Kotvičník: Pěstování a jaké jsou jeho léčivé účinky?

Kotvičník zemní je zajímavá rostlina, která má pozitivní účinky na lidský organismus. Přečtěte si článek a také zjistíte jak kotvičník pěstovat v zahradě.

Kotvičník

Kotvičník zemní (lat. Tribulus terrestris) je léčivou rostlinkou známou po celém světě. O kotvičníku je známo, že má blahodárný vliv na zvyšování hladiny testosteronu u mužů. Jeho další léčivé účinky však ocení kromě mužů také ženy. Přitom vypěstovat si jej není žádný problém.

kotvičník zemní
Zdroj foto: NOPPHARAT7824 / Shutterstock.com

Jak pěstovat kotvičník

Výsadba

Kotvičníku se skvěle daří v našich klimatických podmínkách, vypěstovat si jej tak můžeme doma poměrně snadno. Vysazuje se, jak do truhlíků, tak i do volné půdy v záhoncích. Pěstování je možné ze semen i ze sazeniček.

Půda a stanoviště

Kotvičník má rád lehkou a dobře propustnou písčitou půdu, nejlépe si hoví na sušším stanovišti, bylinka doslova nesnáší přemokření. Semena se obvykle vysévají na konci března do truhlíků, na záhonky pak na podzim nebo v polovině dubna. Semena se přikrývají jen tenkou vrstvou zeminy.

Při pěstování kotvičníku je nutné dávat pozor na vznik plísní, je důležité zajistit dobré větrání. Pokud se stane, že naklíčené rostlinky začnou uhnívat, použijte na ně postřik proti houbám. Křehké rostlinky je dobré zalévat mlžením, aby se nepoškodily.

Účinky kotvičníku

Kotvičník má skvělé účinky při snižování krevního tlaku a příznivě reguluje i srážlivost krve. Také zlepšuje trávení a dokáže harmonizovat všechny problémy s močovým měchýřem. A pokud trpíte depresemi, nespavostí či různými úzkostmi, je pro vás kotvičník to pravé.

Užívá se ve vícerých formách, nejčastěji jako čaj – nicméně dejte pozor, nesmí se pít na lačno. Můžeme jej připravit jak z celých plodů, tak i z nati. Nicméně ani s touto bylinkou to nepřehánějte, v případě předávkování by vám mohly hrozit nevolnosti a žaludeční problémy. Bohatě stačí jeden hrnek čaje denně.

Vypěstovanou bylinku je možné spotřebovávat postupně, i když se nejvíce využívá nať, všechny části rostliny jsou léčebné.

Zdroj: vikaspedia.in, homeguides.sfgate.com


Další oblíbené rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.