Skalka: Jaro je nejlepší období pro její založení. Poradíme vám jak na to
Máte prázdné místo na zahradě a nevíte, čím ho vyplnit? Nastalo ideální období, aby na vaší zahradě vyrostla skalka. Není to vůbec tak těžké, jak se zdá. Využít můžete i pomoc profesionálů, bez problémů si však poradíte i sami.

Kam skalku umístit?
Skalka vyžaduje mnoho času a nějaké to úsilí, stojí za to tedy zvážit své časové možnosti.
- Zahradníci doporučují skalku umístit na východ, či jih zahrady.
- Určitě není výhodné ji polohovat pod listnaté stromy. Neradi budete neustále vybírat opadané listy.
- Zajímavé je skalku navázat na terasu nebo jiný kout domu. Ideálním místem je svahovitá část zahrady. Jakmile vyberete umístění, můžete začít s tvořením.
Výběr horniny je důležitý
Základem je silná vrstva drenáže, skalka potřebuje odtok vody. Použít můžete štěrk, drobné kameny, a pokud je půda zásaditá, tak i stavební suť. Ideální je poskládat jeden druh horniny, a to jak kvůli vzhledu, tak i kvůli rostlinám, které vysázíte.
Kameny určitě pokládejte na plocho. Pozor také na pravidelné umístění kamenů, skalka potom bude vypadat příliš uměle. Samotné rozmístění zabere nějaký čas, než budete plně spokojeni a bude vše vypadat jako v opravdové přírodě. Myslete také na mezery mezi kameny, určitě by neměly být poskládány těsně na sebe.

Jaké rostliny do skalky?
Kameny máte rozmístěné, je na čase vybrat rostliny. Skalniček a alpinek je nepřeberné množství, ovšem s množstvím druhů se vyplácí to nepřehánět.
Na slunná stanoviště se skvěle hodí:
- mateřídouška,
- kobercové floxy,
- rozchodníky,
- netřesky,
- lomikámen a další.
V polostínu můžete umístit:
- dřípatce horské,
- zběhovce,
- kandíky.
Na vlhčí stanoviště sázejte:
- pryskyřník,
- hořec čínský,
- písečnici nachovou.
Rostliny vybírejte i podle toho, jak velkou péči poté hodláte skalce věnovat.

Zurčení potůčku i na vaší zahradě
Myslíte na to, jak uklidňující je poslouchat zurčení vody v přírodě a jak byste si to užívali i na vaší zahradě? Není problém. Vytvořit si můžete potůček, rybníček i malé jezírko. Záleží na dispozicích plochy. Jak na to?
- Pokud má voda spadat do rybníčku, je třeba vytvořit malou skálu.
- Do horní části umístíte kámen se žlábkem.
- Do kamene poté zavedeme vodovodní potrubí, které zamaskují další kameny.
Chcete-li jen otevřené prameniště, je třeba vybetonovat mělkou misku, okraje zakrýt kameny a na dno nasypat oblázky. Pokud si přeci jen netroufnete, je možné obrátit se na odborníky, kteří vám rádi pomohou.
Jak se o skalku starat?
Už nějakou dobu se kocháte pohledem na svou skalku a nyní je třeba přemýšlet nad údržbou. Zaměřit se musíte na zavlažování, plevel a doplňování kamenného materiálu.
- V létě zalévejte ráno nebo večer, aby rostliny nedostaly teplotní šok.
- V zimě je také potřeba zavlažovat, ale jen, pokud nemrzne.
- Zalévat by se mělo méně často a vydatně, aby se voda dostala do spodních vrstev substrátu.
Neméně důležité je odplevelování. Za plevel považujeme všechny rostliny, které na skalce jsou a vy je nevysadili. Plevel odstraňujte hned, jak se objeví. Ve chvíli, kdy se rozšíří, je už boj s ním velmi obtížný. Mnohdy je nutné sáhnout po chemii. Je třeba, aby se přípravek dostal ke kořenům plevele a uvědomit si, že výsledek se dostaví až po nějaké době, třeba i dvou týdnech.
Pozor na choroby
I rostliny mohou onemocnět a jejich choroby jsou buď virové, nebo bakteriální. Virové choroby přenáší nejčastěji hmyz. Toto postižení se projeví:
- panašováním listů,
- znetvořením květu,
- mozaikovitostí.
Jelikož neexistuje žádný účinný prostředek, je nutné tyto rostliny odstranit. Bakteriové onemocnění poznáme podle vadnutí, zahnívání kořenů nebo hnědnutí listů.
Dalším rizikem pro naše alpinky a skalničky jsou houby a plísně. Ty poznáte podle žloutnutí listů a uvadání. Poškozené rostliny nebo jejich části je nutné odstranit a na zbytek použít fungicidní přípravek. Pozor také na mravence, mšice a další, i těm je nutné vyhlásit válku.
Se skalkou je spojeno velké množství práce a následné péče, ale výsledek stojí za to. Vždyť takové posezení na své krásné zahrádce je k nezaplacení.