Kuří oko: Jak vzniká, čím ho vyléčit a jak jeho výskytu předcházet?

S kuřím okem na noze se za svůj život setkal snad každý z nás. Často je způsobeno nevhodnou obuví nebo obuví novou, která na naše chodidla vyvíjí tlak, až se z nahromaděné kůže vytvoří právě kuří oko. Jaká léčba kuřích ok je účinná a jak jejich vzniku předcházet? Máme pro vás jak zaručené rady a tipy našich babiček, tak i tipy na přípravky, které koupíte v drogeriích a lékárnách.

Zdroj foto: Galileo30 / Shutterstock.com

Zvolte si vhodnou obuv

Jelikož je nejčastější příčinou vzniku kuřího oka nevhodná obuv, pečlivě si vybírejte, jaké boty si příště obujete. Pokud se vám totiž kuří oko vytvoří z nevhodných bot, budete je muset na nějaký čas odložit a počkat, až se vám kuří oko zahojí. U sportovních bot si kupujte velikost o jednu větší než obvykle. A u obuvi, kterou nosí každodenně, dbejte na to, aby vás nikde netlačila a bylo vám v ní příjemně. Doporučujeme pohodlnou barefoot obuv, která má anatomický tvar a poskytuje dostatek prostoru pro vaše chodidlo. 

Léčba kuřího oka

Pokud se u vás kuří oko objeví, pomůže vám náplast. Buď klasická nebo speciální léčivá, která obsahuje gel, jenž pomáhá k rychlejšímu hojení. Skvělé hojivé účinky mají i náplasti s kyselinou salicylovou. Jakmile se začne kuří oko hojit, můžete ho po změknutí kůže ve vodě odstranit s pomocí pemzy. Pokud je to možné, postižené místo nevystavujte dalšímu tlaku do úplného vyléčení.

Zdroj foto: Hriana / Shutterstock.com

Tipy a triky našich babiček

Milujete rady našich babiček a zaručené babské rady? Pro léčbu kuřích ok jich existuje celá řada.

  • Vyzkoušet můžete lázeň na nohy s acylpyrinem. Ten je účinný, protože obsahuje kyselinu salicylovou.
  • Další zvláštní, ale zato účinnou radou, je použití rozinky. Tu podélně rozpůlíte, přiložíte na postižené místo a přelepíte náplastí.
  • Každý den rozinku vyměňujte a pozorujte postupné hojení kuřího oka. Po týdnu by mělo jít kuří oko odstranit s pomocí pinzety.

Pomoc profesionála

Jestliže na kuří oka trpíte pravidelně, svěřte se do péče odborníka. Tím nemáme na mysli doktora, nýbrž pedikéra. Ten si s podobnými případy ví rady, a ještě se s vámi podělí o nějaké tipy, které si můžete doma sami vyzkoušet.

Prevence vzniku kuřího oka

Skvělou prevencí výskytu kuřích ok je pravidelná koupel nohou s použitím pemzy, kterou veškerou zrohovatělou a ztvrdlou kůži odstraníte. Do lázně na nohy přidávejte i speciální soli do koupele a přípravky na zjemnění kůže. A každý den nohy mažte krémem na chodidla, ideálně s obsahem urey.

Kuří oka se nejčastěji vytváří z důvodu nošení nevhodné obuvi, ale postihují také lidi, kteří mají ploché nohy a nosí speciální ortopedickou obuv i s vložkami. Proto je nejlepší obranou prevence. Věnujte svým nohám a chodidlům zaslouženou péči, dopřávejte jim pravidelnou lázeň a nezapomínejte si každý den chodidla mazat speciálním hydratačním krémem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.