Kombucha: léčivý čaj z cizokrajné houby. Víte jaké léčivé účinky má pro lidské tělo?

V dnešní době známe nespočet produktů a variant, jak léčit a chránit naše tělo a zdraví. Současná společnost si potrpí na doporučení lékařů, předepisování léků a léčení různými chirurgickými praktikami. Najde se však mezi námi několik skupin, kteří dávají přednost některým bylinkám a alternativnímu způsobu léčby. Mezi takové už dnes patří méně známá houba zvaná kombucha.

Zdroj foto: ARTFULLY PHOTOGRAPHER / Shutterstock.com

Co to kombucha je a kde se vzala?

Kombucha je čajová houba pocházející z východní Asie. Dalo by se snad říci, že to ani houba není. Nemá totiž klasický hříbkový tvar ani chuť. Houbou ji nazýváme proto, že se jedná o symbiózu kvasinek a bakterií. Někdo může říct, že mluvíme spíše o lišejníku nežli o houbě samotné.

Tato zvláštní léčivá odrůda se do našeho podvědomí dostala relativně v nedávné době. Avšak věděli o ní už dávno ve východní Asii. Číňané a Japonci přišli na její zdravé účinky a tělu prospěšné faktory. Začali z kombuchy vyrábět a míchat čaje, které známe už i my v Evropě, potažmo České republice.

Nápoj, který očistí vaše tělo

Kombucha samotná nijak nepomůže našemu tělu. Raději si připravte zázračný a chutný čaj, který navíc odbourá různé neduhy, se kterými se může leckdo potýkat.  Tento nápoj je blahodárný téměř pro každého jedince všech věkových kategorií. Nedoporučuje se však dětem do tří let, už jen z toho důvodu, že obsahuje malé množství kofeinu a zhruba jedno procento alkoholu.

Také není dobré pít tento čaj ve velké míře a často – mohou se poté objevit žaludeční potíže a problémy s trávením. Toto ale není žádná novinka u léčivých a alternativních nápojů.

V čem spočívá kouzlo pití nápoje z kombuchy?

Jelikož kombucha jako samotná se nekonzumuje, louhuje se většinou v zeleném čaji. Už ten můžeme považovat za nejzdravější čaj na planetě. Když se smíchají tyto dva produkty, nemůže vzniknout nic jiného, než nápoj plný těch nejlepších živin a bakterií prospěšných pro naše tělo a mysl.

Právě díky bakteriím, které vzniknou v nápoji, můžeme sledovat příznivé účinky tohoto lektvaru na naše tělo, jako je například:

  • rychlejší léčba zánětů,
  • zlepšení funkce trávení,
  • zrychlení metabolismu a celkového vnitřního klidu, a další.
Zdroj foto: zarzamora / Shutterstock.com

Diabetici se radují

S diabetem se v dnešním světě potýká mnoho lidí. Tato civilizační choroba trápí celou společnost již mnoho let. Pitím samotného zeleného čaje můžeme snížit hladinu cukru v krvi, pokud přidáme navíc kombuchu, pomůžeme si ještě více. Podporuje také funkci jater a ledvin.

Kombucha je vhodná i na srdce

Pro své složení s řadou vitamínů napomáhá tento nápoj s funkčností srdce. Jelikož po celém světě je známo, že onemocnění a poruchy srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí, kombucha spolu se zeleným čajem výrazně přispívá ke správnému chodu našeho srdce.

Zdroj foto: P-fotography / Shutterstock.com

Rakovina a nádorové onemocnění

Není divu, že se v dnešním světě bojíme právě nejvíce rakoviny a nejrůznějších typů nádorových onemocnění. Je dokázáno, že pitím a konzumací nápoje ze zeleného čaje a kombuchy snižujeme riziko tohoto onemocnění. Právě díky vysokému výskytu čajových oxidantů může léčivý lišejník pomoci zabránit výskytu a šíření rakovinných buněk v těle.

Co je na kombuše zázračného?

Kombucha je zvláštní tím, že obsahuje vysoké množství vitamínů, především vitaminu B. Také obsahuje zdravé bakterie (probiotika), které mohou zlepšit naše:

  • spalování,
  • trávení,
  • žaludeční rovnováhu.

Tím můžeme i říci, že nám je schopna pomoci třeba s hubnutím.

Je důležité zmínit, že kombucha vás nevyléčí, ale užívá se pouze jako doplněk stravy. Právě ale díky kombinaci s čajem, především s tím zeleným, napomáhá našemu organismu lépe fungovat. Celému tělu a mysli dodává pohodu a rovnováhu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.