Jak na stále zelený trávník? Pečujte o něj v průběhu celého léta

Vzhledem k tomu, že léta u nás bývají horká a suchá, trávník dostává zabrat. Ztrácí tak sytě zelenou barvu i hustotu, čímž přichází o svůj krásný vzhled. Abyste ho udrželi stále zelený, je třeba starat se o něj v létě a chránit ho před slunečními paprsky.

Zdroj foto: Andrey tiyk / Shutterstock.com

Dostatečná zálivka

Zejména v létě je pro trávník dostatek vláhy důležitý. Deště bývají prudké a voda se tak dostane pouze na povrch. Je však třeba dostat vláhu i hlouběji do půdy.

  • Není proto nutné zalévat často, ovšem zálivka musí být vydatná.
  • Jen díky tomu zemina nasaje dostatek vody, kterou může trávník poté čerpat, zatímco z povrchu se vláha rychle odpařuje.
  • Nezbytné je také zvolit vhodnou denní dobu pro zalévání.
  • Naprosto nevhodné je poledne, kdy je slunce nejsilnější a trávník by se spálil.

Nejlepší volbou je zalévat ráno, kdy sluníčko tolik nepraží a vláha se během dne vsákne. Případně lze zalévat také na večer, kdy už slunce zachází.

Sekání trávníku

I to, jak trávu posečeme, má na její kvalitu velký vliv. Při volbě vhodné výšky sečení předejdete vysychání. V létě by tráva měla mít zhruba čtyři centimetry, zatímco po zbytek roku pak může být trávník nižší. V letním období je to však nezbytné, jelikož delší stébla lépe zadrží vodu.

Je třeba počítat s tím, že v tomto období roste rychleji, a tak je třeba ho také častěji sekat. I zde platí, že poledne není vhodná doba. Snažte se proto sekat spíše k večeru, anebo v chladnější dny, předejdete tak oslabení trávníku.

Mulčování udrží vláhu

Mulč v létě skvěle poslouží. Stačí vzít posečenou trávu a rozdrtit ji na jemné kousky. Pak už jen stačí rovnoměrně ji rozprostřít na trávník. Vznikne tak přirozená ochranná vrstva, která zelený trávník ochrání před slunečními paprsky a pomůže mu udržovat vláhu. Kromě toho navíc mulčování skvěle poslouží namísto složitého hnojení. Posečená tráva se začne postupně rozkládat a uvolňovat živiny, díky kterým tráva bude prosperovat.

Zdroj foto: topseller / Shutterstock.com

Údržba už na jaře

V létě je sice třeba věnovat trávníku větší pozornost, aby zůstal krásu. Ovšem aby se mu dařilo, je dobré pečovat o něj i na jaře. Velmi důležitá je vertikutace, ta se postará o provzdušnění. Zbaví trávník vrchní vegetační vrstvy, mechů a podobně. K půdě se tak lépe dostane voda i živiny, není však dobré vertikutovat mladý trávník, který ještě nebyl posečen a pohnojen.

Navíc je třeba počítat s tím, že po tomto zákroku se v trávníku objeví prázdná místa. Připravte si proto rovnou kvalitní osivo a hnojivo, kterým trávník doplníte. Na léto pak bude skvěle připraven díky zdraví trávy, dostatku živin a správné údržbě.

Krásně zelený trávník je ozdobou každé zahrady, ovšem není tak snadné si ho udržet. Pokud se však budete držet těchto tipů, i v horkých letních dnech si tráva zachová vláhu a sytou barvu. Nebudou vás tak trápit lysá a žlutá místa.

Zdroj: hobby.instory.cz, novinky.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.