Stockholm: Průvodce městem – Doprava, ubytování, památky
S blížícím se začátkem turistické sezóny čím dál častěji přemýšlíme, kam se letos vydáme na cesty. Je-li vaším cílem Evropa a máte-li už dost přeplněných destinací, dáme vám skvělý tip. Je jím nevelká metropole, vzdálená od Prahy asi 1500 km, která vás okouzlí svou nejen krásou a historií, ale i příznivými teplotami a pohostinnými lidmi, a to vše bez davu turistů. Zveme vás do Stockholmu, hlavního města Švédska.
Panoráma Stockholmu
Město Stockholm ležící na ostrovech
Stockholm je jedna z mála evropských metropolí, kterou lze projít pěšky. Ale pokud se vám po svých nechce, můžete ho projet na kole, metrem nebo třeba po vodě. Toto město se totiž rozkládá na 14 ostrovech v Baltském moři. Ať se hnete kamkoliv, všude je voda v dosahu. Koupání je zde samozřejmostí, ale nádherná je tu i zima.
14 ostrovů, na nichž se rozkládá švédská metropole
Historie Stockholmu
Kořeny „Benátek severu“, jak se mnohdy tomuto městu přezdívá, sahají až do 13. století. Z této doby pochází první zmínky o pevnosti, jež se nacházela na ostrově poblíž jezera Mälaren a tato pevnost dala základ budoucímu Stockholmu. Pozdější dynamický rozvoj vytvořil z této oblasti významné centrum obchodu i řemeslné výroby a v 17. století byl Stockholm oficiálně prohlášen za hlavní město Švédska. Válečná léta, mor a požáry rozvoj města sice na nějaký čas zbrzdily, ale i tak se na přelomu 18. a 19. století Stockholm transformuje do centra vzdělanosti a umění a o století později svůj význam ještě posílí. Staví se nové čtvrtě, nové ulice, nová náměstí. Už nejde jen o město historické, ale kosmopolitní.
Současnost Stockholmu
Přes všechnu modernizaci si město své historické půvaby zachovalo dodnes. Starobylé části se zde potkávají s moderní architekturou a dnes je Stockholm jednou z nejpůvabnějších evropských metropolí, neprávem trošku opomíjenou. Žije zde necelý milion obyvatel, úředním jazykem je tu švédština a měnou je švédská koruna. Švédové jsou ohromně pozitivní lidé, pohostinní, upovídaní, navzdory tomu, co se tady mnohdy píše o jejich depresivních povahách.
Počasí ve Stockholmu
Vzhledem k tomu, že se jedná o zemi severskou, není divu, že zde průměrná roční teplota dosahuje 10 stupňů Celsia. Ideální svět pro ty, co nejsou vyznavači vysokých letních teplot. Nejvyšší letní teploty zde jen málokdy překročí pomyslnou hranici 23 stupňů Celsia. Nejkrásnějšími měsíci, tedy i nejvhodnější dobou k návštěvě této země, je květen až září.
Červen je měsícem oslav
Počátek června, přesně 6. 6., je svátkem Švédské státnosti. Švédové mají všeobecně rádi jakékoliv oslavy a prožívají je velmi intenzivně. Radost, veselí, salvy vítězství, průvody, hudba, tanec, honosné grilovačky, tu nejsou žádnou výjimkou. Centrum oslav ale každoročně bývá ve stockholmském Skanzenu, kde můžete ve výroční den spatřit na vlastní oči dokonce i královskou rodinu. V žádné evropské metropoli neuvidíte tolik pikniků v přírodě najednou. Celé město se vybarví do národních barev, modré a žluté. Všude visí státní vlajky, na domech i v ulicích se třepetají malinké praporky, město je plné létajících balónků, samozřejmě, jak jinak, modrých a žlutých.
I konec června je příležitostí k oslavám. Po Dni státnosti přichází na řadu letní slunovrat. Období mezi 19. a 25. 6. má v sobě všechny atributy, jenž Švédi milují, a činí je svobodnými. Ve městech i na vesnicích se léto vítá stavěním májky. Tančí se, zpívá a popíjí oblíbený alkoholický nápoj Akvavit (nebo také Aquavit), což v překladu znamená živá voda, v reálu to pak chutná jako kmínka. Ale zpět k oslavám…. Lidé zde chodí v krojích, v chalupách se peče a vaří. Švédové si svou radost dokáží prostě náležitě užít.
Zima ve Stockholmu
Nejen léto, ale i zima je zde krásná a na rozdíl té naší, nebývá tu o sníh nouze. Když zamrzne jezero Mälaren, lidé vytahují brusle a užívají si zimních radovánek. Dokonce se tu každoročně pořádá velký bruslařský závod na 80 km.
V zimě je zde k vidění ještě jedna kuriozita. Švédsko je zemí se silně ekologickým cítěním, a proto se zde zásadně nesolí. Uklízí se pouze pomocí pluhů nebo lopaty. Odměnou je pak pohled na sněhobílé ulice bez nánosů rozbředlého špinavého sněhu. Podmínkou, pokud jedete do Švédska v zimě, je pořádné obutí auta i vašich nohou.
Letíme do Stockholmu
Z Prahy (letiště Ruzyně) přímo do Stockholmu (letiště Skavsta) létá nízkonákladová společnost Ryanair. Let trvá slabé 2 hodinky a cena letenek se pohybuje od 1300 Kč.
Z letiště do centra Stockholmu je to asi 80 km. Využít můžete autobus společnosti Flybussarna, který vás doveze přímo na centrální uzel místní MHD. Tam už je na vás, zda se rozhodnete projet město vlakem, metrem, autobusem, na kole nebo pěšky.
Ubytování ve Stockholmu
Nejlevnější ubytování je v botelech na vodě, ale jako skvělou volbu mohu doporučit vyzkoušet některý z hostelů a chtít soukromý pokoj. Pokud budete mít šťastnou ruku při jeho výběru, čeká vás hezké ubytování v čistotě a blízko centra. Takovým mým typem je Hostel Dalagatan, kde se ceny za společné pokoje pohybují již od 350 Kč.
Hotelové pokoje nižší kategorie se dají pořídit od ceny 1000 Kč na noc/os. Ty luxusnější pak od 3500 Kč výše.
Malý průvodce Stockholmem
„Doporučeníhodných“ míst k návštěvě je tady velmi mnoho. Museli bychom popsat spousty stran, abychom vyjmenovali alespoň ty základní. Proto jen takový malý výčet toho, co opravdu stojí za váš čas.
Nejstarší muzeum pod širým nebem
Začněme tím nejzajímavějším, a to je Skanzen. Najdete ho na ostrově Djurgården, kde se muzeum rozkládá na ploše 30 hektarů. Založeno bylo v roce 1891, příští rok bude slavit 130. narozeniny. Jde o přehlídku 150 historických stavení, jenž byla „posbírána“ v různých částech Švédska, rozmontována a včetně původního vybavení interiérů zase znovu smontována a vystavena ve zdejším Skanzenu. Je to opravdu mimořádná ukázka dobových panských domů, farem, selských stavení i nejstarších sámských budov.
Sámové byli nejstarší obyvatelé Skandinávie. U nás se spíše než pojem „Sámové“, používá termín „Laponci“. Uvidíte jejich nábytek, původní předměty z domácností, kroje, ale taky třeba starodávnou lékárnu, obchody, školu…. V letních měsících, pak ve staveních narazíte i na „původního obyvatele“, který, oblečen v dobovém kostýmu, vám milerád povypráví, jak se v takových domech a v dané době žilo. Pokud nevládnete plynulou švédštinou, je většinou ochoten si s vámi povídat i lámanou angličtinou.
Na prohlídku skanzenu byste si měli vyhradit minimálně půlden. V létě se zde konají různé festivaly, všude tu znějí lidové písničky. Děti se tu taky rozhodně nudit nebudou. Najdou zde spoustu aktivit určených právě pro ně. Ve Skanzenu se nachází i ZOO, kde jsou k vidění severská zvířata, jako medvědi, rysy, tuleni, vlci a spousta dalších. Na vlastní oči tady třeba uvidíte, jaký je rozdíl mezi losem a sobem, a samozřejmě neodejdete s prázdnou. Ani s prázdnou taškou, a už vůbec ne s prázdným žaludkem. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Ekoparken, první Národní městský park na světě
Dalším nádherným místem je EKOPARKEN. Stockholm má parků vícero, ale tento si nese mnoho benefitů. Kromě toho, že byl prvním, je i nejnavštěvovanějším a tudíž nejoblíbenějším parkem celého Švédska. Ročně se zde vystřídá přes 15 milionů návštěvníků. Z celkové plochy 26 km², tvoří celou jednu třetinu voda. Pro ideální podmínky a čistý vzduch se ekopark stal domovinou mnoha chráněných živočichů a rostlin. Vzhledem k tomu, že ještě před několika lety sloužila část parku jako královská obora, najdete zde i různorodé paláce a altánky. Pokud se chcete nadýchat čerstvého vzduchu nebo si aktivně zasportovat, jste tady vítáni.
Dům, kde bydlí Pipi
Nejen děti, ale i dospělé si doslova podmaní Dům pohádek. Najdete ho na stejném ostrově jako Skanzen. Švédsko je pyšné na svou rodačku, oblíbenou spisovatelku Astrid Lindgrenovou, kterou zná celý svět jako „mámu“ Pipi Dlouhé Punčochy, ale také jako autorku řady dalších krásných knih jako Děti z Bullerbynu, Lotty z Rošťácké uličky, vždy zábavného Karkulína nebo všemi milované loupežnické dcery Ronji. Součástí muzea je i knihkupectví a pohádková restaurace.
Gamla Stan – dějiny psané středověkem
Středobodem Stockholmu je čtvrť zvaná Gamla Stan. Rozkládá se na třech ostrovech a jde o jedno z nejzachovalejších středověkých městských center celé Evropy. Kromě mimořádně malebných uliček s dlážděnými cestami, tu najdete také Královský palác, katedrálu Storkyrkan nebo Riddarholmský kostel, v němž jsou pohřbeni švédští králové. Možná jste již zaslechli něco o uličce Mårten Trotzigs Grand. Pokud ano, tak právě zde ji můžete navštívit. Jde o jednu z nejužších, ale taky nejstrmějších ulic, jenž má v nejširším místě pouhý 1,5 metru šířky.
Čtvrť zvaná Gamla Stan
Královský palác – Kungliga Slottet
Královský palác je hojně vyhledávanou památkou. Jde o oficiální rezidenci švédské královské rodiny. Stojí na místě původního hradu Tří korun (Tre Kronor) a jeho stavba, pro opakující se komplikace, trvala více než 30 let. Když už u něj budete, počkejte si na výměnu stráží, stojí to za to.
Drottningholmský palác – Drottningholm Slott
Současným králem Švédska je Karel XVI. Gustav a ten, jako správný vladař, má sídel několik. Kungliga Slottet je jeho oficiální rezidencí a Drottningholm Slott na ostrově Lovön, respektive „pouze“ jižní křídlo této budovy, je soukromou rezidencí vladařské rodiny. Zbytek paláce je otevřen veřejnosti. Obdivovat zde můžete také rozlehlý park, ve kterém se nachází i památky na Česko, díla významného sochaře Adriana de Vries. Ta kdysi bývala součástí Valdštejnské zahrady v Praze, ale po třicetileté válce si je Švédové odvezli do své země jako „válečnou kořist“.
Drottningholmský palác – soukromá královská rezidence
Severské muzeum – Nordiska muset
Místy, které by bylo škoda nenavštívit, je Stockholm doslova protkán. Jen muzeí je tu více než osmdesát. Mezi nimi třeba Severské muzeum, kde v překrásné, více než stoleté budově, najdete přes milion předmětů oslavující kulturní historii Švédska, jako jsou kroje, lidová keramika, vánoční zvyky, oděvy, šperky.
ABBA The Muzeum
Na ostrově Djurgården, kde se nachází Skanzen, najdete ještě další pozoruhodnost. Pokud jste vyrostli na muzikálu Mama Mia!, pak vaše srdce zaplesá. Na světě je jen málokdo, kdo by nikdy neslyšel o Agneth, Bennym, Bjornovi a Anni-Fridě, zpěvácích legendární skupiny ABBA. V interaktivním muzeu si můžete „střihnout“ největší hity přímo s touto oblíbenou Stockholmskou čtveřicí.
Muzeum osudu lodi Vasa
Kousek od muzea skupiny ABBA se nachází další legenda. Švédská královská námořní loď, kterou stihl neslavný osud. Pouhých 1500 metrů od břehu se potopila. Přitom měla být ukázkou moci a síly Švédska nad Polskem, honosným plovoucím palácem, na nějž by se vešlo 300 vojáků, 145 námořníků, 64 kanonů. Zdobena byla více než 500 dřevěnými sochami a lvími hlavami. Vážila 1200 tun a její délka dosahovala bezmála 70 metrů. Údajně 64 kanonů králi nestačilo, a tak rozhodl naložit jich více.
Jenže podle přísloví „všeho moc škodí“, stačily dva nárazy větru a velkou tíhou narušená statika lodi vzala za své. Výsledkem bylo, že necelý 1,5 km od břehu šla loď ke dnu, kde ležela 333 let. Celé ty roky se mělo za to, že o potopenou dřevěnou loď se „ postarala“ Šášeň lodní – postrach všech námořníků, která žije v hlubinách moře a potopené dřevěné lodě dokáže doslova „sežrat“. Jenže až v minulém století se zjistilo, že z nějakých záhadných důvodů se tento lodní červ Baltskému moři vyhýbá, a že vrak lodi leží v hloubce 32 metrů nepoškozený. Proto v roce 1961 došlo k jeho vyzdvižení a „milému“ překvapení, že zůstal opravdu ve velmi dobrém stavu. Dnes slouží jako vyhledávané muzeum, včetně asi 14000 artefaktů nalezených na lodi nebo na dně oceánu. Jako příklad si můžeme uvést krabičku se žluklým máslem nebo 333 let starou lahev rumu (plnou).
Umění starých loďařů budí respekt i po tolika staletích. Vstupné do muzea činí asi 260 Kč/os.
Alfréd Nobel, rodák ze Stockholmu
Rodákem ze Stockholmu byl rovněž vynálezce dynamitu Alfréd Nobel. Každoročně, 10. prosince, ve výroční den úmrtí tohoto významného vědce, se ve stockholmské radnici pořádá obrovský banket pro 1300 lidí, jehož součástí je předávání prestižních Nobelových cen. Tohoto aktu se pravidelně účastní i samotný švédský král.
Nezapomeňte na suvenýry ze Stockholmu
Než budete ze Švédska odjíždět, nezapomeňte se zásobit suvenýry pro své nejbližší. Máte rozhodně kde. V historickém centru je takových obchůdků nepočítaně. Maskotem Švédska je los. Toto zvíře tu na vás kouká doslova na každém kroku. Druhým místním miláčkem jsou Vikingové. Kdo neodjíždí s losem, zaručeně odjíždí s rohatou helmou. Třetí nejoblíbenější záležitostí je vždy vesele naladěná Pipi dlouhá punčocha.
Švédská kuchyně
Jídlo ve Stockholmu je další velkou výzvou. Asi každému, kdo někdy u nás navštívil obchodní řetězec IKEA, se vybaví švédské masové kuličky. Jsou skvělé, Češi je milují. Jenže, až jednou přijedete do Stockholmu, a ochutnáte ty pravé, už nikdy si je v IKEI nedáte. O švédské stravě se říká, že je taková „selská“, jenže život v severských zemích byl od pradávna těžký, a tak hlavním úkolem bylo dobře se nasytit. A tomu se přizpůsobila i tamní kuchyně, která je jednoduchá a přitom vydatná.
Kdo má rád maso, brambory a ryby, ten si zde přijde na své. Kromě masových kuliček se zde maso připravuje na všechny možné i nemožné způsoby. Dále také ryby, jako sleď, losos a mořské plody. Co zde ale určitě musíte ochutnat, je losí maso nebo alespoň losí polévku. Toto zvíře je zde nazýváno králem lesa a téměř každá severská rodina v lednici pár kousků tohoto masa má. Pokud vás zajímá, jak takové losí maso chutná, tak asi nejvíce by se dalo přirovnat k srnčímu.
Jestliže nejste přívržencem masa, můžete si dát třeba bramborové knedlíky s houbovo-bazalkovou náplní nebo třeba švédskou hrachovou polévku se zázvorem.
Ceny potravin jsou zde vyšší než u nás. Za litr mléka dáte kolem 28 Kč, chléb (půl kg) vychází kolem 50 Kč, půllitr piva v obchodě 45 Kč, balená voda (1,5 litru) 42 Kč, kilo klobás kolem 450 Kč. Jídlo v levné restauraci pořídíte do 300 Kč za porci, v luxusnější restauraci počítejte s cenou 800 Kč za porci.
A ještě malá poznámka k placení. Švédové minimálně používají hotovost, úplně vše se zde dá hradit platebními kartami (snad až na veřejné toalety), takže strach, že jste si vyměnili málo peněz je zbytečný.
Mořské plody jsou ve Stockholmu velmi oblíbeným pokrmem.
Hej då Stockholm! Na shledanou ve Stockholmu!
Pokud jste se právě rozhodli poznat krásy Stockholmu, určitě nebudete litovat. Ač je to město na vodě a navíc jedna z evropských metropolí, nenajdete zde žádné špinavé ulice. Naopak město působí velmi čistě, upraveně a zeleně je tu více než kde jinde. Užijte si severského klidu a příjemné atmosféry tohoto krásného města.
Tipy na další zajímavá města světa
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.