Vyvýšený záhon rychle a jednoduše svépomoci

Vyvýšený záhon můžete mít také na své zahradě. Začněte pěstovat bylinky a zeleninu. Má mnoho výhod jak pro vás, tak pro rostliny. Postavte si záhon rychle a jednoduše.

Nejenom, že se nemusíte ohýbat k zemi, ale také jsou vaše rostlinky a plody chráněny před pošlapáním, tvoří se v nich mnohem méně plevelu, a hlavně, můžete si je vytvořit i pokud bydlíte ve městě a nemáte k dispozici zahradu.

Vyvýšený záhon
Zdroj foto: Gardens by Design / Shutterstock.com

Vyvýšený záhon na zahradě

Pokud si chcete postavit záhon na zahradě, můžete si v potřebách pro kutily a zahrádkáře koupit sadu k sestrojení nebo si záhon vyrobit vlastní. Tady je návod jak založit vyvýšený záhon a čím ho naplnit.

  • Základ vyvýšeného záhonu v zahradě můžete vytvořit z větviček, posekané trávy a shrabaného listí.
  • Na další vrstvu použijte kompost a následně celé zasypejte humusem.
  • Nezapomínejte na to, že pokud si vyvýšený záhon stavíte svépomocí, je potřeba dřevěné obklady potřít impregnačním přípravkem, co zamezí uhnívání dřeva.
  • Ovšem pozor, použijte přípravek, který bude ekologický, abyste zbytečně nekontaminovali půdu, v níž budete pěstovat plodiny určené ke konzumaci.

Designově hezky může vypadat i vyvýšený záhon z cihel. Máte-li doma starší cihly nebojte se je použít.

Vyvýšený záhon ve městě

Při pořizování si vyvýšeného záhonu do města, například na střechu budovy, si můžete koupit palety a záhon si sestavit nebo rovněž sáhnout po hotových záhonech, které pouze položíte. Pokud bydlíte v bytě s balkónem a máte málo místa pro pěstování, pořiďte si vertikální stěnu. V případě, že si vyberete vyvýšený záhon z palet či si záhon sami smontujete, je také potřeba ošetřit jej ekologickou impregnací. Jestliže bydlíte ve městě, nemusíte se bát vnitřek vyvýšeného záhonu  na balkoně fólií a na spodní vrstvu použít drenáž.

Vyvýšený záhon
Inspirace vyvýšený záhon. Zdroj foto: Gardens by Design / Shutterstock.com

Péče o záhon

Při pěstování plodin a bylinek ve vyvýšeném záhonu dbejte na pravidelnou zálivku. Půda má totiž tendenci více vysychat, proto je pravidelná vláha důležitá. Toto vysychání má za následek i každoroční úbytek půdy, proto je nutné pravidelně na jaře půdu do záhonu doplňovat. A pokud se přeci jen nějaký plevel v záhonu objevil, poctivě se ho zbavujte. Půda bohatá na humus by jeho výskytu měla zamezit, takže na něj naštěstí tak často narážet nebudete. A jak si záhon ozvláštnit? Z obkladů, které jsou po celém obvodu záhonu, si můžete vytvořit sezení.

Výhody vyvýšených záhonů

Vyvýšené záhony zabírají málo místa, ale přesto se v nich dá vypěstovat spoustu plodin. Mnoho lidí využívá vyvýšený záhon na jahody. V tomto typu záhonů se vyskytuje i méně škůdců, neboť je pro ně obtížné se do záhonu vůbec dostat. Jsou skvělým pomocníkem,ve kterém si vypěstujete cokoli, co vás jen napadne. Oblíbenou variantou je i vyvýšený záhon na bylinky. Navíc, když bylinky kvetou skvěle vypadají a vaši zahrádku, balkón či střechu ozvláštní a dodají jí šmrnc.

Pokud je navíc sestavíte ze stejného druhu dřeva jako zahradní nábytek, vaše zahrada bude konkurovat těm z designových katalogů.

Zdroj: epicgardening.com, almanac.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.