Jak vyrobit adventní věnec: Vánoční trendy roku 2023

Adventní věnec využijeme již brzy, proto je nejvyšší čas zabývat se otázkou jak vyrobit adventní věnec doma. Inspirací najdeme opravdu hodně, stačí být kreativní a začít aranžovat.

Vánoční čas se nezadržitelně blíží, a tak je třeba začít přemýšlet nejen nad vánočním cukroví a dárky, ale také nad výzdobou. A k té samozřejmě neodmyslitelně platí adventní věnec.

jak vyrobit adventní věnec
Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Než začnete péct cukroví a provoníte tak celý interiér skořicí, pečeným těstem a čokoládou, nejdříve si nachystejte atmosféru. Jak vyrobit adventní věnec?

Adventní věnec bývá nejdůležitější součástí vánočních dekorací, avšak ani bez ostatní výzdoby by to rozhodně nešlo. Proto nezapomeňte na ostatní drobné dekorace, které přidají na pohodové atmosféře adventu. Do obývacího pokoje nachystejte měkké a teplé deky s vánoční tématikou, nezapomeňte také na vánoční svíčky, které naladí celý interiér do příjemného a intimního prostředí.

Moderní barvy letošních Vánoc 2023

Pokud se chcete držet nejnovějších trendů, nezapomeňte se řídit moderními barvami, které budou vévodit letošnímu adventu. O které se jedná:

 • bílá,
 • stříbrná,
 • šedá,
 • béžová,
 • modrá.

Ano, čtete správně. Letošní Vánoce budou zářivě bílé, i když zrovna nenasněží. Vsaďte na čistý rozzářený vzhled vašeho interiéru a výzdobu zvolte v těchto barvách. Oproti typické červené, fialové nebo tmavě zelené bude bílá či stříbrná příjemnou změnou. Nebojte se kombinovat barvy. Například modrá spolu s bílou a stříbrnou bude vypadat moderně.

Jak vyrobit adventní věnec doma

Doma vyrobený adventní věnec si budete cenit ještě mnohem víc, protože při každém pohledu na něj se pochlubíte a řeknete si, že se vám opravdu povedl. Vyrobit adventní věnec není žádná věda, začít můžete jednodušším modelem a rok od roku se zdokonalovat.

Univerzální návod na adventní věnec

Budeme potřebovat:

 • korpus na adventní věnec – základ věnce, poslouží i okrasný talíř nebo dřevěný podstavec,
 • bodce na svíčky (podstavce),
 • tavicí pistole,
 • provázek, tenký drátek,
 • přírodní dekorace: šišky, šípky, jeřabina, větvičky, okrasná tráva, malé větvičky chvojí, skořice, pomerančová kolečka, perníky,
 • vánoční ozdoby: vánoční koule, vánoční řetěz, dřevěné ozdůbky …

Základní postup:

 1. Pokud jste se rozhodli vyhotovit klasický kulatý adventní věnec, základem je obtočit si kolem korpusu kousek drátku a postupně přikládat větvičky z jehličí (může být i jmelí, větvičky tuje, okrasné trávy aj.) a připevňovat drátkem. Takto postupujeme dokud nemáme připravený celý kruh zakrytý jehličím.
 2. Svíčky můžete jen volně umístit do středu věnce nebo použít bodce a zapíchnout je.
 3. Chcete-li použít nějaký vánoční řetěz případně světýlka, umístěte je jako první po obvodu kruhu.
 4. Následuje nejoblíbenější část, aranžování vánočních ozdob. Použít můžete opravdu cokoli, co najdete doma.
 5. Všechny ozdůbky připevněte na věnec pomocí provázku nebo je přilepte za pomoci tavné pistole.
 6. Adventní věnec je hotový, stačí jej umístit na stůl a počkat na první adventní neděli.

Adventní věnec z jehličí

Typické adventní věnce v sobě nesou nádech tradic a historie, proto na něj nedá dopustit mnoho českých domácností. Adventní věnce v klasickém stylu jsou vytvořené do kruhu. Jehličí obklopuje základnu z věnce, na něm je pár ozdob nebo mašlí, a nechybí samozřejmě čtyři upevněné svíčky. Ty se zapalují při společné večeři každou adventní neděli.

Takový klasický věnec můžete připravit v bílé, stříbrné nebo šedé barvě a přidat pár modrých ozdob. Na vánočně prostřeném stole bude vypadat fantasticky.

Postup

 1. Prvním krokem je rozhodnout se, zda bude adventní věnec z živého nebo umělého jehličí. Pokud jste se rozhodli pro živé jehličí, stačí si pořídit v květinářství slaměný kruh (může být iz jiného materiálu). V případě umělého si zakupte rovnou předpřipravený kruh s jehličím, který si pouze dozdobíte podle vlastních představ.
 2. Druhým krokem je umístit podstavce na svíčky (také zakoupíte v každém květinářství či kreativních potřebách). Svíčky můžete umístit všechny vedle sebe na jednu stranu nebo rovnoměrně tak, aby mezi každou byla stejná mezera.
 3. Přichází na řadu zdobení. Využít můžete přírodní materiál, jako šišky, větvičky, okrasnou trávu ze zahrady, šípky, jeřabinu, skořici, usušená pomerančová kolečka a pod. Věnec dozdobte vánočními ozdobami, jako jsou menší vánoční koule, vánoční postavičky, barevný řetěz, umělé perníky a pod.
 4. Dekorace a ozdoby můžete na věnec jen zasunout nebo je přilepit tavnou pistolí či přivázat provázkem nebo drátkem.
jak vyrobit adventní věnec - inspirace adventní věnec
Zdroj foto: Photos by Kerstin / Shutterstock.com

Podélný adventní věnec

V posledních letech si české hospodyně oblíbily podélné adventní věnce, které působí o hodně moderněji. Nejsou sice ve tvaru věnce, ale čtyři svíčky na něm samozřejmě nechybí. Většinou se jedná o podélný tácek nebo kus dřeva, na němž jsou přilepené ozdoby či větvička z jehličí.

Postup:

 1. Jako podstavec můžete využít jakýkoliv okrasný tác nebo pěknou dřevěnou desku.
 2. Rozmístěte si svíčky podle vaší fantazie.
 3. Mezi ně můžete přidat menší svázané větvičky jehličí, případně zahradní tuje a ozdobit různými plody, které naleznete na zahradě nebo na procházce v přírodě.
 4. Zvolit můžete přírodní adventní věnec, který dozdobíte kousky skořice, badyánu, perníčky nebo použijte vánoční ozdoby, které používáte na stromku.

Minimalistický adventní věnec

Minimalismus je oblíbeným trendem posledních let nejen v designovém interiéru. Proto se dá dobře použít také do vánoční výzdoby. Takový adventní věnec na sobě nemá mnoho ozdob a nepůsobí tolik chaoticky. Většinou se používá černá kovová základna do tvaru věnce. Ta může být ozdobená malými ozdobami z přírodních prvků nebo naopak metalickými malými koulemi.

Elegantní adventní věnec

Jestliže milujete elegantní a vkusný styl interiéru, určitě si zamilujete i tento druh vánoční výzdoby. Mezi moderní a elegantní prvky určitě patří tenký lesklý kov. Proto bude nejlepší volbou trochu minimalistický věnec, který bude v jemných barevných tónech zdobený lesklými ozdobami.

Třešničkou na pomyslném adventním dortu jsou štíhlé a vysoké svíčky, které budou vypadat uprostřed vánočního stolu kouzelně.

Jak vyrobit adventní věnec na dveře

Vánoční věnec nemusí být jen na stole se čtyřmi svíčkami. Velmi oblíbenou dekorací, která propojí interiér s exteriérem, je věnec připevněný na vchodových dveřích. U něj se nemusíte bát experimentovat, jelikož venkovní dekorace snesou i extravagantnější pojetí. Zapojte do věnce přírodní prvky (šišky, jehličí nebo červené šípky) a doplňte je vánočními ozdobami spolu s mašlemi. Pokud budete chtít věnec připevnit na dveře, můžete použít výraznou mašli, na kterém bude věnec viset.

Při výrobě věnce na dveře nezapomeňte hned na začátku na mašli nebo provázek, na kterém bude věnec viset. Klasické čtyři adventní věnce vynechejte a přidejte více vánočních koulí či okrasných květin.

Pamatujte, že fantazií se meze nekladou a nezáleží na tom, zda si vyrobíte jednoduchý minimalistický věnec nebo honosný věnec z jehličí, důležité je to, že do vaší domácnosti přinese teplo domova a vánoční atmosféru.

Zdroj: goodhousekeeping.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.