Kortikoidy: Pro někoho záchrana zdraví, pro jiné zase vážná hrozba

Co to kortikoidy vlastně jsou? V lékařství a medicíně obecně rozlišujeme dva druhy: kortikoidy a kortikosteroidy. Je v nich značný rozdíl. A právě jim budeme věnovat následující řádky.

Zdroj foto: rafapress / Shutterstock.com

Co jsou kortikoidy?

  • Kortikoidy jsou uměle vytvořené látky, které tlumí imunitní systém, například v podobě alergických reakcí nebo jinou autoimunitní reakcí.
  • Kortikosteroidy jsou pak přírodní látky, které mají stejnou strukturu jako kůra nadledvin.

Každopádně ve všech případech se nedoporučuje užívat tyto léky bez lékařského rozhodnutí či doporučení.

K čemu se užívají kortikoidy?

Tato léčiva jsou jen na předpis nebo doporučení odborníků, tedy lékařů. Využívají se především při zánětlivých onemocněních, jako jsou alergické a astmatické reakce.

  • Je dobré vědět, že většina kortikoidů se používá jako pomoc při léčbě.
  • Jen zřídka se stává, že dokážou nemoc vyléčit.
  • Podporují imunitní systém a odbourávají zánětlivé parametry.
  • Mají však široké spektrum toho, jaké nemoci dokážou léčit.

Užívají se například při léčbě astmatu, atopického ekzému, po prodělaných operacích, revmatickém onemocnění, při lupénce, roztroušené skleróze, nebo při jiných zánětlivých onemocněních.

Jaké formy léčby existují

Existují různé druhy forem, v nichž se kortikoidy vyskytují. Jelikož se může jednat i o lokální léčbu, často jsou v podobě mastí, krémů a roztoků, které se aplikují rovnou na kůži. Dále se pak využívají v podobě inhalačních přípravků. Při vnitřní léčbě se užívají v podobě tablet, prášků, nebo injekcí. Vše je samozřejmě až na doporučení lékaře.

Zdroj foto: Ternavskaia Olga Alibec / Shutterstock.com

Kortikoidy – nežádoucí účinky

Stejně, jako při užívání všelijakých jiných léků, tak i u kortikoidů můžeme najít nežádoucí účinky. Takové nechtěné účinky dost často odrazují pacienty od jejich užívání a spousta lidí se jich bojí. Mezi ně patří například:

  • bolesti hlavy, které mohou přecházet až v migrénu,
  • poruchy srdečního rytmu,
  • problémy se zubní sklovinou,
  • obezita a obecně zvýšená chuť k jídlu,
  • závratě,
  • ochabnutí svalů i kostí,
  • snížená potence,
  • nespavost,
  • nervozita,
  • u žen i narušení menstruačního cyklu.

Samozřejmě po konzultaci s ošetřujícím lékařem jsou pak takové problémy řešitelné.

Samotná léčba

Kdy a jak se léčit kortikoidy vždy určuje jen lékař. Na to je velmi důležité dbát. Proto i jejich nákup není možný bez lékařského předpisu. Po nasazení této léčby si pacienti často stěžují, že léčba nezabírá. Kortikoidy obecně se užívají k léčbě dlouhodobě, musíme být proto trpěliví a nic nesmíme uspěchat.

Naopak také jsou případy, kdy po vynechání nebo úplném přerušení léčby těmito léky, se mohou objevit symptomy dané nemoci znova. Proto je vše důležité domlouvat se s lékařem. Je obecně známo, že léčba kortikoidy by neměla překročit nezbytně dlouhou dobu, a je proto doporučováno pravidelně chodit k lékaři na kontroly.

Komu léky kortikoidy podávat

Tak, jako u jiných léků, tak i u kortikoidů musíme být obezřetní, komu léky podáváme. V takovém případě by se léčbě měly vyhnout hlavně těhotné a kojicí ženy, pokud to není nezbytně nutné a lékař neurčí jinak. Takové pravidlo platí i u dětí. Pokud je dítě léčeno kortikoidy, je velmi hlídané a je také více monitorován jeho vývoj, protože může dojít ke zpomalení růstu.

Opět je kladen hlavně důraz na to, že musí být vše konzultováno s odborníky. Obecně je pak známo a doporučováno, že pokud pacient užívá takovéto léky, měl by se zcela vyhnout užívání alkoholu a jiných látek.

Ačkoli je léčba kortikoidy obávaným tématem, ve výsledku není čeho se bát. Pokud dodržujeme správný postup, jak a kdy léky užívat a jsme pod neustálým dohledem odborníků, nehrozí nám i přes nežádoucí účinky žádné nebezpečí. Jelikož léčbu určuje jen lékař, který náš zdravotní stav zná, může nám taková léčba mnohdy zachránit i život.

Zdroj: zdravi.euro.cz


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.