Psyllium: Jak jej užívat a jaké jsou pozitivní účinky?

Psyllium je část jitrocelu indického, využívá se v ajurvédě již více než 2 tisíce let. Má příznivé a ozdravující účinky. Co je vlastně psyllium a kdo by ho měl užívat?

Psyllium, jinak řečeno osemení jitrocele (Plantago ovata) je světu známé už více než 2 tisíce let, protože se využívá hlavně v tradiční indické ajurvédské medicíně. Pro své pozitivní účinky na lidský organismus se však psyllium rozšířilo prakticky do celého světa. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká.

psyllium
Zdroj obrázku: Tatiana Kochkina / Shutterstock.com
  1. Co je psyllium?

    Psyllium je pomleté osemení jitrocele indického, které obsahuje velké množství rozpustné vlákniny potřebné pro fungování našeho organismu. Vláknina obsažená v tomto produktu pomáhá s trávením, vyprazdňováním, při zácpě a pod.

Jak se psyllium užívá

Psyllium se namáčí do vody, ve které nabobtná, a tak několikanásobně zvětší svůj objem. Tím se z něj vytvoří hustý gel. Měli byste jej užívat nejlépe v ranních hodinách 30 minut před konzumací prvního jídla. Takto docílíte toho, že jeho účinek bude efektivní a skvěle pročistí váš organismus. Pokud ráno užíváte nějaké léky, psyllium byste si měli dát alespoň hodinu před užitím, nebo 2–4 hodiny po užití těchto léků či jakýchkoli jiných doplňků stravy.

Kolik psyllium denně můžu užít?

Denní dávka, kterou byste neměli překračovat, je 5–10 gramů 3x denně.

Jak dlouho lze užívat psyllium?

Jelikož naše strava často vynechává potřebné množství vlákniny, které naše tělo potřebuje, lze užívat tento doplněk dlouhodobě. Jedná se o přírodní zdroj vlákniny, proto její užívání není nijak omezující.

Má psyllium nějaká nežádoucí účinky?

Pokud dodržujete správné dávkování tohoto výživového doplňku, neměly by se dostavit žádné nežádoucí účinky. V případě, že byste to se spoustou přehnali, mohla by hrozit nevolnost či bolesti v břiše.

Může se psyllium užívat v těhotenství?

Psyllium v těhotenství se dokonce doporučuje, nakolik je přírodním zdrojem vlákniny a bojuje se zácpou, kterou často těhotné ženy trpí. Na problémy s trávením se tedy rozhodně doporučuje. Pokud však užíváte jiné léky, může se vzájemně ovlivňovat jejich vstřebatelnost, proto vždy užívání konzultujte s lékařem či jiným odborníkem.

Je užívání psyllium vhodné pro děti?

Tento doplněk stravy můžete podávat dětem od 3 let. Spíše vlákninu nepotřebují, jelikož její dostatek přijmou v zeleninových a ovocných příkrmech. Pro děti je doporučená dávka psyllia přibližně 1 čajová lžička. Pokud dítě nechce užít psyllium samostatné, můžete jej přimíchat k jídlu.

Psyllium se taktéž nedoporučuje užívat zároveň s léky, protože ty se pak hůře vstřebávají a nemusí mít takový účinek. Ve výjimečných případech na osemení jitrocele můžete také získat alergickou reakci, která se projevuje vyrážkou, svěděním, či dýchacími obtížemi.

Psyllium většinou žádné nežádoucí reakce nevyvolává, pokud se to však stane, na nějakou dobu ho vysaďte a obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka – a svůj problém s ním zkonzultujte. Nikdy nepokračujte v užívání, pokud se necítíte po užití dobře.

Doplněk stravy proti zácpě

Psyllium pomáhá od mnoha zdravotních potíží – a jedním z nich je zácpa, působí totiž jako objemové laxativum. Tento přípravek se nejdříve naváže na natrávené jídlo, co prochází ze žaludku do střev. Tam na sebe naváže vodu, a tak zvětší objem stolice. Tento proces usnadňuje vyprazdňování. Je označováno dokonce za lepšího pomocníka, než jsou více známé otruby.

Psyllium na průjem

Stejně tak, jak se toto osemení jitrocele skvěle hodí na zácpu, pomůže vám i od nepříjemného průjmu. Funguje to v podstatě na velmi podobném principu jako u zácpy. Psyllium na sebe ve střevech navazuje vodu a zvětšuje svůj objem. Tím však zpomalí průchod tlustým střevem a průjem lehce ustává. Dokáže snížit průjem i u pacientů po radioterapii nebo u lidí trpících laktózovou intolerancí.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Psyllium obsahuje vlákninu rozpustnou ve vodě, která dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, a dokonce snižuje koncentraci inzulínu. Důvod proč tohle dokáže, je velmi jednoduchý. Vláknina obsažená v psyllium umí zpomalit trávení jídla. V tomto případě by se měl však užívat společně s jídlem, a ne před ním. Pokud budete používat osemení jitrocele indického pravidelně, můžete snížit hladinu cukru v krvi až o 11 %.

Zdroj foto: Crazy India / Shutterstock.com

Hubnutí s psylliem

Psyllium využijete také při držení redukčních diet. Protože po požití se v žaludku vytvoří hustý gel, který výrazně snižuje pocit hladu a reguluje chuť k jídlu. Je to dáno také tím, že se zkonzumované potraviny pomaleji tráví, a vy tak získáte pocit hladu minimálně o 2 hodiny později, než je u vás obvyklé. Tím do svého těla dostanete mnohem menší příjem tuků. Při pravidelném užívání psyllia můžete průměrně snížit hmotnost až téměř o 5 kg bez většího úsilí.

Pozitivní účinky psyllia

Psyllium nám také přináší další příznivé užitky:

  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, protože na sebe váže tuky,
  • je skvělou prevencí proti rakovině tlustého střeva,
  • prospívá vašemu srdci,
  • je to také skvělé prebiotikum,
  • pomáhá při hyperglykemii,
  • výrazně snižuje plynatost.
Kde koupit psyllium?

Tento doplněk stravy koupíte v každé dobré lékárně i ve specializovaných prodejnách či e-shopech zaměřených na zdravou výživu.

Pokud se vám užívání psyllia jen tak samostatně moc nezamlouvá, skvělým tipem je přidat tuto vlákninu do receptů, které běžně připravujete. Psyllium můžete přidat do jakékoli ovocné kaše, do pomazánek, polévek, přisypat si jej můžete i do jogurtů či do smoothie. Pokud milujete čerstvě upečené domácí pečivo, pak jej můžete přisypat i do těsta.

Máte s tímto doplňkem plným vlákniny osobní zkušenosti nebo jste o něm ještě neslyšeli?

Zdroj: medicalnewstoday.com


Tipy na další články

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.