou citronovou se vám to nestane. Přitom stačí nasypat hrneček kyseliny do pračky a zapnout program na devadesát stupňů. Pračka bude jako nová.

Díky přírodním surovinám bude vaše domácnost zářit čistotou.

Zdroj: tchiboblog.cz, zena.aktualne.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.