Skalka: Jaro je nejlepší období pro její založení. Poradíme vám jak na to

Máte prázdné místo na zahradě a nevíte, čím ho vyplnit? Nastalo ideální období, aby na vaší zahradě vyrostla skalka. Není to vůbec tak těžké, jak se zdá. Využít můžete i pomoc profesionálů, bez problémů si však poradíte i sami.

Zdroj foto: Helmut Lechner / Shutterstock.com

Kam skalku umístit?

Skalka vyžaduje mnoho času a nějaké to úsilí, stojí za to tedy zvážit své časové možnosti.

 • Zahradníci doporučují skalku umístit na východ, či jih zahrady.
 • Určitě není výhodné ji polohovat pod listnaté stromy. Neradi budete neustále vybírat opadané listy.
 • Zajímavé je skalku navázat na terasu nebo jiný kout domu. Ideálním místem je svahovitá část zahrady. Jakmile vyberete umístění, můžete začít s tvořením.

Výběr horniny je důležitý

Základem je silná vrstva drenáže, skalka potřebuje odtok vody. Použít můžete štěrk, drobné kameny, a pokud je půda zásaditá, tak i stavební suť. Ideální je poskládat jeden druh horniny, a to jak kvůli vzhledu, tak i kvůli rostlinám, které vysázíte.

Kameny určitě pokládejte na plocho. Pozor také na pravidelné umístění kamenů, skalka potom bude vypadat příliš uměle. Samotné rozmístění zabere nějaký čas, než budete plně spokojeni a bude vše vypadat jako v opravdové přírodě. Myslete také na mezery mezi kameny, určitě by neměly být poskládány těsně na sebe.

Zdroj foto: Hannamariah / Shutterstock.com

Jaké rostliny do skalky?

Kameny máte rozmístěné, je na čase vybrat rostliny. Skalniček a alpinek je nepřeberné množství, ovšem s množstvím druhů se vyplácí to nepřehánět.

Na slunná stanoviště se skvěle hodí:

V polostínu můžete umístit:

 • dřípatce horské,
 • zběhovce,
 • kandíky.

Na vlhčí stanoviště sázejte:

Rostliny vybírejte i podle toho, jak velkou péči poté hodláte skalce věnovat.

Zdroj foto: Svetlana0187 / Shutterstock.com

Zurčení potůčku i na vaší zahradě

Myslíte na to, jak uklidňující je poslouchat zurčení vody v přírodě a jak byste si to užívali i na vaší zahradě? Není problém. Vytvořit si můžete potůček, rybníček i malé jezírko. Záleží na dispozicích plochy. Jak na to?

 1. Pokud má voda spadat do rybníčku, je třeba vytvořit malou skálu.
 2. Do horní části umístíte kámen se žlábkem.
 3. Do kamene poté zavedeme vodovodní potrubí, které zamaskují další kameny.

Chcete-li jen otevřené prameniště, je třeba vybetonovat mělkou misku, okraje zakrýt kameny a na dno nasypat oblázky. Pokud si přeci jen netroufnete, je možné obrátit se na odborníky, kteří vám rádi pomohou.

Jak se o skalku starat?

Už nějakou dobu se kocháte pohledem na svou skalku a nyní je třeba přemýšlet nad údržbou. Zaměřit se musíte na zavlažování, plevel a doplňování kamenného materiálu.

 • V létě zalévejte ráno nebo večer, aby rostliny nedostaly teplotní šok.
 • V zimě je také potřeba zavlažovat, ale jen, pokud nemrzne.
 • Zalévat by se mělo méně často a vydatně, aby se voda dostala do spodních vrstev substrátu.

Neméně důležité je odplevelování. Za plevel považujeme všechny rostliny, které na skalce jsou a vy je nevysadili. Plevel odstraňujte hned, jak se objeví. Ve chvíli, kdy se rozšíří, je už boj s ním velmi obtížný. Mnohdy je nutné sáhnout po chemii. Je třeba, aby se přípravek dostal ke kořenům plevele a uvědomit si, že výsledek se dostaví až po nějaké době, třeba i dvou týdnech.

Pozor na choroby

I rostliny mohou onemocnět a jejich choroby jsou buď virové, nebo bakteriální. Virové choroby přenáší nejčastěji hmyz. Toto postižení se projeví:

 • panašováním listů,
 • znetvořením květu,
 • mozaikovitostí.

Jelikož neexistuje žádný účinný prostředek, je nutné tyto rostliny odstranit. Bakteriové onemocnění poznáme podle vadnutí, zahnívání kořenů nebo hnědnutí listů.

Dalším rizikem pro naše alpinky a skalničky jsou houby a plísně. Ty poznáte podle žloutnutí listů a uvadání. Poškozené rostliny nebo jejich části je nutné odstranit a na zbytek použít fungicidní přípravek. Pozor také na mravence, mšice a další, i těm je nutné vyhlásit válku.

Se skalkou je spojeno velké množství práce a následné péče, ale výsledek stojí za to. Vždyť takové posezení na své krásné zahrádce je k nezaplacení.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.