Valletta – Hlavní město Malty: Doprava, počasí, ubytování, památky

Valletta, hlavní město ostrovního státu Malta nabízí mnoho barokních zákoutí. Historie na vás dýchá na každém rohu, a ruku v ruce ji doplňuje energická a pulzující současnost kosmopolitního města.

Pojďte se s námi toulat Vallettou. Objevíte skutečnou historickou perlu Evropy, kterou jezdí každoročně obdivovat celá řada turistů. Malta nabízí mnoho slunečných dnů, a proto bude vaší jedinou starostí se občas ukrýt před sluncem. Co ve městě nesmíte vynechat?

Zdroj foto: Eszter Szadeczky-Kardoss / Shutterstock.com

Perla ostrova Sceberras

Ostrov Malta dokáže uchvátit každého, kdo propadnul kouzlu Středozemního moře. Při toulkách ostrovem se pak hlavní město jeví jako skutečná perla. Plná historie i velmi živé současnosti. A kde se nachází město Valletta? Malta se pyšní poloostrovem se jménem Sceberras, který směle vybíhá do Středozemního moře. A právě na něm se celé hlavní město nachází. Kromě působivé katedrály svatého Jana je pro město typická především mohutná pevnost.

Jako první stály hradby

La Valletta byla původně postavena jako pevnost. Snad byste na konci sedmnáctého století nenašli jiné město s tak důkladným opevněním. Asi uhodnete, co bylo z celého města postaveno jako první – ano, hádáte správně, jsou to vysoké hradby. A kdy že bylo založeno toto město na ostrově Malta? Valletta byla založena již v roce 1566 velmistrem maltézských rytířů. A nese jméno svého zakladatele, který se jmenoval Jean Parison de la Vallette. Slavné město se stále rozrůstalo a stalo se novým domovem několika tisíc lidí. Samotná Valletta ale rozhodně není přelidněným velkoměstem – trvale v ní žije pouze něco okolo 6 tisíc lidí.

Zdroj foto: Eszter Szadeczky-Kardoss / Shutterstock.com

Valletta a počasí

Když navštívíte město Valletta, počasí vás rozhodně trápit nebude. Malta je proslulá tím, že je zde po celý rok nádherně. Nejvíce deště můžete očekávat v lednu, únoru, říjnu, listopadu a prosinci. Ale žádné velké srážkové úhrny rozhodně neočekávejte. Co se týče počasí, Valletta vás může překvapit pouze velmi vysokými teplotami, které zde během letních měsíců panují. Pro prozkoumávání města se proto nejlépe hodí zejména podvečerní hodiny, kdy je vše navíc nádherně osvětleno. Přes polední čas raději zaplujte do jedné z restaurací. Valletta restaurants jsou proslulé středomořskou kuchyní.

Večer také neočekávejte davy turistů. Lidé mířící za zábavou se spíše koncentrují v Sliemě a v St. Julians. Přes den potkáte turisty z celého světa, jak se snaží poznat kousek historických krás města, aniž by v kopcích vypustili duši. Pokud už bude vedro neúnosné, nebojte se a vydejte se na místní pláž – Valletta beach vás překvapí svou čistotou a dokonalým servisem.

Zdroj foto: Tatyana Vyc / Shutterstock.com

Jak se do Valletty dostat? Doprava

Přemýšlíte, jak se na ostrov pohodlně dostat? Zřejmě vám nebudeme radit nic jiného, než je letecká přeprava. Lodí a po souši je to až příliš dobrodružné a zdlouhavé. Valletta airport vás uvítá příjemnou teplotou a středomořským klimatem. Let z Prahy do hlavního města Malty trvá zhruba dvě a půl hodiny. Samozřejmě můžete letět i z Vídně nebo Katovic. Už přemýšlíte, že si objednáte letenky? Valletta patří mezi velmi žádané destinace, zejména v letních měsících.

Ubytování Valletta

Když si plánujete návštěvu hlavního města Malty na více dnů, je dobré si zajistit ubytování s dostatečným předstihem. Ve městě Valletta hotel naleznete sice na každém rohu, zejména v letním období ale bývá beznadějně plno. Vybrat si můžete ze široké škály ubytování – kromě míst s nádherným výhledem vás třeba zaujmou hotely s vlastním wellness a spa programem. Můžete si vybrat i jeden z hotelů poblíž moře, a zajistit si tak ranní jogging nebo jógu přímo na pláži.

Zdroj foto: anyaivanova / Shutterstock.com

Památky Valletta

Když se ocitnete v hlavním městě Malty, budete naprosto ochromeni krásou historického města.

Palác Velmistrů a další památky

Samozřejmě jedním z prvních míst, kam míří noha návštěvníka, je Palác Velmistrů. Valletta ale nabízí mnohem více památek, je jimi doslova a do písmene protkaná. Palác Velmistrů byl sídlem maltézských rytířů a nyní v něm sídlí parlament. Za zmínku stojí i Pařížský Palác, který za dob francouzské okupace Malty obýval Napoleon. Celé původní město je dodnes ukryto za pevnými hradbami. Ty měly chránit město před vpády nebezpečných Turků.

město Valletta ubytování
Zdroj foto: leoks / Shutterstock.com

Architektonické památky ve Vallettě

Když se před vámi rozprostře městská mapa, Valletta nabídne mnoho míst, která stojí za to navštívit. Zejména pokud jste nadšenci do fotografování, hodí se zajet si do velkého přístavu Grand Harbour. Tam naleznete spoustu objektů k fotografování. Zahrady Upper Barraka zase nabízí zelené zákoutí uvnitř městské zástavby. St. John Valletta – katedrála svatého Jana, patří také mezi oblíbené památky, co se skvěle fotografují.

Toto dřívější klášterní místo johanitů dnes ukrývá hrobku na 400 maltézských rytířů. Ve městě se ale skvělé fotky dočkáte kdekoliv – stačí, když se projdete nádhernými uličkami třeba při západu slunce. Ranní kompozice se hodí zejména v případě, že chcete mít fotky prosté davů turistů.

Jídlo Valletta

Co si skutečně nenechte ujít, je ochutnávka místní gastronomie. Jelikož se Malta nalézá na pomezí dvou kultur – křesťanské a muslimské, prolíná se tam i gastronomie jednotlivých zemí. Co se gastronomie týče, Valletta zajímavá místa skutečně neskrývá – stačí, když zasednete do některé z restaurací na hlavní turistické trase, a bude vám jasné, že se skvěle najíte. K celkové částce bývá připsáno ještě stolné, kuvert, a jeho cenu se dozvíte vždy dopředu – je uvedena na jídelním lístku. Spropitné se pak již nedává, není to zde zvykem.

Dáte si čerstvou rybu, sezónní ovoce, nebo zeleninu doplněnou orientálním kořením? Jídelníček Malty byl vlivem historických událostí ovlivněn také italskou a francouzskou kuchyní. Rozhodně si tedy k pokrmu dáte i velmi kvalitní víno. Ochutnat můžete zeleninové saláty nebo zeleninovou polévku zvanou minestra. Památky můžete obdivovat i v jedné z taveren nebo restaurací. Rozhodně to bude skvělý zážitek! Než hlavní město opustíte, ochutnejte ještě pastizzi – plněné taštičky z listového těsta.

Valletta památky
Zdroj foto: Parilov / Shutterstock.com

Co ještě navštívit?

Většinou všechny návštěvníky zajímá dlouhodobá předpověď počasí Valletta – podle ní se dozvíte, kolik toho budete schopni absolvovat. Za zmínku kromě tradičních historických míst stojí i Hastings Garden, kde od roku 2013 stojí pomník Václavu Havlovi. Fort St. Elmo je dnes místem, kde je ukryto muzeum i sídlo maltské dobrovolné armády. Odtud máte krásný výhled na protilehlé trojměstí čítající místa Vittoriosa, Cospicua a Senglea. Samozřejmě si užijete i překrásný výhled na již zmíněný fotogenický přístav Grand Harbour.

Vypravte se do hlavního města Malty, které je dnes kosmopolitním místem hodným obdivu. Krásně zachovalé památky pamatují časy, kdy bylo město – pevnost založeno. Katedrála La Valletta ukrývá hrobku maltézských rytířů. Městem se tyčí kostely a katedrály. Uličky dávají znát, že tudy šla mnohaletá historie. A nad tím vším se tyčí mohutná pevnost. Stojí za to se na chvíli vydat jen tak bloumat centrem města a pozorovat místa skrytá hlavním proudům turistů. Zvláště pokud patříte mezi nadšené fotografy budete mít doslova žně!

Valletta doprava
Zdroj foto: Chantal de Bruijne / Shutterstock.com

Místo, kde se mísí kultury, gastronomie i náboženství, si zaslouží několik dnů, aby se vám dokonale vrylo pod kůži. Už se také těšíte, až se vaše nohy budou procházet místy, kudy šla historie?


Tipy na další zajímavá města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.