Kam se vydat na podzim – poznejte krásy hor České republiky

Česká republika je téměř ze všech stran chráněna pohořími. Jejich krásu obdivují po staletí návštěvníci z mnoha zemí, místním obyvatelům poskytují malebný domov. Ne vždy byly podmínky na našich horách idylické, v současné době ale patří mezi vyhledávané destinace nejen pro zimní dovolenou, a to právě díky skvělému turistickému zázemí. 

Když přijedete na naše hory v zimě, očekáváte upravené sjezdovky, běžecké stopy a co nejpohodlnější ubytování. Večer možná nějakou tu zábavu a víc ke spokojenosti nepotřebujete. Návštěvníci mimo hlavní sezónu hledají jiné sportovní vyžití a především se chtějí seznámit s nádhernou přírodou českých hor. Proto přinášíme tipy, na co se zaměřit v některých našich pohořích.

Krkonoše

Krkonoše jsou naším nejvyšším pohořím, zde se také nachází nejvyšší česká hora – Sněžka. Je to jediné pohoří u nás, které má vysokohorský ráz. Nalezneme zde vysoké hřebeny, hluboká údolí a úpatí, lesy, rybníčky i krásné rozkvetlé louky.

Navštívit můžete vyhlídky, vodopády a mnoho jiných přírodních památek. Díky velkému zájmu o toto místo je infrastruktura nabízející moderní vyžití na vysoké úrovni. 

Zdroj foto: Pyty / Shutterstock.com

Tipy na výlety

Doporučujeme navštívit Sněžku, která je dostupná pěšky i na kole, případně kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou. Špindlerův mlýn je dalším výchozím bodem pro výstup na Sněžku, cesta z něj vede nádherným údolím Bílého Labe, na jehož toku se nachází řada vodopádů.

Harrachov leží v údolí říčky Mumlavy pod Čertovou horou, na niž se dostanete lanovkou za necelých 10 minut. Dolní stanice lanovky se nachází v sousedství přírodní památky Anenské údolí. Na začátku jara na této louce vykvétají stovky šafránů bělokvětých. V blízkosti města najdete hlavně známý 12 metrů vysoký Mumlavský vodopád. 

Šumava

Šumava lemuje jižní hranici naší republiky, a to konkrétně na hranicích s Rakouskem a Německem. Nepatří k vysokohorským pohořím, ale má druhý nejdelší hřeben u nás, který dosahuje délky až 120 km. Nejvyšší horou je Plechý, je to nejvyšší hora Šumavy na české straně. Pohoří Šumava je známé Boubínským pralesem a ledovcovými jezery, které vznikly v době ledové. Je to například Čertovo jezero, Černé jezero nebo Prášilské jezero.

Tipy na výlety

Na Šumavě byste měli rozhodně navštívit pramen řeky Vltavy. Naleznete ho na úpatí Černé Hory. Za návštěvu rozhodně stojí i všechna tři zmíněná jezera, nádherná je i turistická  z Kubovy Hutě přes Basumské louky, na Srní vrch, Boubínský prales, na křižovatku na Křížkách, přes Boubínské jezírko, Amortovku a přes Lom před Soví skálou do obce Zátoň, odkud se často vstupuje do Boubínského pralesa. Nádherná příroda se rozprostírá také nedaleko obce Prášily, kromě Prášilského jezera je to také jezero Laka, vrch Poledník s rozhlednou, na území obce najdete soukromou botanickou zahradu či Archeopark Prášily zaměřený na život Keltů.

Zdroj foto: imageBROKER.com / Shutterstock.com

Hrubý Jeseník

Za všechna moravská pohoří zmiňme druhé nejvyšší na území České republiky – Hrubý Jeseník. Toto nádherně členité pohoří se skalními útvary a divokou přírodou tvoří chráněnou krajinnou oblast Jeseníky. Na jeho území se nachází mnohá rašeliniště, díky kterým tu vznikla lázeňská střediska (Karlova Studánka, Lipová, Velké Losiny). Oblast je zajímavá také z geomorfologického hlediska, na jejím území najdete ledovcový kar Velká kotlina, mrazový srub (Petrovy kameny) a četná kamenná moře a zajímavé mineralogické lokality (naleziště almandinu, krupníku neboli mastku, epidotu, křišťálu a dokonce i zlata.

Tipy na výlety:

Za prozkoumání stojí opravdu celé pohoří pro svou jedinečnou přírodu na mnoha místech s unikátní flórou. Například Petrovy kameny uchovávají vzácné druhy mechů a lišejníků, vrbu bylinnou či endemické druhy – zvonek jesenický a lipnici jesenickou. Na západní straně vrchu Petrovy kameny najdete i nádherný kaňon Bílé Opavy, řeky tvořící zde tvoří řadu peřejí a vodopádů, včetně Velkého vodopádu (7,9 m), který je součástí 16,4 m vysoké kaskády v délce 40 metrů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací