Co je spirulina a co obsahuje? Jak ji užívat a léčivé účinky na zdraví

Spirulina je superpotravinou v naší stravě. Je to skvělý doplněk, který doplňuje náš jídelníček a přináší mnohé pozitivní zdravotní účinky. Co obsahuje a s čím opravdu bojuje?

Mezi potravinami můžete často najít takové, které dodají vašekomu tělu mnoho důležitých živin a posílí tak vaše celkové zdraví. Mezi takové superpotraviny se řadí i spirulina. Tato zelená řasa je skvělým doplňkem stravy, její zázračné účinky vás ohromí a jistě by neměla chybět ve vašem jídelníčku. Podívejte se na pozitivní účinky této řasy.

spirulina prášek
Zdroj foto: maramorosz / Shutterstock.com

Co je spirulina

Spirulina (Arthrospira) je modrozelená řasa, kterou lidé pěstují ve sladkých i slaných vodách. Jediné kritérium pro správné pěstování je vysoká hladina pH. Mezi ty nejdůležitější složky spiruliny patří určitě nespočet vitamínů, proteinů a minerálů.

V současnosti je velmi vyhledávanou potravinou zejména kvůli vysokému obsahu bílkovin. Dokonce se řadí mezi nejbohatší potraviny na proteiny v celé přírodě.

 1. Jak se užívá spirulina?

  Tento supervýživný doplněk si můžete vybrat ve formě prášku nebo tablet. Denní doporučené množství spiruliny 1 až 8 g byste si měli rozložit do více dávek, například užívat ji ráno, v poledne a večer a to po jídle nebo přímo s jídlem.

 2. Můžu zelenou řasu spirulinu užívat dlouhodobě?

  Tato zelená řasa je 100 % přírodní produkt, bez jakýchkoli chemických látek, proto je možné je užívat dlouhodobě. Při dlouhodobém užívání nejsou žádné negativní účinky na lidský organismus.

 3. Je spirulina vhodná pro děti a těhotné?

  Užívání tohoto doplňku výživy se nedoporučuje dětem ani těhotným ženám. Rovněž není zelená řasa vhodná pro lidi léčící se na štítnou žlázu či onemocnění žil. Rovněž by se jí měli vyvarovat lidé s alergií na mořské plody, protože jde o řasu.

Jak chutná spirulina a do jakého jídla si ji můžete přidat?

Je typická mírně nahořklou chutí, proto je vhodné přidávat ji například do jogurtů, ovocných či zeleninových smoothie či džusů, které zmírní její chuť.

Pozor na používání zelené řasy do pečení. Obecně se to nedoporučuje, protože se teplem snižují její nutriční a výživné hodnoty.

Co obsahuje

Spirulinu poznáte díky její typické barvě, která je modrozelená, až smaragdová. Prodává se většinou jako sypký prášek, který můžete přidat do jídla nebo rozmíchat ve vodě a vypít každé ráno nalačno. Takto do svého těla přirozeně doplníte velké množství zdraví prospěšných živin, mezi které patří:

 • vitamín A, B1, B2, B3, B6, B9, C a E,
 • protein,
 • bílkoviny,
 • omega-3 mastné kyseliny,
 • omega-6 mastné kyseliny,
 • kyselina listová,
 • zinek,
 • měď,
 • hořčík,
 • železo,
 • vápník,
 • a mnoho dalších.

Možná vás překvapí, že spirulina obsahuje mnohem více vápníku než plnotučné mléko.

 • Díky vysokému obsahu železa vám dodá tuto živinu ve větším množství než třeba špenát, který je obsahem železa populární.
 • Spirulina vašemu tělu dodá také mnoho bílkovin, její hodnota je až šestkrát větší než v případě konzumace tofu.
 • Zajímavé také je, že beta-karoten, který se všichni snažíme doplňovat konzumací mrkve, můžete jednou tolik doplnit právě spirulinou.

Jaké účinky na zdraví má spirulina

Protizánětlivé účinky

Spirulina obsahuje také velké množství esenciálních mastných kyselin, které mají velký podíl na protizánětlivých účincích pro vaše tělo.

 • Gama-linolenová kyselina, která patří mezi zmíněné mastné kyseliny, má velký vliv na dobrý růst nehtů i vlasů.
 • Tato kyselina funguje nejen jako protizánětlivá, ale také má skvělý vliv na funkci kloubů.

Regulace krevního tlaku

Pokud se chcete vyhnout infarktu nebo mrtvici, je nutné sledovat a regulovat vysoký krevní tlak. Konzumací spiruliny se snižuje krevní tlak, který tak zůstává na své normální hodnotě. Díky tomu můžete své zdraví podpořit a zamezit možným onemocněním, spojeným s vysokým krevním tlakem.

Podobně jako u krevního tlaku je prokázaný i pozitivní účinek na normalizaci hladiny cukru v krvi. U diabetiků většinou stačí pouhá dávka dvou gramů spiruliny denně a jejich hladina cukru se srovná. Díky těmto účinkům je spirulina leckdy více doporučená než samotné léky proti cukrovce.

spirulina účinky
Zdroj foto: Elena Schweitzer / Shutterstock.com

Bojuje proti infekcím

Špatné stravování nebo nezdravý životní styl často způsobují přemnožení Candida kvasinek. Tento druh kvasinek se sice v lidském těle klasicky objevují, nesmí se však přemnožit. Vlivem přemnožení se často způsobí kvasinková infekce, kterou však lehce vyřešíte konzumací spiruliny. Ta dokáže normalizovat veškeré kvasinkové infekce v těle.

Prevence proti rakovině

Rakovina bohužel patří do běžných chorob dnešní doby, a tak se s ní musíme často potýkat a doufat v úspěšnou léčbu. Abyste se vyhnuli rakovinnému onemocnění, můžete použít jako prevenci klasickou denní dávku spiruliny. Ta má v sobě mnoho antioxidačních složek, díky nimž zabráníte tvoření rakoviny i šíření chronických zánětů v těle. Spirulina pomáhá také v klasickém boji proti alergiím na pyl, srst nebo prach.

Spirulina vs. chlorella

Chlorella se používá především k detoxu organismu a očišťuje tělo od těžkých kovů a toxinů. Chlorella obsahuje chlorofyl v největším množství ze všech rostlin.

Oba doplňky rovněž obsahují velký podíl železa, aminokyselin, beta karotenu a podobné složení vitamínů a minerálů.

Na druhé straně spirulina obsahuje až 70 % proteinů, čímž pomáhá v růstu, obnově a regeneraci buněk.

V čem se od sebe nejvíce liší:

 • barva: chlorella je silně zelené barvy, kdežto spirulina má modrozelenou barvu,
 • obsah chlorofylu: chlorella jej obsahuje až 10x více,
 • obsah železa: chlorella ho obsahuje více,
 • podíl bílkovin: spirulina jich obsahuje podstatně více,
 • esenciální nenasycené mastné kyseliny: jejich lepším zdrojem je spirulina,
 • vznik potraviny: spirulina je mnohem starší organismus, známe ji několik tisíc let déle.

Obojí, spirulina i chlorella jsou velmi podobné organismy a výživové doplňky, pro podporu a pestrost stravy doporučují odborníci užívat obě látky. Mohou se užívat vzájemně, jejich pozitivní účinky se jen znásobí.

Máte už osobní zkušenost s užíváním spiruliny? Znáte ji blíže nebo jste se o ní doslechli poprvé

Zkrátka není pochyb o tom, že je spirulina jednou ze zázračných superpotravin, která bude hlídat vaše celkové zdraví a vitalitu. Zařaďte spirulinu i vy do svého denního rituálu.


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.