Kombucha | Léčivé účinky, použití a kombuchový čaj

Kombucha je zdravá houba, která dokáže léčit a chránit naše tělo a zdraví. Jak si připravit nápoj z kombuchy, který očistí vaše tělo? Dozvíte se vše o této zázračné houbě.

Současná společnost si potrpí na doporučení lékařů, předepisování léků a léčení různými chirurgickými praktikami. Najde se však mezi námi několik skupin, kteří dávají přednost některým bylinkám a alternativnímu způsobu léčby. Mezi takové už dnes patří známá houba zvaná kombucha.

kombucha
Zdroj foto: ARTFULLY PHOTOGRAPHER / Shutterstock.com

Co je kombucha a kde se vzala?

Kombucha (někdy nazývaná kombuča) je čajová houba pocházející z východní Asie. Dalo by se snad říci, že to ani houba není. Nemá totiž klasický hříbkový tvar ani chuť. Houbou ji nazýváme proto, že se jedná o symbiózu kvasinek a bakterií. Někdo může říct, že mluvíme spíše o lišejníku nežli o houbě samotné.

Tato zvláštní léčivá odrůda se do našeho podvědomí dostala relativně v nedávné době. Avšak věděli o ní už dávno ve východní Asii. Číňané a Japonci přišli na její zdravé účinky a tělu prospěšné faktory. Začali z kombuchy vyrábět a míchat čaje, které známe už i my v Evropě, potažmo České republice.

  1. Jak chutná kombucha?

    Chuť připravované houby kombuchy závisí především na délce fermentace, většinou ji však lidé popisují jako sladkokyselá chuť. Její barva může být medová, hnědá až po silně červenou, záleží to na tom, v jakém čaji se připravuje.

Kombucha očistí vaše tělo

Kombucha samotná nijak nepomůže našemu tělu. Raději si připravte zázračný a chutný čaj, který navíc odbourá různé neduhy, se kterými se může leckdo potýkat.  Tento nápoj je blahodárný téměř pro každého jedince všech věkových kategorií.

Nedoporučuje se však dětem do tří let, už jen z toho důvodu, že obsahuje malé množství kofeinu a zhruba jedno procento alkoholu. Proto se kombucha nedoporučuje ani v těhotenství.

Také není dobré pít tento čaj ve velké míře a často – mohou se poté objevit žaludeční potíže a problémy s trávením. Toto ale není žádná novinka u léčivých a alternativních nápojů.

Čaj z kombuchy – recept

Základem receptu je tzv. kombuchová kultura. Pokud se ptáte, kde koupit kombuchu můžete si ji pořídit od jiných pěstitelů nebo zakoupit v prodejnách se zdravou výživou.

Suroviny

K přípravě kombuchového nápoje budete potřebovat:

  • 8 g sypaného černého čaje (může být i zelený čaj),
  • kombuchovou kulturu,
  • 2 litry vody,
  • 150 g cukru,
  • větší skleněnou nádobu, utěrku.

Postup

  1. Uvařte 2 litry vody, přidejte do ní cukr a černý čaj. Nechte louhovat asi 10-12 minut.
  2. Potom čaj vyjměte a nápoj nechte vychladnout při pokojové teplotě.
  3. Po ochladnutí přelijte nápoj do větší skleněné nádoby, ve které bude probíhat proces fermentace.
  4. Do nápoje přidejte ještě cca 2 dcl tekutiny, ve které si houbu přinesli.
  5. Do připraveného nápoje přidejte kombuchovou kulturu, a to tak, aby světlejší část houby směřovala vzhůru. Nádobu přikryjte utěrkou a připevněte gumičkou nebo provázkem.
  6. Připravený kombuchový nápoj umístěte na tmavší místo, bez přímého slunečního záření. Skladujte při běžné pokojové teplotě kolem 20-22 stupňů. V takových podmínkách bude kombuchový čaj připraven asi za týden.

Po týdnu fermentace připraveného nápoje můžete čaj ochutnat. Čím dříve jej začnete ochutnávat, tím více bude chutnat sladce.

Když vypijete celý kombuchový čaj, můžete si připravit nový nápoj. Nechte si však v nádobě alespoň 3-4 cm původního nápoje, ve kterém zůstane zachována celá kultura. Kombuchu opláchněte vodou a můžete opět přilít čajový nálev tak, jak jsme to dělali na začátku v postupu.

Pokud máte nápoj příliš silný, můžete si jej libovolně dochutit, například ovocem, zázvorem či oblíbenou bylinkou. Takový připravený nápoj skladujte v chladničce, v chladu se totiž zpomalí až zastaví proces zrání houby.

Pití nápoje z kombuchy

Jelikož kombucha jako samotná se nekonzumuje, louhuje se většinou v zeleném čaji. Už ten můžeme považovat za nejzdravější čaj na planetě. Když se smíchají tyto dva produkty, nemůže vzniknout nic jiného, než nápoj plný těch nejlepších živin a bakterií prospěšných pro naše tělo a mysl.

Právě díky bakteriím, které vzniknou v nápoji, můžeme sledovat příznivé účinky kombuchového lektvaru na naše tělo, jako je například:

  • rychlejší léčba zánětů,
  • zlepšení funkce trávení,
  • zrychlení metabolismu a celkového vnitřního klidu, a další.

Pomáhá diabetikům

S diabetem se v dnešním světě potýká mnoho lidí. Tato civilizační choroba trápí celou společnost již mnoho let. Pitím samotného zeleného čaje můžeme snížit hladinu cukru v krvi, pokud přidáme navíc kombuchu, pomůžeme si ještě více. Podporuje také funkci jater a ledvin.

Je vhodná na srdce

Pro své složení s řadou vitamínů napomáhá tento nápoj s funkčností srdce. Jelikož po celém světě je známo, že onemocnění a poruchy srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí, kombucha spolu se zeleným čajem výrazně přispívá ke správnému chodu našeho srdce.

kombucha houba
Zdroj foto: P-fotography / Shutterstock.com

Rakovina a nádorové onemocnění

Není divu, že se v dnešním světě bojíme právě nejvíce rakoviny a nejrůznějších typů nádorových onemocnění. Je dokázáno, že pitím a konzumací nápoje ze zeleného čaje a kombuchy snižujeme riziko tohoto onemocnění. Právě díky vysokému výskytu čajových oxidantů může léčivý lišejník pomoci zabránit výskytu a šíření rakovinných buněk v těle.

Co obsahuje kombucha

Kombucha je zvláštní tím, že obsahuje vysoké množství vitamínů, především vitaminu B. Také obsahuje zdravé bakterie (probiotika), které mohou zlepšit naše:

  • spalování,
  • trávení,
  • žaludeční rovnováhu.

Tím můžeme i říci, že nám je schopna pomoci třeba s hubnutím.

Je důležité zmínit, že kombucha vás nevyléčí, ale užívá se pouze jako doplněk stravy. Právě ale díky kombinaci s čajem, především s tím zeleným, napomáhá našemu organismu lépe fungovat. Celému tělu a mysli dodává pohodu a rovnováhu.

Vyzkoušeli jste už někdy kombuchu a máte s ní osobní zkušenosti nebo se na ni teprve chystáte?


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.