Vánoční stres – Co pomáhá proti stresu a jak si užít vánoce?

Vánoční stres, kdo by ho neznal. Svátky radosti a klidu nebo i tlaku z rodiny a okolí. Co pomáhá na stres? Vyhněte se stresu z Vánoc a mějte jednoduše v paži.

A je to tady! Vánoce jsou za dveřmi. Svátky plné radosti, lásky, smíchu, pohody, přátel a rodiny. Je to skutečně tak? Nebo se tyto svátky změnily na vánoční stres?

vánoční stres
Zdroj foto: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Stresu z nakupování, utrácení, úklidu, pečení a vaření a nucených návštěv? Zbavte se vánočního stresu, poradíme vám jak.

Co pomáhá na stres

U každého z nás jsou příznaky stresu jiné a každý se během svého života naučí s ním bojovat různým způsobem. Pokud se zamýšlíte nad tím, co je dobré na stres, přinášíme vám pár rad, kterými byste se měli řídit, pokud chcete v boji proti stresu vyhrát.

Připravit si plán

Pocit, že toho musíte mnoho stihnout a vyřídit, když vás ale neúprosně tlačí nedostatek času, je pro mnohé velmi stresující. Zbavte se stresu tím, že s přípravami na vánoční období začnete mnohem dříve. Klidně už během letních měsíců, kdy si naplánujete a zařídíte rodinné setkání, sestavíte rozpočet na vánoční dárky a jídlo, připravíte seznam cukroví, které máte v plánu péct apod.

Pokud ale letním dnům odzvonilo a za dveřmi jsou Vánoce, nezoufejte, i v tomto případě si sestavte plán, kterého se budete den po dni držet. Nejenom, že se tak zbavíte stresu, ale také ušetříte spoustu času a vánoční čas si budete užívat.

Buďte realisté

Život není dokonalý. A ani nikdy nebude. To je realita, kterou musíte přijmout. V důsledku toho musíme být realističtí, když věci nejsou dokonalé. A právě ve vánočním období se snažíme zajistit a připravit všechno tak, aby bylo dokonalé. Jenže ve výsledku jsme zklamaní, že věci nejdou tak, jak jsme si je vysnili. Je jedno, jestli se vám perníčky povedlo nazdobit nebo jestli váš stromek nevypadá podle představ. Jsou to malichernosti, které je třeba hodit za hlavu.

Vánoční úklid také nemusí být něčím, z čehož už teď chytáte migrénu. Nikdo vás nenutí drhnout podlahu zubním kartáčkem, proto ukliďte ve stejném rozsahu, jako jste zvyklí a opravdu to nepřehánějte.

Určete si finanční plán

Asi největším strašákem jsou výdaje, které přes Vánoce máme. A není se čemu divit, právě v tomto období naše peněženky dostávají pořádně zabrat. Víte, že i finance můžete přes vánoční svátky ohlídat? Stačí si stanovit jen pár pravidel, abyste nepřišli úplně „na buben“.

Například:

  • Dárky nakupujte pouze pro vaše děti.
  • Obdarujte pouze jednoho dospělého člověka v rodině. Sejděte se s celou rodinou ještě před vánočním šílenstvím, do klobouku dejte papírky se jmény členů rodiny. Poté postupně tahejte, každý koupí dárek pouze pro toho člověka, kterého si z klobouku vytáhl.
  • Stanovte si limit ceny dárků pro každou osobu.
  • Pamatujte, že dárky nemusí být jen o penězích – můžete zapojit svou fantazii a dárek vyrobit. Konec konců, takový „homemade“ dárek je někdy mnohem víc než ten, který stál tisíce, ale není od srdce.

Nepřehánějte to s jídlem

Během vánočních svátků je velice jednoduché sklouznout k nezdravému přejídání se. Je jasné, že je těžké odolat všem těm dobrotám na stole. Ale měli byste si uvědomit, že i po tuto dobu je důležité si svůj jídelníček alespoň trochu hlídat a zařadit do něj zdravé věci. Ochutnávejte a jídlo si užívejte, ale skutečně s mírou. Pamatujte, že potraviny s vysokým obsahem cukru, stimulanty a také alkohol tělo zatěžují. Dopřejte si mezi tím vším také třeba zeleninový salát, po němž se budete cítit plni energie.

Čas na sebe a svou rodinu

Vánoce jsou sice svátky rodinného setkávání a návštěv, ale je důležité to nepřehánět. Svátky byste si měli užít, a ne je považovat za jakousi povinnost. Klidně odvolejte pár setkání, udělejte si například každý den čas na procházku, vydejte se na vánoční trhy, přečtěte si svou oblíbenou knihu, válejte se s rodinou u pohádek, zahrajte si deskové hry a podobně. Kdy jindy se tak sejdete společně doma, než právě o Vánocích?

Odpočívejte a zapomeňte na vánoční stres

Ano, myslíme to naprosto vážně. Pravidelné přestávky od vánočního shonu jsou skvělým způsobem, jak minimalizovat nahromaděný stres. Snažte se si najít alespoň pár minut denně k relaxaci, jděte do přírody, věnujte se svým koníčkům a alespoň na čas zapomeňte, že před sebou máte kopu povinností.

A jak vánoční svátky prožíváte vy? Dokážete si je v dnešní době užít? Zvládáte vánoční stres? Co vám pomáhá na stres?

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au, anxietycentre.com


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.