6 nejkrásnějších míst v Českém Švýcarsku: Co vidět

Podmínky dnešní doby moc nenasvědčují k tomu, že se brzy vydáme na dovolenou kolem světa. Proto je právě teď nejlepší čas poznávat krásy české země. Jeden z nejlepších tipů pro dovolenou v Česku je rozhodně České Švýcarsko. Která místa patří k těm nejkrásnějším?

Zdroj foto: Madeleine Steinbach / Shutterstock.com

České Švýcarsko patří ke čtyřem národním parkům České republiky. Nachází se mezi obcemi Hřensko, Chřibská a Brtníky, v děčínském okrese. Tento nádherný kus naší země se zapsal mezi národní parky hlavně díky neopakovatelným pískovcovým stěnám, věžím, roklím i branám v roce 2000. Od té doby se zvýšil i počet návštěvníků této oblasti.

Ikona Českého Švýcarska – Pravčická brána

Pokud si vybavíte České Švýcarsko, jistě si jako první vzpomenete na Pravčickou bránu. Ta, stejně jako všechny ostatní pískovcové útvary, vznikla erozí mořských sedimentů, které se na povrch dostaly alpinským vrásněním v období čtvrtohor.

  • Pravčická brána je naprostým symbolem celého národního parku, jedná se totiž o největší skalní bránu celé Evropy.
  • Jestliže se vydáte k Pravčické bráně, čeká vás kouzelná procházka lesem mezi skalami s mnoha lavičkami a odpočívadly.
  • Na konci najdete samotnou Pravčickou bránu a její okolí s famózními vyhlídkami.
  • Vedle také najdete zámeček Sokolí hnízdo.

Nádherné procházky lesem

Les a pobyt v přírodě je rozhodně hlavní aktivitou celé dovolené v Českém Švýcarsku. Tento národní park je totiž tvořený lesy z 97 procent. Nejvíce v lesích uvidíte smrk ztepilý, hned za ním se nejčastěji setkáte s bukem lesním. V lesích najdete stovky druhů mechů a lišejníků, narazit dokonce můžete také na kočku divokou nebo losa evropského.

Dokonalá Mariina vyhlídka

Na jedné z pískovcových skal se tyčí velmi oblíbená Mariina vyhlídka. K té dojdete kouzelnou procházkou nahoru do kopce, konec procházky je o trochu náročnější. S kočárkem se na úplný vrchol vyhlídky nedostanete, jelikož vás čekají příkré schody nebo dokonce žebříky zakotvené ve skále.tipy

Zdroj foto: Peteri / Shutterstock.com

Odměnou vám však bude romantický altán s tou nejúchvatnější vyhlídkou do krajiny národního parku. Altán byl na začátku roku 2021 otevřen veřejnosti po delší rekonstrukci, a tak si navíc můžete užít nově opravený objekt.

Skalní hrad Šaunštejn

Při dovolené v Českém Švýcarsku by vám neměl uniknout ani skalní hrad Šaunštejn, věnujte mu proto jeden den vaší dovolené a užijte si krásnou procházku lesem i božský výhled z vrcholků skal. Tento skalní hrad byl postaven na pískovcovém útesu na konci 14. století a je jen kilometr od obce Vysoká Lípa. Veřejnosti je volně přístupný, hrad připomíná typické loupežnické sídlo z pohádek. Ve skalách nechybí zajímavé konstrukční prvky nebo vytesané prostory.

Nádherné Hřensko a soutěsky

Pokud si budete chtít odpočinout od výšlapů na vrcholky skal, stačí sejít dolů do Hřenska. Tam vás ohromí romantická procházka kolem soutěsky, co vás dovede až k přístavišti malých lodiček. Po zaplacení vstupného na loďku si můžete vychutnat nádhernou plavbu se zajímavým výkladem. Uvidíte nejen fenomenální modrou barvu ve vodě, ale také mohutné skály vztyčené nad řekou.

Soutěsky jsou celkem dvě — Edmundova a Divoká. Obě si můžete pohodlně projet na lodičce s průvodcem tam i zpět. Díky tomu si užijete pohodový den, při němž budete mít krásný zážitek a zároveň si odpočinete od náročnějších túr kolem skal. V Hřensku si navíc můžete vychutnat i něco dobrého v místních kavárnách či restauracích.

Rozhledna Růženka patří k těm nejroztomilejším

Mezi další nenáročné, avšak okouzlující turistické cíle, patří rozhledna Růženka. Pomalou chůzí se k ní dostanete od parkoviště tou nejkratší cestou za necelých patnáct minut. Na vrcholu najdete zajímavou moderní stavbu rozhledny Růženka. Ta mnohým připomíná medúzu nebo dokonce mimozemšťana. Místo je vhodné i pro malé děti, těm se rozhledna bude líbit.

Skála s hádankou pro děti

Jedna z nejoblíbenějších skal v českém Švýcarsku, zejména pro rodiny s malými dětmi, je rozhodně Trpasličí skála. Tato zajímavá skála se nachází hned u silnice, a tak jednoduše zastavíte na blízkém odpočívadle a dojdete pár kroků ke skále. Nenáročný výstup do středně příkré stráně vám po pár krocích ukáže cestu skálou. Mezi skalami najdete malé cestičky, schody a žebříky, po nichž můžete vylézt až na samotný vrchol skal.

To ale není vše, co na Trpasličí skále najdete. Je zde totiž vytesaná Sněhurka a sedm trpaslíků. Všechny obrázky jsou nádherně tesané i malované, a tak není tak těžké je objevit. O malbu i vytesání postav se postaral umělec Ernest Wahr v roce 1833. Tuto procházku můžete spojit se zábavnou hrou, kdy je nutné objevit ve skále všechny trpaslíky i Sněhurku.

Ať už vyberete jakýkoliv turistický cíl na vaší dovolené, jistě si oblíbíte České Švýcarsko pro jeho půvab hned první den. Nadchne vás nádherná příroda i kouzelné výhledy do krajiny.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.