Dezinfekční gel: Jak působí na pokožku rukou

V souvislosti s koronavirovou pandemií přišla potřeba vše pečlivě dezinfikovat. Tedy i včetně pokožky na dlaních, kterými se člověk dotýká různých věcí. Jedná se o ochranu před nákazou. Jak vlastně funguje?

Dezinfekce, Zdroj foto: Bogdan Sonjachnyj / Shutterstock.com
Dezinfekce, Zdroj foto: Bogdan Sonjachnyj / Shutterstock.com

Před covidem a po covidu

Zatímco před rokem 2020 jsme dezinfekci řešili maximálně tak na výletě, a to ještě jen někdy, s příchodem onemocnění SARS-CoV-19 jsou dezinfekční gely všude okolo nás – v obchodech, veřejných prostorách, u lékaře a všude tam, kde se předpokládá pohyb lidí. Zvykli jsme si na to, že si ruce dezinfikujeme, což dnes bereme jako hygienický standard.

Jak správně ruce dezinfikovat

Použití tekuté dezinfekce ve formě gelu na alkoholové bái je velice jednoduché. Stačí na dlaň nanést přiměřené množství (asi 3 ml na každou dlaň) a pořádně si gel na dlaních rozetřít způsobem, jaký se používá při mytí rukou – tedy včetně záhybů na kůži. Minimálně 60 sekund bychom měli dlaněmi třít o sebe, aby byla zajištěna účinnost dezinfekce a viry a bakterie byly zničeny. Pravidlem je, že bychom dezinfekční gel neměli používat na poraněnou ruku a vyvarovat se očí, které by jinak mohl podráždit.

Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com
Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

Nepříjemně vysušené ruce po dezinfekčním gélu

Dezinfekční prostředek s alkoholem má bohužel při častém používání negativní vliv na stav pokožky na dlaních, kterou vysušuje. Zlepšit její stav pomůže hojivý zábal za použití silné vrstvy hydratačního krému s obsahem bambuckého másla, mandlového oleje či vitamínu E. Výborná je také domácí maska na ruce, kterou si lze snadno připravit z tučného bílého jogurtu, medu a olivového oleje. Ideální ruce natřené krémem nebo maskou pak obléknout do bavlněných rukavic, aby mohl kosmetický přípravek do kůže dobře vsáknout a regenerovat ji.

Důležité je také dodržovat pitný režim, aby byla pokožka řádně hydratovaná. Koupání nebo sprchování v horké vodě jí nesvědčí už vůbec. Vhodnější variantou pro pokožku celého těla je postupně si zvyknout na sprchování studenou vodou, což přispívá také k lepší imunitě.

Zdroj: florence.cz


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.