Jak přirozeně zvýšit, nebo snížit krevní tlak?

Krevní tlak může natropit mnoho problémů, obzvlášť ve chvíli, kdy dlouhodobě problém neřešíte a necháte ho rozproudit. Existuje mnoho způsobů, jak problém s vysokým nebo nízkým tlakem vyřešit.

Krevní tlak. Zdroj foto: Sea son / Shutterstock.com
Krevní tlakZdroj foto: Sea son / Shutterstock.com

Jak zjistit problém co nejdříve a jak krevní tlak srovnat přirozenou metodou? Zjistěte užitečné tipy pro vaše zdraví.

Krevní tlak

Nízký nebo vysoký tlak dokáže potrápit a znepříjemnit všední dny, přitom se dotýká velkého množství lidí. Populace se zkrátka s problémem tlaku v krvi potýká, přitom se stačí zaměřit na identifikování problému a vyřešení v co nejrychlejší době.

Nízký krevní tlak a jeho příčiny

Při nízkém tlaku sice nehrozí žádné velké nebezpečí pro srdce a cévy, stejně byste se však měli mít na pozoru. Nízký tlak můžete cítit při delším stání na jednom místě, v případě vydýchaného vzduchu v místnosti nebo také při prudkém vstávání, příčin může být řada.

Lidské srdce je orgán, který pumpuje krev a v pravidelných intervalech vhání okysličenou krev z plic do celého těla i orgánů. V jaké míře a rychlosti se krev dostává do cév určuje právě krevní tlak. Při nízkém tlaku se cévy stahují, u velmi nízkého tlaku však cévy ztrácí svou schopnost stahování a roztahování.

  • Jednou z příčin nízkého tlaku je infarkt, díky němu totiž srdce přestává mít schopnost správně pumpovat krev do cév.
  • Další příčinou mohou být špatné cévy, které nejsou dostatečně pružné a neumí se tak dobře stahovat.
  • Častou příčinou jsou také špatně zvolené léky.
  • Další častou příčinou bývá špatná kondice nebo endokrinologické nemoci.

Nízký tlak se týká také mladých lidí, zejména pak v pubertálním věku. Při příliš rychlém růstu se totiž nezvládají cévy přizpůsobovat velikosti těla, a tak může vzniknout problém s krevním tlakem.

Mezi nejčastější příznaky nízkého krevního tlaku patří

  • mžitky před očima,
  • únava nebo motání hlavy,
  • studený pot a pocit na omdlení,
  • hučení v uších,
  • bolest hlavy a porucha soustředěnosti.

Co pomáhá na nízký krevní tlak?

Jak tedy předejít nízkému tlaku a vyřešit problémy s ním spojené? Ze všeho nejdříve se podívejte na svou životosprávu. Správný jídelníček a dostatečný pitný režim totiž může za většinu problémů s nízkým tlakem. Snažte se také vstávat z postele nebo židle pomaleji, odnaučte se rychlým a prudkým pohybům. Navyšte také zdroj vitamínu C, ten nízkému tlaku pomáhá. Pro správné prokrvení můžete vyzkoušet také otužování, to se v případě nízkého tlaku výrazně doporučuje.

Zdroj foto: Joyseulay / Shutterstock.com
Zdroj foto: Joyseulay / Shutterstock.com

Vysoký krevní tlak a jeho příčiny

V případě vysokého tlaku je nebezpečí mnohem vyšší. Pokud je vysoký krevní tlak dlouhodobou záležitostí, může dojít k opotřebení cév, kdy dochází až k jejich protržení nebo jinému poškození. V takovém případě se může jednat o cévní mozkovou příhodu nebo infarkt. Z těchto důvodů není radno si s vysokým tlakem zahrávat.

V případě, že na sobě cítíte příznaky vysokého krevního tlaku, hned si pro jistotu zajděte k lékaři a poraďte se s ním o léčbě. Na vysoký tlak v dnešní době existuje mnoho léčiv, která se předepisují přímo na míru podle všech kritérií zjištěných z vyšetření.

Mezi nejčastější příčiny vysokého krevního tlaku se řadí například obezita, dlouhodobý stres, nadměrné užívání alkoholu a cigaret či inzulínová rezistence.

Nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku

  • časté bolesti hlavy,
  • mravenčení konečků prstů,
  • únava a ospalost,
  • závratě nebo zmatenost,
  • bušení srdce,
  • závratě.

Jak předejít vysokému krevnímu tlaku?

Pokud potřebujete okamžitě snížit tlak, určitě vám pomůže čerstvý vzduch a pravidelný pohyb. Dýchejte zhluboka při procházce nebo se naučte meditační hluboké dýchání. To pro okysličení a srovnání tlaku hodně pomáhá. Namísto silné kávy si raději dopřejte čaj, pro snížení krevního tlaku se dokonce doporučuje ibiškový. Naopak kofein není zrovna přítelem vysokého tlaku. Není vhodné používat léky na vysoký krevní tlak bez předpisu, raději problém komunikujte s vaším doktorem.

Z jídelníčku se snažte vyřadit co nejvíce slaných pokrmů, sůl není pro lidi s vysokým krevním tlakem vhodná. Naopak vám může pomoci hořká čokoláda, té si proto můžete dopřát o něco více.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.