Plíseň nehtů neboli mykóza. Jak ji odstranit? Pomoci může i přírodní léčba!

Plíseň nehtů neboli mykóza začíná velmi nenápadně, nakonec se ale může rozšířit tak, že již nejde pouze o nehezký problém, který nám kazí vzhled chodidel, ale o bolestivý a někdy až zapáchající stav.

Zdroj foto: sruilk / Shutterstock.com

A ten vyžaduje odbornou léčbu. Plísně nehtů jsou poměrně rozšířeným problémem a mnoho lidí si tím prochází úplně zbytečně. Jak se plísně zbavit a co dělat pro to, abyste ji vůbec nechytli?

Jak plíseň nehtů poznat?

Plíseň se na nehtech může tvořit z různých důvodů, a obvykle na sebe upozorní velmi nenápadně.

 • Zpozornět byste rozhodně měli v případě, že se vám pod špičkou nehtu objeví žlutá nebo bílá skvrnka.
 • Myslete na to, že plísně jsou hodně odolné, a když se rozšíří, je mnohem těžší s nimi bojovat.
 • Jakmile budete prvotní náznaky ignorovat, plíseň se může rozšířit, pak se projevuje zežloutnutím nehtu, přidává se bolest.
 • Nehet se může lámat a někdy dokonce celý sleze.

Hodně rozšířené plísně, které se neléčí, navíc mohou zapříčinit i velmi nepříjemný zápach. Mykózu můžete chytit kdekoliv, opatrnost je tedy zejména na veřejných místech opravdu důležitá.

Jak se mykóze vyvarovat?

Prevence je důležitá vždy – a u mykózy nehtů to platí dvojnásob. Pokud vyrážíte na veřejné koupaliště, na krytý bazén nebo třeba do sauny, měli byste vždy využívat vlastní přezůvky. Chůze naboso se nevyplácí – a kromě plísně si můžete domů odnést třeba i bradavice.

Obezřetní ale buďte i v rámci rodiny. Pokud víte, že má někdo doma kožní problémy, dodržujte hygienická pravidla a vždy používejte vlastní ručník nebo noste vlastní obutí a ponožky.

 • Plísně si libují ve vlhkém prostředí, dobrou prevencí je i péče o nohy, ty si vždy po koupeli řádně vysušte, a to i mezi prsty.
 • Noste jen čisté a suché ponožky a také se snažte mít nohy vždy v teple a suchu, pozor i na promočené boty.
 • Občas ale člověk udělá všechno správně – a stejně plísně na nohou objeví.

Chytit plíseň je totiž možné i na manikúře či pedikúře.

Zdroj foto: serhii.suravikin / Shutterstock.com

S léčbou neotálejte

Včasný zásah je naprosto důležitý, takže jakmile dostanete podezření, že se u vás plíseň objevila, okamžitě jednejte. Nejprve můžete zkusit osvědčené přírodní typy a babské rady, ale nezapomeňte, že jakmile se plíseň zhorší, začne se rozšiřovat, okamžitě byste tedy měli vyhledat lékaře. Ten nejenže potvrdí diagnózu, ale může vám doporučit vhodnější léčbu anebo předepíše léky a masti.

Začněte změnou stravy

Léčba plísní se dá dobře podpořit speciální dietou. Říká se jí protikvasinková, a když ji budete během léčby dodržovat, můžete se plísní na nohou zbavit mnohem rychleji. Ve stravě totiž přijímáme spousty nevhodných látek, které mohou tvorbu plísní naopak podporovat.

 • Jídelníček je vhodné upravit, vždy když se plísně objeví, nebo jakmile se opakovaně vracejí.
 • Změnu stravy je nutné dodržovat delší dobu, přičemž první dva týdny by měla být dieta dodržována opravdu přísně.
 • Během této diety je nutné vyloučit z jídelníčku bílý cukr a bílou mouku.
 • Pokud už budete cukr či mouku konzumovat, tak opravdu jen v minimálním množství.

Naopak jezte co nejvíce zeleniny, bílého masa a ryb. Vhodné jsou i mléčné výrobky jako jogurty, kefír nebo podmáslí. Pomůže i když si uděláte celkovou očistu organismu, detoxikace nastartuje a podpoří léčbu.

Připravte si lázeň na plíseň nehtů

Na plíseň nohou mohou pomoci i lázně. Vyzkoušet jich můžete více, osvědčené tipy radí dělat si pravidelně lázně nohou v octové vodě či soli.

Připravit si můžete i vlastní domácí mastičku z česneku a soli. Prolisovaný česnek smíchejte se solí a přidejte kapku vody, promíchejte a touto směsí si pravidelně potírejte postižená místa.

Kromě soli pak na nehtovou mykózu zabírá i čerstvý rozmarýn. Ten stačí vylouhovat v horké vodě, a následně si v odvaru nohy chvíli máčejte.

Plísně na nehtech ale nikdy nepodceňujte, nebojte se vyhledat ani lékařskou pomoc.

Zdroj: webmd.com, vitalia.cz


Další články na tému zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
 1. Jarda HK říká

  Podle mne vůbec nejlepší je si koupit v lékárně lahvičku “Tea tree oil” za cca 100 Kc a občas tím natřít postižená místa. Před tím pochopitelně co nejvíce ostříhat nehty napadené nehtovou plísní. Účinek je okamžitý, estetický určitě, ale úplné vyléčení nečekejte a to si myslím, že platí i u ostatních doporučovaných způsobů. To byste museli zlikvidovat “zárodky nákazy v krvi” a to se sice dá léčit, ale to je něco na způsob cheomoterapie. Přiotrávíte se prášky, bude vám blbě, plíseň na čas zmizí a potom se většinou zase vrátí. Já už s tím nebojuji, ale s olejem, který doporučuji jsem absolutně spokojený. Někdy jsem měl i bolestivý zánět způsobený plísní a to při občasném potření nehtu olejem rozhodně
  nemám. Jako vhodné “náčiní” pro potírání nehtů se mi osvědčil mezizubní kartáček. Tak hodně zdaru, estetické vymizení problémů a lehčí život s mykózou a případné štěstí s vymizením nemoci. Nazdar.

 2. Ludmila Dočekalová říká

  Chytrá houba a plíseň nehtů
  A podle mě je nejlepší koupit si v lékárně “chytrou houbu”. Proč chytrou? Je to houba, která se živí jinými houbami. Je více výrobků, žádejte tu na nehtovou plíseň. Při plísni nehet zbytní, tlačí na tkáň a to pak bolí. Po aplikaci chytré houby je rychle cítit úleva. DŮLEŽITÉ JE JEDNAT RYCHLE, než se plíseň rozšíří na další nehty a zbytek rodiny. Doporučuji nehty ostříhat, pak pod silnou lupou prohlédnout a pokud je napaden třeba jen jeden, nebo dva nehty, aplikujte roztok jen na postižené prsty. Podle návodu uloupněte malý kousek šumivé tablety a nechte aktivovat v teplé vodě. Dle návodu. Aktivujte jen tolik roztoku, kolik právě spotřebujete. Doporučuji – Kupte si tenké lékařské rukavice velikost L, odstřihněte prsty a na postižený prst dejte navlhčený tampon, na to gumový prst a dokola zafixujte leukoplastí. Nechte působit přes noc, případně i déle. pod gumovou rukavicí se udrží vlhko a to plísním a houbám svědčí. Následující dopoledne si neumývejte ruce, nepoužívejte saponáty apod. (pracujte v rukavicích). Vytvořte podmínky, aby se chytrá houba mohla množit. Výsledek uvidíte. Začne odrůstat zdravý nehet. Teď je důležité vytrvat, nehty sledovat a procedůru opakovat. I po vyléčení pokračujte. Důležité je každý nehet stříhat nůžkami, které mezi jednotlivými nehty dezinfikujete v roztoku např. lihu. Totéž pilník. To abyste si nepřenášeli spóry plísní na další nehty. Léčba plísně je běh na dlouhou trať, zejména proto, že nehty rostou velmi pomalu. Důležitá je samozřejmě i životospráva jak je zmíněno výše a v létě větraná obuv, neschovávejte plesnivé nehty do bot, kde se noha potí, ale nehte ji dýchat.

  1. Soňa říká

   Jak často to opakujete?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.