Pálava – Dovolená mezi vinohrady – skvost jižní Moravy

V období světové pandemie se nevyplácí si rezervovat dovolenou kdekoliv ve světě. Zůstaňte raději doma a objevujte krásy naší země. Určitě vás mile překvapí, jaká kouzelná místa při dovolené najdete. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na jižní Moravě, určitě vás ohromí celá oblast Pálava. Co zde určitě navštívit a na jaké památky nezapomenout?

Zdroj foto: Richard Semik / Shutterstock.com

Pálava je známá hlavně díky vínu

Pálava byla vyhlášena jako chráněná krajinná oblast v roce 1976 především díky velkému množství zajímavých přírodních úkazů i kulturních památek. Nadchne vás nádherným zámeckým areálem, kouzelnými hrady nebo také přírodními úkazy či neodmyslitelnými vinicemi s révou.

Ubytování Pálava nabízí v široké nabídce. Kde se ubytovat? Mnoho turistů se většinou ubytuje u vodní nádrže Nové Mlýny, kde také tráví pohodovou a klidnou dovolenou. Navíc odtud mohou každý den vyrazit kterýmkoliv směrem vzhůru za památkami, poznáním a dobrodružstvím. Nové Mlýny nabízí velké množství restaurací i kempů, o radovánky při koupání také nebude nouze.

Ráj pro cykloturisty

Pokud patříte k milovníkům cyklistiky a rádi dovolenou trávíte aktivně s celou rodinou, pak pro vás bude Pálava tou nejlepší destinací. Lehké kopce, nádherná krajina i velké množství cyklostezek vám přinesou skutečný zážitek. Pálava je známá především pro své nádherné vinice, mezi nimiž se ocitnete, ať vyrazíte jakýmkoliv směrem. Navíc můžete ochutnat místní skvělé víno v kterémkoliv vinném sklípku, místní vinaři jsou na žíznivé turisty zvyklí.

Nejkrásnější město na Pálavě

Při dovolené na Pálavě byste určitě neměli minout město Mikulov. Toto místo je známé pro svůj klidný způsob života i celkovou pohodovou atmosféru. Určitě nikoho nepřekvapí, když budete sedět v jedné z terásek v ranních hodinách a ochutnávat první sklenku vína. Pokud si tedy chcete vychutnat klidný život na malém městě v centru jižní Moravy, vyrazte do jedné z restaurací nebo kaváren v Mikulově.

Zdroj foto: Richard Semik / Shutterstock.com

Kam do vinného sklípku?

Jestliže jste na moravskou dovolenou vyrazili především kvůli ochutnávce vína, pak zamiřte rovnou do Pavlova. Tam totiž najdete největší počet vinných sklípků i vinařství, kde můžete ochutnávat ta nejlepší vína klidně od rána do večera. Pavlov je také samotným centrem, odkud můžete vyrazit na jakoukoliv památku nebo přírodní úkaz, a tak můžete spojit příjemný výlet s famózním zakončením ve sklípku.

Skvělé místo pro svlažení horkého dne

Některé letní dny mohou být až tropické, proto se zbytečně nenuťte do aktivního výletu a raději si den užijte v klidu, u vody. Krásnou a čistou vodu vhodnou ke koupání najdete v lomu u Mariánského mlýna. Jedná se o bývalý vápencový lom, který se stal častým turistickým cílem. Do areálu lomu se sice platí vstupné, ale rozhodně nebudete litovat.

Za moderní architekturou

Za návštěvu stojí také Archeopark Pavlov, kde najdete nádherné architektonické stavby, které sklízí řadu ocenění. Muzeum je interaktivní, a tak bude bavit vás i vaše děti. Navíc není prohlídka muzea nikterak dlouhá, a tak všechny členy rodiny bude bavit od samého začátku až do konce. Při prohlídce vás určitě nalákají zjištěné informace k návštěvě archeologicky známých Dolních Věstonic.

Náš archeologický poklad — Dolní Věstonice

Dolní Věstonice jsou známé především díky mnoho archeologickým nálezům z pravěku. V těchto místech totiž sídlilo velké množství lovců mamutů – a kousek od Věstonic byla také nalezena světově známá soška Věstonicka Venuše. Mimo tyto nálezy vás uchvátí také nádherný barokní kostel sv. Michaela.

Dívčí hrad Děvičky

Dobře zachovalá zřícenina gotického hradu Děvičky leží na kopci nedaleko Pavlova. Pochází z počátku 13. století, a kromě samotného hradu vás zaujme také neodolatelná vyhlídka na vinné révy i celé okolí jižní Moravy. Navíc procházka mezi révou a lesem až na vrchol ke zřícenině Dívčího hradu není nikterak náročná.

Zdroj foto: Richard Semik / Shutterstock.com

Fenomén poslední doby — levandulové pole

Kdo byl na dovolené na Moravě a nemá fotografii z levandulového pole, jako by tam vůbec nebyl. Známé místo, které je publikováno především na sociálních sítích, se nachází ve Starovičkách, a kromě nádherných fotek si můžete za poplatek také nasbírat svůj vlastní svazek voňavé levandule.

Celodenní zábava v aquaparku

Jestliže na dovolenou na jižní Moravu vyrážíte s dětmi, jeden den byste měli strávit také v Aqualandu Moravia. Tento areál plný zábavy ve vodě se nachází kousek od Pasohlávek, nechybí mnoho tobogánů, skluzavek či bazénů.

Příjemná procházka s výhledem

Zbývá vám po celém dni zážitků ještě trochu času a jste kousek od Vrbice nebo Kobylí, pak můžete navštívit zajímavou rozhlednu Kobylí vrch, známou také pod názvem Homole. Rozhledna je poměrně nová, byla postavena v roce 2018. Nejvyšší bod je ve výšce 334 metrů nad mořem a samotná rozhledna je vysoká 7,5 metru. Je lehce přístupná s kočárkem i pro vozíčkáře.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv památku, jistě vás jižní Morava nadchne hned první den, svou nádhernou přírodou i atmosférou.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.