Jak na kuří oko – Vznik, příčina a jak ho odstranit?

S kuřím okem na noze se za svůj život setkal snad každý z nás. Často je způsobeno nevhodnou obuví nebo obuví novou, která na naše chodidla vyvíjí tlak, až se z nahromaděné kůže vytvoří právě kuří oko. Jaká léčba kuřích ok je účinná a jak jejich vzniku předcházet? Máme pro vás jak zaručené rady a tipy našich babiček, tak i tipy na přípravky, které koupíte v drogeriích a lékárnách.

kuří oko
Zdroj foto: Galileo30 / Shutterstock.com

Příčina kuřího oka

Jelikož je nejčastější příčinou vzniku kuřího oka nevhodná obuv, pečlivě si vybírejte, jaké boty si příště obujete. Pokud se vám totiž kuří oko vytvoří z nevhodných bot, budete je muset na nějaký čas odložit a počkat, až se vám kuří oko zahojí. U sportovních bot si kupujte velikost o jednu větší než obvykle. A u obuvi, kterou nosí každodenně, dbejte na to, aby vás nikde netlačila a bylo vám v ní příjemně.

Doporučujeme pohodlnou barefoot obuv, která má anatomický tvar a poskytuje dostatek prostoru pro vaše chodidlo. 

Léčba kuřího oka

Pokud se u vás kuří oko objeví, existuje více možností jak kuří oko odstranit.

Náplast na kuří oko

Buď klasická nebo speciální léčivá, která obsahuje gel, jenž pomáhá k rychlejšímu hojení. Skvělé hojivé účinky mají i náplasti s kyselinou salicylovou. Jakmile se začne kuří oko hojit, můžete ho po změknutí kůže ve vodě odstranit s pomocí pemzy. Pokud je to možné, postižené místo nevystavujte dalšímu tlaku do úplného vyléčení.

Návštěva lékaře

Jestliže na kuří oka trpíte pravidelně, svěřte se do péče odborníka. Tím nemáme na mysli doktora, nýbrž pedikéra. Ten si s podobnými případy ví rady, a ještě se s vámi podělí o nějaké tipy, které si můžete doma sami vyzkoušet.

Doporučujeme: Jak na bolest nohou a chodidel?

Babské rady na kuří oko

Milujete rady našich babiček a zaručené babské rady? Pro léčbu kuřích ok jich existuje celá řada.

  • Vyzkoušet můžete lázeň na nohy s acylpyrinem. Ten je účinný, protože obsahuje kyselinu salicylovou.
  • Další zvláštní, ale zato účinnou radou, je použití rozinky. Tu podélně rozpůlíte, přiložíte na postižené místo a přelepíte náplastí.
  • Každý den rozinku vyměňujte a pozorujte postupné hojení kuřího oka. Po týdnu by mělo jít kuří oko odstranit s pomocí pinzety.

Přečtěte si také: Jak na popraskané paty

Prevence vzniku kuřího oka

Skvělou prevencí výskytu kuřích ok je pravidelná koupel nohou s použitím pemzy, kterou veškerou zrohovatělou a ztvrdlou kůži odstraníte. Do lázně na nohy přidávejte i speciální soli do koupele a přípravky na zjemnění kůže. A každý den nohy mažte krémem na chodidla, ideálně s obsahem urey.

Kuří oka se nejčastěji vytváří z důvodu nošení nevhodné obuvi, ale postihují také lidi, kteří mají ploché nohy a nosí speciální ortopedickou obuv i s vložkami. Proto je nejlepší obranou prevence. Věnujte svým nohám a chodidlům zaslouženou péči, dopřávejte jim pravidelnou lázeň a nezapomínejte si každý den chodidla mazat speciálním hydratačním krémem.

Zdroj: healthline.com, mayoclinic.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.