Jak pěstovat microgreens? Co pěstovat a jak

Co je microgreens a jak začít s pěstováním mikrozeleniny. Dopřejte si zdravou a čerstvou zeleninu kdykoliv. Nepotřebujete záhonek, nepotřebujete skleník a ani zvláštní prostory.

Microgreens
Microgreens. Zdroj foto: ronstik / Shutterstock.com

Čekáte, až bude léto a těšíte se na čerstvou zeleninu, co vám dodá vitamíny i energii? Jenže teď v zimě potřebujeme přirozeným způsobem posílit imunitu a na to je čerstvá mikrozelenina nejlepší.

Co je microgreens?

Přemýšlíte nad tím, co by to ta mikrozelenina vlastně mohla být? Možná jste už slyšeli její jiný název, microgreens.

  • Jde o pěstování a také o nakličování semínek, je to poměrně snadné a nepotřebujete k tomu ani žádné vybavení. Přesto si po celý rok můžete vychutnávat čerstvou zeleninu.
  • Mikrozelenina je tak vlastně zelenina, která se sklízí a následně konzumuje ihned poté, co začnou růst zelené lístky.
  • V případě naklíčení semínek se konzumují právě klíčky.
  • Mikrozelenina je skutečně maličká, proto i ten název.
  • Nemusí se ale při jejím pěstování čekat na to, až rostlina dozraje celá.
  • V tomto případě se totiž konzumuje rostlinka hned po vyklíčení a zezelenání.
  • Konzumuje se její zelená část, nikoliv semínka samotné.
  • Typickým příkladem mikrozeleniny je řeřicha, rukola, pohanka, osení nebo chia semínka.

Naklíčit pak můžete nechat různé druhy luštěnin a semínek. Třeba už s tím vlastně máte zkušenosti a ani o tom nevíte. Pěstujete si na jaře nebo na Velikonoce jarní osení? Pak si vlastně pěstujete mikrozeleninu. Zatímco klíčení ale trvá jen několik dní a konzumují se klíčky, u mikrozeleniny si na úrodu musíte počkat o něco déle, asi dva týdny – a na talíř patří zelené lístky. Pěstování i klíčení je skutečně snadné!

Jak pěstovat microgreens?

Pro začátečníky je nejlepší řeřicha. Ta totiž vyroste velmi rychle a postačí vám k tomu semínka řeřichy, buničitá vata a nějaká miska. Do misky stačí dát kus vaty, je třeba ji řádně rozprostřít a namočit. Kromě vaty lze použít i kosmetické vatové tamponky nebo gázu. Na namočenou vatu pak stačí jen nasypat rovnoměrně semínka řeřichy.

Je třeba kontrolovat, zda je vata stále dostatečně namočená, semínka začnou velmi brzy klíčit a řeřicha vyroste do výšky několika centimetrů. Pak už ji můžete konzumovat. Obvykle řeřicha vyroste asi za týden, pokud ji chcete mít vyšší, vyčkejte dva týdny. Ke klíčení je potřeba dostatek světla.

Mikrozelenina
Mikrozelenina. Zdroj foto: Varavin88 / Shutterstock.com

Microgreens semínka

Pokud se rozhodnete pokračovat, můžete začít pěstovat i bylinky jako je máta, meduňka, bazalka nebo majoránka. Výborně se hodí i rukola nebo jiné druhy salátů. Mikrozeleninu je možné pěstovat i v běžné zemině v truhlíku. Pokud se rozhodnete vysévat do truhlíků se zeminou, je ale potřeba počkat si na jaro či léto, případně můžete truhlík zakrýt černou fólií a semínka vám vyrostou kdykoliv.

Microgreens semena se vysévají jen centimetr hluboko, a pak se zalijí vodou, nepřekrývají se zeminou. Opět je potřeba dát klíčit na slunečné místo. Půda musí zůstat stále vlhká – a do dvou až tří týdnů už můžete sklízet a konzumovat.

Jak na klíčení luštěnin?

Kromě toho můžete zkusit doma i klíčení semínek a luštěnin, v tomto případě se konzumují právě pouze klíčky, které jsou velmi zdravé a výživově hodnotné. Pro klíčení můžete využít celou řadu druhů semínek a luštěnin, nejoblíbenější jsou semínka hořčice, mungo fazole, hrách, čočka, fazole nebo cizrna.

Ke klíčení slouží i speciální klíčící misky, které jsou běžně k dostání. V nich se udržují neustále skvělé podmínky pro správné klíčení. Můžete se do toho pustit ale i bez speciálních klíčících misek, stačí vám úplně obyčejná miska nebo zavařovací sklenice.

Vždy je ale nutné semínka či luštěniny řádně propláchnout, následně namočit a čekat. Semínka se nechávají klíčit asi 12–20 hodin, podle jejich velikosti. Voda se pak musí pravidelně vyměňovat. Semena se nechají odkapat a z vody se vyjmou. Znovu je nutné je dát na misku, a pak dvakrát denně pouze proplachovat, do několika dní potom vyklíčí a mohou se konzumovat.

Jíst zdravě i v zimě je docela snadné a také to může být zábavné. Ke klíčení můžete přizvat i děti, které jistě s obdivem budou sledovat, jak semínka klíčí.

Prodej microgreens semínek

Microgreens nebyly mikrozelenina se stává stále populárnější. Kde si tedy můžete pořídit semena microgreens? Dnes už existuje několik farem, které se věnují právě mikrozelenině. Nejjednodušší je objednat si microgreens přes eshop. Ať už jste z Prahy nebo z Brna microgreens můžete najít také v kamenných prodejnách, které se věnují prodeji zdravých potravin.

Zdroj: feastingathome.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.