Jak prostřít štědrovečerní vánoční stůl jednoduše a krásně?

Prostřít štědrovečerní vánoční stůl je radost pro každého člena rodiny. I slavnostní příprava stolu vykouzlí kouzelnou atmosféru Vánoc. Jak prostřít stůl na štědrovečerní večeři?

Vánoce se už kvapem blíží, a tak nezbývá než nakoupit dokonalé vánoční dárky pro všechny blízké, napéct cukroví a přichystat kouzelnou atmosféru celého adventu.

jak prostřít vánoční stůl
Zdroj foto: Syda Productions / Shutterstock.com

Samotným vyvrcholením Vánoc je Štědrý den, kdy se kromě stromečku všichni těší i ke štědrovečernímu stolu. Jak prostřít ten nejkrásnější vánoční stůl?

Jak prostřít štědrovečerní vánoční stůl

Vánoce začněte hned od snídaně

Štědrý den nastal, a tak je třeba si ho užít už od prvních ranních momentů. Vždyť se na něj děti i ostatní členové rodiny těší celý rok! Připravte si čtyři různé typy stolování, kterými ohromíte celou rodinu už od snídaně i po celý den.

  • Ranní prostírání by mělo být světlé, svěží a mělo by dýchat pozitivní atmosférou.
  • Vyberte světlý ubrus, například se zlatými okraji. Na stůl připravte vyvýšený dortový podnos, na němž budete servírovat nakrájenou vánočku pro všechny.
  • Pro doplnění vánoční atmosféry můžete na podnos přidat pár větviček jehličí.
  • Nezapomeňte na malé mističky s oblíbenou marmeládou a máslem.
  • K dokonalému stolování už chybí jen vánoční hrnky na kakao nebo kávu, dezertní talířky a příbor podložený vánočním ubrouskem.

Jako druhou variantu nápoje připravte také vánoční čaj nebo svěží pomerančový džus. Konvičku nebo karafu na džus omotejte a zavažte vánoční stuhou, celému stolu takový detail dodá na zvláštní atmosféře.

Honosný a elegantní oběd

K obědu se v českých rodinách podávají různé pokrmy. Čočka však bývá nejčastějším pokrmem, vedle ní je oblíbená také rybí polévka nebo vánoční kuba. Ať už milujete k vánočnímu obědu jakékoliv jídlo, jídelní stůl by měl být ozdobený honosně a zářivě. Nezapomeňte na dostatek světla, denní světlo obohacené i svítidly dodá samotnému jídlu na atraktivnosti.

Doprostřed stolu připravte vánoční aplikaci plnou chvojí, ozdob a mašlí. Skvělou volbou je například také adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které si už můžete dovolit zapálit všechny. Takový dominantní prvek uprostřed stolu již nepotřebuje mnoho ozdob kolem, avšak celý stůl vyzdvihnete ještě stojacími ubrousky na talíři. Na internetu najdete mnoho návodů na originální skládané ubrousky, můžete je připravit do tvaru andílka, stromečku nebo hvězdy.

Pokud po ubrusu ledabyle rozházíte malé šišky, ozdoby nebo třpytky, bude celý stůl vypadat o to zajímavěji.

Štědrovečerní vánoční stůl

Naprostým vyvrcholením celých Vánoc je večeře na Štědrý den. Proto byste si na přípravě stolu měli dát obzvlášť záležet. Začněte ubrusem. Na večeři si můžete dovolit tmavý podklad, spolu se stříbrnými doplňky bude skvěle vypadat například tmavě modrý ubrus. Se zlatou si zase bude dobře notovat tmavě hnědá nebo šedá barva ubrusu.

TIP: Barva letošních Vánoc: Která barva vede letos?

Oblíbenou součástí podkladu jsou v poslední době i běhouny, které obohatí a rozzáří střed stolu. Pokud zvolíte například tmavě modrý ubrus, jako kontrastní zvolte stříbrný běhoun. K němu se vám dobře sladí také stříbrné příbory spolu s ubrousky, ty budou vypadat maximálně svátečně.

Doprostřed stolu naservírujte mísu s bramborovým salátem a smaženým kaprem, nezapomeňte také na mísu s polévkou. Nejspíš se vám všechny mísy na stůl najednou nevejdou, avšak odcházet od stolu nosí podle vánočních pověr smůlu. Skvěle se vám proto hodí malý servírovací stolek, který bude perfektně po ruce.

Na přípitek připravte šampus spolu se skleničkami, jejich stopky můžete ovázat mašlí.

Minimalistický vánoční stůl

Jak prostřít štědrovečerní vánoční stůl v minimalistickém stylu? Minimalismus patří v poslední době k těm nejoblíbenějším stylům bytového designu. Není proto divu, že se tento styl dostal až na vánoční stůl. Hlavním prvkem bude v takovém případě jednoduchý ubrus, zkusit můžete nějaký tmavý, klidně i černý. Tmavou barvu skvěle rozzáříte bílým porcelánem a vysokými, bílými svíčkami. Ty dodají stolu na lehkosti a eleganci. Pak už vám stačí jen jedna barva jako doplněk, můžete použít například klasickou červenou barvu na ubrousku.

Jak zvyknete prostírat vánoční stůl u vás doma? Preferujete jednoduchou eleganci nebo noblesní styl doplněný několika vánočními ozdobami?

Krásné Vánoce přejeme!

Zdroj: autorský text


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.