Podzim aneb ideální čas na sázení ovocných dřevin

Ani jsme se nenadáli, a je tu podzim. I když je počasí chladnější, je začátek listopadu nejlepší doba na sázení ovocných stromů a dřevin. Výhodou tohoto období je, že se dobře uchytí. Co vše je ale potřeba?

Tak hlavně se musí udělat jakžtakž počasí, aby rostliny mohly zakořenit. Nyní se podíváme, jak na to.

Ovocné dřeviny

Ono se řekne ovocná dřevina, ale jak si vybrat z toho velkého množství? Pokud disponujete velikou zahradou, až takový problém to zase nebude.

Druhy dřevin:

 • jádroviny, peckoviny,
 • drobné ovoce.

Jelikož je podzim, respektive začátek listopadu, obdobím dřevin, tak se do toho můžete směle pustit, než uhodí první mrazy. Hlavně pro ovocné stromy je to nyní ideální.

Zdroj foto: G-Stock Studio / Shutterstock.com

První úkony

Na začátek je třeba namočit jejich kořeny den do vody. To proto, aby se tak odplavily nečistoty. Mluvíme pochopitelně už o odrostlejších dřevinách, které se kupují v zahradnictví. Nedoporučuje se zasadit přímo například pecku z broskve. Ano, může vyrůst za tři roky štíhlounký prut, ale mohlo by se z něj stát takzvané pláně a být plod z něj nebude vůbec dobrý. Opravdu je lepší pořídit si už odrostlejší dřevinu v obchodě k tomu určeném.

Tím, že se tedy namočí, tak i lépe zakoření. Dá se říct, že se může zasadit jakákoliv dřevina, snad kromě broskvoně. Ta je velmi choulostivá, tudíž je lépe nechat ji na jaro. To je druhé období, ve kterém je vhodné sázet různé stromy. Kdo by se necítil na strom, může přejít na něco trošku menšího, jako:

 • maliny,
 • ostružiny,
 • angrešt,
 • rybíz.

Jaké stromy sázet?

Nyní je nejvhodnější čas na:

 • jabloně,
 • hrušně,
 • švestky,
 • renklód,
 • třešně,
 • višně.
Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Kromě broskve se nehodí sázet ani meruňka, maliníky či ostružiníky. Opravdu je lépe tyto druhy nechat na jaro. Tyto dřeviny totiž mělce koření a jsou náchylné k tomu, aby je poškodil, ba až zničil mráz. Zásadní je, aby měla taková okrasná dřevina to správné místo, a to kvalitní půdu, slunce a vláhu.

Tři zásadní věci, přičemž každá dřevina potřebuje něco jiného. Ještě při nákupu byste se měli důkladně vyptat na informaci, jak bude stromek vysoký a jak široký. Nezáleží totiž na tom, jak malý je stromek při nákupu. Musí se dále přihlédnout ke tvaru stromu. Do menších zahrad se hodí zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny. Vyšší ovocné dřeviny jsou pro velké plochy.

Jak na výsadbu na podzim

 1. Vykopejte jámu a dno do zhruba poloviny naplníte zeminou smíchanou s kompostem.
 2. Na navrstvenou zeminu se postaví stromek co nejblíže ke kůlu a rovnoměrně se rozloží kořeny.
 3. Za občasného potřásávání stromkem zasypávejte kořeny zeminou.
 4. Když je zaplněná polovina jámy, stromek se jemně přišlápne a postupně se přidává zemina.

Okolo kmínku by se ze spodu měla nahrnout zemina do výše asi 30 cm. Je to ochrana pro vláhu. Nazývá se to také očkování pro stromy.

Zdrpj foto: azem / Shutterstock.com

Vydatná zálivka a některé chyby

Na dostatečné zalití se nesmí zapomenout hned, jak se prvně něco nového zasadí. To je základní pravidlo. Je dobré přivázat stromek ke kůlu, aby měl oporu. Neměl by vypadat, jako když visí. Za velkou chybu se považuje, když někdo vysadí stromek do jámy, kde předtím rostl jiný strom. Půda na takovém místě bývá obvykle zničená a vyčerpaná, tím pádem velmi nevhodná.

Zalévat by se mělo až do zámrzu, a to pravidelně. Každý zasazený ovocný strom má zvýšené nároky na zalévání. Proto, že je okolo něj obvykle trávník, který podporuje vypařování vody, se to musí dělat velmi často. Jestliže je půda tvrdá a zatravněná, nedokáže dobře zachytit dešťovou vodu. Půda okolo stromků by se též měla kypřit a zbavovat plevele. Ještě, než začnete vůbec sázet, hlavně si ujasněte, jak velký máte prostor a na co stačíte.

TIP: Sázíme na podzim aneb co se vyplatí v těchto měsících vysadit

Nyní je čas si jenom vybrat z toho velkého množství druhů. Co říkáte – ovoce ze stromu, či z keře?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.