Dublin: Doprava, ubytování, místní speciality a co navštívit?
Jaká místa při návštěvě města Dublin nevynechat, kde se ubytovat, kam zajít na pivo, jaké další typické irské nápoje ochutnat a které speciality místní kuchyně si nenechat ujít?
O vše se s vámi podělíme v následujícím průvodci. Po jeho přečtení nebudete váhat a budete kupovat letenky do této nádherné irské metropole.
Letenky do Dublinu
Dublin je hlavním městem Irské republiky, může se pochlubit rozlohou 115 km² a žije v něm přes jeden milion obyvatel. Z Česka je nejlepším způsobem dopravy letadlo. Stačí v Praze nasednout do letadla a za dvě a půl hodiny dosednete na irskou půdu. Ceny letenek se v průběhu roku proměňují. Průměrné ceny za letenky z Prahy do Dublinu se pohybují v rozmezí od dvou a půl až po tři tisíce korun. Narazíte-li na levnější letenky, neváhejte s jejich koupí.
Dublin a doprava
Jelikož je Dublin obrovský, při přesunech z místa na místo se vyplatí používat městskou hromadnou dopravu. Přestože v Dublinu chybí metro, po centru se můžete pohodlně pohybovat dvoupatrovými autobusy a tramvají. Pokud v Dublinu strávíte více dní a budete se po městě často přemisťovat s pomocí veřejné dopravy, pořiďte si turistickou Leap Card, kterou můžete využívat tři dny. Pro lepší přehled o všech linkách autobusů a tramvají si můžete do svého chytrého telefonu nainstalovat aplikaci, díky které budete mít přehled o jízdném, časech odjezdů jednotlivých spojů i stanicích.
Pokud si v Irsku pronajmete auto, nezapomeňte, že se tam jezdí vlevo, stejně jako v Anglii.
Vedeli ste, že: domácky názov mesta Dublin je Baile Átha Cliath?
Počasí v Dublinu
Protože je Irsko přímořským státem, podnebí v Dublinu se od toho českého výrazně liší. Zimy bývají v Dublinu poměrně teplé, s průměrnými teplotami okolo pěti stupňů. Léta bývají na druhou stranu poměrně chladná s průměrnými teplotami okolo 19 °C. S čím musíte počítat celoročně, jsou dešťové srážky, vyšší vlhkost vzduchu a větrné počasí. Proto se raději lépe oblečte, abyste se nevrátili nemocní.
Ubytování v Dublinu
Výběr ubytování v hlavním městě Irska je velmi široký, na své si přijde každý. Dublin se co se týče ubytování dosti liší od ostatních hlavních měst Evropy, protože lokalita hotelu přímo v centru automaticky neznamená i nejvyšší cenu. Nejvýhodnější je ubytovat se v hostincích, hostelech či využít B&B, tehdy se ceny za dvoulůžkový pokoj pohybují na úrovni 40 až 75 eur za noc. Ceny ve dvouhvězdičkových hotelech jsou o něco vyšší, přibližně 60 až 100 € za noc. Během letních měsíců můžete zvážit i ubytování v kolejích na Trinity College a vrátit se tak do studentských časů.
Ceny ubytování však velmi záleží i na ročním období. Samozřejmě, tak jako v jiných městech, nejdražší ubytování je během hlavní sezóny, tedy v letních měsících. Pozor je třeba dát i na významné svátky, koncerty či zápasy, kdy se ceny výrazně zvyšují.
Tipy na ubytování v Dublinu
Pokiaľ ste sa vybrali do Dublinu ako zamilovaný pár, potom vám prinášame tipy na romantický pobyt:
- Buswells Hotel, kde se budete cítit jako na zámku,
- pětihvězdičkový hotel The Westin Dublin,
- hotel Fitzwilliam Dublin, kde vás každé ráno personál potěší čerstvými květinami,
- historický hotel The Shelbourne Dublin.
Pokud chcete investovat do objevování města Dublin, avšak nepotřebujete to nejluxusnější ubytování, pak by vás mohli zaujmout:
- hotel Sandymount,
- penzion Celtic Lodge,
- hotel Dergvale,
- hotel Travelodge Dublin City Centre.
Co vidět v Dublinu?
Jak naložit s časem, který v Dublinu strávíte? Využijte každou minutu a navštivte například:
- Turistickou atrakci, kterou je Pivovar Guinness Storehouse.
- Palírnu Jameson, během které se seznámíte nejenom s postupem výroby, ale také dostanete ochutnávku lahodného moku.
- Nenechte si ujít ani procházku kolem irského památníku, který je současně také dominantou hlavního města. Jmenuje se Dublinská jehla a jedná se o více jak stometrový kužel, který se při větrném počasí vychyluje až o metr a půl ze své osy.
- Dublinský hrad je další dominantou města a sídlí v něm irská vláda.
- A co teprve procházka po Ha’penny Bridge neboli Půlpencovém mostě. Tento most je tím nejznámějším a zároveň i nejvytíženějším mostem v Dublinu.
- Temple Bar. Bez návštěvy typického irského pubu se návštěva Dublinu nepočítá. Během popíjení pinty irského piva Guiness a poslouchání lokálních hudebníků budete přemýšlet nad tím, jak je možné, že každý Ir umí zpívat.
- Trinity College je místem, kterým se procházeli například Jonathan Swift, Edmund Burke, Samuel Beckett či Oscar Wilde. Jedná se o nejstarší irskou univerzitu, leží v centru Dublinu a díky své velikosti a krásnému architektonickému provedení je nepřehlédnutelná.
Při procházce irským městem Dublin nezapomeňte poobdivovat pestrobarevné dveře, které zdobí jejich ulice. Tyto barevné dveře jsou vyhledávaným a velmi oblíbeným místem více fotografů.
Svátek svatého Patrika – Saint Patrick’s Day
Určitě jste už slyšeli o známém irském svátku svatého Patrika, kdy se celá města zabarví do zelena. Není to jen státní svátek, jde také o kulturní a náboženský svátek. V minulosti se slavil tento významný den s rodinou, která z úcty k tomuto duchovnímu navštěvovala během tohoto dne kostel.
V současnosti znamená tento svátek několikadenní oslavy, kdy ulicemi pochodují lidé zaodění do zelené barvy, ozývají se bujaré oslavy, tanec a zpěv.
Zelená barva symbolizuje irské skřítky, za kterých se lidé během těchto dní převlékají, protože přinášejí štěstí. K oslavám také neodmyslitelně patří tmavé irské pivo a jídla připravená v zelené barvě.
Dublin – co ochutnat?
A co by byla návštěva Irska bez ochutnání místních specialit? Irský životní styl je podobný tomu britskému. K obědu si Irové tradičně dopřejí pouze něco lehkého, například talíř teplé polévky nebo sendvič. Zatímco večeře bývají syté a obrovské. K typickým irským pokrmům patří:
- Irish Stew (stobhach), které se skládá z dušeného skopového masa, brambor, mrkve a cibule.
- Coddle (cadal), což je polévka, která by se dala přirovnat ke gulášové. Skládá se z klobásy, slaniny, vařených brambor a cibule.
- Oblíbený Shephard’s pie, což je slaný koláč ze skopového masa, s bramborovou kaší a sýrovou krustou.
- Ryby na všechny způsoby. Protože Dublin leží u moře, jsou častou surovinou čerstvé ryby.
Dublin a čeští turisté
Pokud by se vám ve městě Dublin přece jen začalo stýskat po domově a rádi byste ochutnali tradiční české jídlo, pak stačí navštívit tzv. Slovapoint. V obchodě Slovakpoint Dublin naleznete více než tisíc typických českých a slovenských potravin, nabízených za příznivé ceny. Jelikož žije v Dublinu velká komunita Čechů a Slováků, o naše tradiční potraviny zde není nouze. Tyto obchůdky naleznete například na nábřeží řeky Liffey na Arran Quay u mostu Liam Mellow’s Bridge.
Tradiční irské nápoje
V Irsku samozřejmě existují také tradiční nápoje. Které jsou ty top, které musíte dozajista ochutnat?
- Irská káva, která se připravuje se šlehačkou, cukrem a whiskey vás jistě nadchne.
- Ta irská se píše na rozdíl od té skotské s písmenem „e“. Nezáleží na tom, jakou značku irské whiskey ochutnáte, všechny chutnají výborně.
- Máte-li rádi jemné alkoholické likéry, vychutnejte si v irském podniku sklenku Baileys. Buď samotnou nebo v kávě.
- A samozřejmě nesmíte vynechat sklenici irského piva, které si vychutnáte v tradiční irské hospodě.
Irsko je krásné, přátelské a ožívá zejména večer. Irové se sejdou v hospodě, kde si vychutnají sklenku piva, společně si zazpívají a popovídají s přáteli.
Zdroj: theculturetrip.com, travelandleisure.com
Tipy na další zajímavá města světa