Praha: Netradiční místa, která stojí za návštěvu

Jaká místa musíte v Praze vidět? Vybrali jsme pro vás 6 netradičních míst, která se vyplatí vidět. Díky pražskému metru se jednoduše dostanete téměř všude kam potřebujete.

Praha
Zdroj foto: V_E / Shutterstock.com

Knihovna Klementinum

První tip je určen všem vášnivým čtenářům, kteří nedají knihu z ruky. Jedná se o knihovnu v pražském Klementinu, která vypadá jako z dávných časů. V jejích prostorách narazíte na police plné knih, malované stropy a vzácná literární díla. A bez povšimnutí byste rozhodně neměli projít ani kolem sbírky glóbů, které jsou v knihovně umístěny.

Žižkovská věž

Pražská Žižkovská věž je opravdu unikátní. Ne ani tak svou výškou, ale spíš tím, co je umístěno po jejím obvodu. Napadá vás nějaké město, ve kterém byste na televizní věži mohli zpozorovat obří mimina? David Černý vyrobil umělecké dílo nazvané „Miminka“, a tato instalace byla umístěna právě na Žižkovský vysílač. Jedná se o deset soch miminek, která jsou na věži umístěna. Některá jsou umístěna tak, že lezou směrem nahoru, jiná naopak směrem dolů.

Prohlédněte si také 6 majestátných památek v Praze, které nesmíte vynechat

Kam za romantikou? Na Kampu

Netradičním koutem Prahy je také Kampa. Věděli jste, že se jí přezdívá pražské Benátky? Kampa je vlastně ostrov, který leží vedle Malé Strany, od níž je oddělen Čertovkou. Na území Kampy se nachází park, krásné domky, ve kterých bydlely i významné české osobnosti, například: Josef Dobrovský, Jan Werich či Vladimír Holan.

Lennonova zeď

Lennonova zeď je sice známá i turistům, kteří si zde rádi fotí selfies a na zeď přidávají své vlastní nápisy a kresby. Zeď se nachází na pražské Kampě a vznikla k uctění památky Johna Lennona. Na zeď byly psány texty, obrázky i vzkazy, které měly jedno společné: touhu po svobodě. V minulém režimu ale taková vyjádření nebyla žádoucí a zeď byla několikrát přetřena.

To ale lidem v jejich uměleckém vyjádření nebránilo a zeď se stále znovu a znovu halila do vrstev barev. Naposledy byla zeď přetřena na bílo v roce 2019. Nikoliv k potlačení názorů, ale k oslavám výročí 30 let od Sametové revoluce. Na zeď byla následně nakreslena podobizna Johna Lennona a Václava Havla.

John Lennon zeď
Zdroj foto: pavel068 / Shutterstock.com

Kam na nedělní brunch? Na Náplavku!

Kam zajít o víkendu na brunch? Na pražskou Náplavku! Ta se rozprostírá na Rašínově nábřeží a poskytuje krásný výhled na Hradčany a bohaté kulturní vyžití. V roce 2019 došlo k otevření zrekonstruovaných kobek, které se podél nábřeží nachází. Nyní jsou v nich nejrůznější bary, kavárny i obchody. Na pražské Náplavce se pravidelně konají gastronomické i kulturní akce.

Faustův dům v Praze

Faustův dům je původně gotická stavba ze 14. století, která má temnou pověst a o tom, co se v ní dělo doposud kolují mezi lidmi báchorky. Nájemníky Faustova domu byl kupříkladu alchymista a šarlatán Edward Kelly, hrabě Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk, který v domě prováděl celou řadu pokusů a také kaplan pracující v kostele sv. Jana na Skalce, který měl pro změnu zálibu ve sbírání předmětů, které souvisely se smrtí.

A samozřejmě se jedná o dům, který je spojen s pověstí o Faustovi, který svou duši upsal ďáblu. Pokud se rádi bojíte a zajímáte se o tajemné příběhy a pověsti, Faustův dům můžete vidět alespoň z vnějšku, veřejnosti totiž bohužel není přístupný.

Praha je nejenom krásným kulturním centrem, ale skrývá v sobě také zajímavé stavby a místa, například knihovnu, ve které narazíte na vzácné svazky, romantickou Kampu či symbol svobody, kterým Lennonova zeď bezpochyby je. A samozřejmě nezapomínejme ani na Faustův dům.

Zdroj: atlasobscura.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.