Psyllium: Využití. S čím vám dokáže pomoci?

Psyllium, jinak řečeno osemení jitrocele indického, je světu známé už více než 2 tisíce let se využívá hlavně v tradiční indické ajurvédské medicíně. Pro své pozitivní účinky na lidský organismus se však psyllium rozšířilo prakticky do celého světa. Užívat by ho měli i lidé, kteří drží redukční dietu, protože jeho kalorická hodnota je velmi nízká.

Zdroj foto: StockImageFactory.com / Shutterstock.com

Jak se psyllium užívá

Psyllium se namáčí do vody, ve které nabobtná, a tak několikanásobně zvětší svůj objem. Tím se z něj vytvoří hustý gel. Měli byste jej užívat nejlépe v ranních hodinách 30 minut před konzumací prvního jídla. Takto docílíte toho, že jeho účinek bude efektivní a skvěle pročistí váš organismus. Pokud ráno užíváte nějaké léky, psyllium byste si měli dát alespoň hodinu před užitím, nebo 2–4 hodiny po užití těchto léků či jakýchkoli jiných doplňků stravy.

Vhodný doplněk stravy psyllium proti zácpě

Psyllium pomáhá od mnoha zdravotních potíží – a jedním z nich je zácpa, působí totiž jako objemové laxativum. Tento přípravek se nejdříve naváže na natrávené jídlo, co prochází ze žaludku do střev. Tam na sebe naváže vodu, a tak zvětší objem stolice. Tento proces usnadňuje vyprazdňování. Je označováno dokonce za lepšího pomocníka, než jsou více známé otruby.

Zdroj foto: kazmulka / Shutterstock.com

Psyllium je vhodné na průjem

Stejně tak, jak se toto osemení jitrocele skvěle hodí na zácpu, pomůže vám i od nepříjemného průjmu. Funguje to v podstatě na velmi podobném principu jako u zácpy. Psyllium na sebe ve střevech navazuje vodu a zvětšuje svůj objem. Tím však zpomalí průchod tlustým střevem a průjem lehce ustává. Dokáže snížit průjem i u pacientů po radioterapii nebo u lidí trpících laktózovou intolerancí.

Psyllium snižuje hladinu cukru v krvi

Psyllium obsahuje vlákninu rozpustnou ve vodě, která dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, a dokonce snižuje koncentraci inzulínu. Důvod proč tohle dokáže, je velmi jednoduchý. Vláknina obsažená v psyllium umí zpomalit trávení jídla. V tomto případě by se měl však užívat společně s jídlem, a ne před ním. Pokud budete používat osemení jitrocele indického pravidelně, můžete snížit hladinu cukru v krvi až o 11 %.

Zdroj foto: Crazy India / Shutterstock.com

Zhubněte s psylliem

Psyllium využijete také při držení redukčních diet. Protože po požití se v žaludku vytvoří hustý gel, který výrazně snižuje pocit hladu a reguluje chuť k jídlu. Je to dáno také tím, že se zkonzumované potraviny pomaleji tráví, a vy tak získáte pocit hladu minimálně o 2 hodiny později, než je u vás obvyklé. Tím do svého těla dostanete mnohem menší příjem tuků. Při pravidelném užívání psyllia můžete průměrně snížit hmotnost až téměř o 5 kg bez většího úsilí.

Další pozitivní účinky psyllia

  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, protože na sebe váže tuky,
  • je skvělou prevencí proti rakovině tlustého střeva,
  • prospívá vašemu srdci,
  • je to také skvělé prebiotikum,
  • pomáhá při hyperglykemii,
  • výrazně snižuje plynatost.

Jak užívat psyllium

Denní dávka, kterou byste neměli překračovat, je 5–10 gramů 3x denně. Začněte však 5 gramy a postupně navyšujte.  Pokud jej budete užívat moc, projeví se to bolestmi břicha, nadýmáním, plynatostí, případně budete mít křeče. Psyllium se taktéž nedoporučuje užívat zároveň s léky, protože ty se pak hůře vstřebávají a nemusí mít takový účinek. Ve výjimečných případech na osemení jitrocele můžete také získat alergickou reakci, která se projevuje vyrážkou, svěděním, či dýchacími obtížemi.

Psyllium většinou žádné nežádoucí reakce nevyvolává, pokud se to však stane, na nějakou dobu ho vysaďte a obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka – a svůj problém s ním zkonzultujte. Nikdy nepokračujte v užívání, pokud se necítíte po užití dobře.


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.