Tradiční i bizarní vánoční zvyky z Čech i celého světa

Adventní čas je tady a s ním přichází i klasické vánoční činnosti, bez nichž si žádná rodina už nedokáže zimu představit. Na řadu přichází tradiční vánoční zvyky. Jak se slaví ve světě?

Zdroj foto: Mintybear / Shutterstock.com
Zdroj foto: Mintybear / Shutterstock.com

Vánoční zvyky

Pečení vánočního cukroví, zdobení stromečku nebo lití olova opravdu nejsou typickými zvyky v každém koutu světa. Jak vypadají svátky například v Japonsku, Norsku, Venezuele nebo ve Finsku? Podívejte se na naše klasické vánoční zvyky i ty nejvíce bizarní ze světa. Ze všeho nejdříve je ale na čase si připomenout naše české vánoční zvyky, ty se totiž našich krajin týkají nejvíce.

Vánoční stromeček

U krásně ozdobeného vánočního stromku se schází celá rodina na Štědrý den, většinou po společné večeři. Pod ním se totiž nachází zabalené dárky, na něž se těší celá rodina, zejména pak malé děti. V Čechách se zdobí vždy jehličnan, nejčastěji to bývá jedlička nebo smrk, v některých rodinách je naopak oblíbená košatá borovice. Ozdoby mohou být v nejrůznějších barvách, často se barva Vánoc mění podle aktuálních módních trendů.

Lití olova

Mezi krásný vánoční zvyk patří i lití olova, to můžete znát například také z legendárního českého filmu Pelíšky. Žhavé tekuté olovo se vlije do nádoby (může to být lavor nebo velký hrnec) se studenou či vlažnou vodou, v níž olovo hned ztuhne. Ve tvarech, do kterých olovo ztuhne, se hledá napodobeninami budoucnost. Většinou ve tvarech můžete naleznout malé penízky, obrys dítěte nebo i nový domov. Záleží na vaší společné fantazii.

Krájení jablka

Ještě, než se po štědrovečerní večeři zvednete od stolu a budete spěchat ke stromečku, je čas na další krásný český zvyk — rozkrajování jablka. Jablko pomocí nože rozkrojte napříč a podívejte se, zda uprostřed najdete jádro v podobě hvězdičky. Pokud hvězdu najdete, znamená to mnoho štěstí a zdraví pro celou rodinu. Jestliže ale najdete jen křížek, čeká rodinu v příštím roce nepříjemná nemoc nebo dokonce smrt.

Zdroj foto: PeterVrabel / Shutterstock.com
Zdroj foto: PeterVrabel / Shutterstock.com

Vánoční tradice pro mladé dívky

Máte v rodině mladou dívku, která se těší na budoucnost a vdavky? Nechte ji, ať hodí střevícem zády směrem ke dveřím. Pokud střevíc dopadne směrem ke dveřím, pak dívku čekají brzké vdavky a odchod z domu. Jestliže se špička otočí směrem dovnitř, pak další rok zůstane doma.

Fast Food a Vánoce v Japonsku

Možná vás překvapí, že v Japonsku jsou vánoční svátky neodmyslitelně spjaté s fast food řetězcem KFC. Kuřecí křidélka jsou oblíbená u Japonců zejména díky velmi dobře vymyšlené reklamní kampani. Oblíbený fast food vydělává na svátky až desetkrát více.

V Grónsku se na svátky soustředí na zajímavý pokrm, který symbolizuje našeho českého kapra. U nich se však jedná o syrovou kůži z velryby spolu s arktickým ptákem obaleným v tulení kůži. Nejbizarnější na celém pokrmu je to, že se ukládá už několik týdnů před svátky a na Vánoce se pojídá v téměř rozloženém stavu. V našich poměrech se může zdát, že se jedná o velmi nechutný pokrm, v Grónsku je to však pochoutka.

V Norsku jsou Vánoce obdobím temna

Norové věří, že vánoční svátky jsou příchodem temného období, duchů a čarodějnic. Ještě před spaním před Štědrým dnem schovají Norové veškerá košťata, jelikož na nich se mohou zle podepsat právě čarodějnice. Do předvánočního úklidu se proto v Norsku musíte pustit o dost dříve.

Mše na bruslích ve Venezuele

Ve Venezuele mají zajímavou a velmi legrační tradici přímo na štědrý den. Ráno se totiž lidé vydávají na mši do kostela, ovšem autem po silnici se na mši nedostanete. Veškeré ulice jsou totiž uzavřené. Důvod je prostý. Všichni se totiž chtějí na mši dostat do kostela na kolečkových bruslích.

Finská sauna o Vánocích

Ve Finsku se na Štědrý den lidé věnují oblíbenému saunování. Věří totiž, že existuje saunovský skřítek, který ochrání celou rodinu. Štědrý večer proto ve Finsku tráví v sauně, ovšem pouze do západu slunce. Po setmění totiž saunu obsadí veškeří zemřelí předkové.

Myslím, že naše vánoční zvyky asi vyšly nejnormálněji.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Radovan Vrtěl říká

    Zvyky z Čech i celého světa ? Česká republika nejsou jen Čechy ( stále ten samý český nacionalistický stereotyp ), ale i Morava a Slezsko

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.