Venkovská zahrada: Jak ji zařídit a inspirace do zahrady

Venkovská zahrada zahrnuje živý plot, plno květin, okrasné trávy, zahrádku i místo k odpočinku. Je pohlazením na duši. Přinášíme vám prvky venkovského stylu i inspirace do zahrady.

Utéct od každodenního shonu si občas přeje každý z nás. A kde se nejlépe relaxuje? Přece na zahradě! Vzpomínáte si ještě na zahradu své babičky na venkově?

Venkovský styl

Všude byly jistě květiny, záhony hrály všemi barvami a okolo byl nepopsatelný klid. I když zrovna nežijete na venkově, venkovskou zahradu, která má své kouzlo, si můžete vytvořit i vy. Co by správná venkovská zahrada u chalupy měla mít? Je úplně jedno, kde jste, zda na chalupě nebo ve městě, stačí dodržet pravidla a svůj malý ráj na zemi můžete mít raz dva.

Venkovská zahrada

Vytvořit venkovskou zahradu není tolik složité, ale je třeba myslet na to, že je taková zahrada z větší části neupravená a všechno si v ní tak nějak volně roste.

  • Zapomeňte tedy na precizně zastřižený trávník, upravené keře a jakýkoliv řád.
  • Venkovská zahrada by ale určitě měla evokovat klid a lákat k odpočinku.
  • Mělo by to tam vonět, všechno by mělo být pěkně sladěné.
  • Než se do tvoření zahrady pustíte, podívejte se na svůj dům i jeho okolí. Zahrada by měla ke všemu, co je okolo, perfektně zapadnout.
  • Pokud vám v okolí rostou jehličnany, dejte je i na svou zahradu.
  • Pokud naopak v okolních ulicích rostou listnaté stromy, vysaďte si na zahradu několik malých ovocných stromků.
venkovská zahrada inspirace
Zdroj foto: Yolanta / Shutterstock.com

Na zahradu volte i správný nábytek, ten by měl být nejlépe z přírodního materiálu, tedy ze dřeva. Vlastně všechno, co ke tvoření zahrady budete využívat, by mělo být co nejvíce přírodní. Vzpomeňte si opět, jak to vypadalo v dřívějších dobách. Malé domky lemovaly zahrádky s květinami, ty si rostly tak nějak svévolně. Mezi tím sem tam byly i bylinky či jahody a jiné plodiny.

Obyčejná venkovská zahrada = přirozenost, ne dokonalost. Určitě zde nehledejte precizně zastřižený trávník či dokonale ostříhané keře. Hodí se tam květinová louka, živý plot, netvarované keře či volně rostoucí rostliny.

Česká venkovská zahrada by měla být koutkem, kde se zastavil čas, i proto působí klidným dojmem a vrací nás o desítky let zpět. Připadat si tam budete jako v pohádce nebo jako v dobách svého dětství, když jste přijeli k babičce na prázdniny.

Venkovská zahrada – rostliny

Tak už víme, jak by měla být zahrada rozvržená. Určitě by měly převažovat záhonky s trvalkami, květiny by měly být různobarevné, chybět by ale určitě neměly:

Určitě se hodí pěstovat i nějaké druhy ovoce a zeleniny, důležité je, aby všechno dokonale souznělo dohromady a zapadalo nám to dohromady jako jednotlivé dílky puzzle. Klidně přidejte i malého strašáka, kterého si vyrobíte ze starých kousků oblečení a přidáte mu na hlavu starý klobouk.

Co se týče materiálů, využívejte zejména dřevo, kámen a beton. Všechny tyto materiály jsou přírodní, a tak celkově pozvednou krásu vaší zahrady. Navíc jde o téměř bezúdržbové materiály, alespoň tedy kámen a beton jimi jsou. Myslete na to i při volbě plotu. I když dřevěné ploty, které bývaly kdysi všude, se nenosí, právě betonový plot porostlý volně popínavými rostlinami by mohl být dobrou volbou.

Co by měla obsahovat venkovská zahrada

Moderní venkovská zahrada u chalupy by, kromě výše zmíněných typických rostlin, měla obsahovat zejména následující prvky:

  • romantické posezení, lavičky, houpací síť,
  • pergoly,
  • místo k odpočinku, altán,
  • stezky a cestičky,
  • bujně kvetoucí záhony,
  • hliněné květináče,
  • zahradní domek na nářadí,
  • živý plot (tu můžete zvolit třeba bobkovišeň),
  • zeleninovou a ovocnou zahradu,
  • dekorace do zahrady – proutěné košíky, kovové či hliněné nádoby, starší kuchyňské náčiní.

Pokud je vaše venkovská zahrada ve svahu, žádný problém, využijte této na první pohled nevýhody, k velké výhodě. Zahrada ve svahu poskytuje řadu nápadů jak svah využít. Nejčastěji zahrádkáři udělají skalku do svahu, nebo tam kaskádovitě vysadí rostliny od nižších až po vysoké. Zátiší na vrchu skalky mohou tvořit okrasné trávy nebo okrasné dřeviny. Další možností, jak využít svah je vybudovat tam jezírko s vodopádem či stoupající kamennou stezku mezi květinovými záhonky.

Inspirací do zahrady je mnoho, závisí jen na vaší fantazii. Pokud si nejste jisti, čerpejte zahradní inspirace v časopisech o zahradách, na zahradních veletrzích, v blozích či magazínech. Inspirovat se také můžete na internetu, kde vám doporučujeme prohlédnout

  • anglickou venkovskou zahradu,
  • francouzskou venkovskou zahradu,
  • ferdinandovy zahrady.

Zahradní jezírko

Pokud máte možnost, určitě si na svou venkovskou zahrádku dejte i malé přírodní jezírko s lekníny. I to nechte přirozeně obrůst okrasnými travami – a budete mít krásný prvek navíc. Můžete ale zajít ještě i dál. Venkovskou zahradu dobře doplní i dekorativní prvky, které vám doma možná na půdě ještě zůstaly po předcích.

Postavte na zahradu staré zašlé necky či plechovou vanu, některé dekorace můžete i dokoupit. Hlavně pozor na to, aby všechno působilo nenuceně a přirozeně. Moderní venkovská zahrada musí působit dojmem, že si roste sama a bez vašeho většího zásahu.

česká venkovská zahrada u chalupy
Zdroj foto: Dirk Ott / Shutterstock.com

Venkovská zahrada – inspirace

Původně si lidé na malé zahrádky vysazovali nejen květiny pro radost, ale také ovoce a zeleninu pro svůj užitek. Pokud tedy přemýšlíte, co všechno by bylo vhodné do venkovské zahrady zasadit, kromě již zmíněných trvalek a letniček neopomeňte ani bylinky či ovocné dřeviny.

Na venkovské zahradě by rozhodně na začátku léta neměly chybět sladké a červené jahody, později i maliny. Z bylinek pak vysaďte mátu, meduňku, levanduli, tymián nebo majoránku. Pokud máte prostor na vysazení i ovocných dřevin, pak sáhněte po jabloni, hrušce, meruňce či slívě.

Rada na závěr: Pokud jste se pro tento typ zahrady rozhodli, zhotovte si návrh venkovské zahrady. Nakreslete si tvar zahrady, rozdělte ji na užitkovou, květinovou a oddechovou část. Do jednotlivých zón pak nakreslete stromky, keře a rostliny, které byste tam chtěli mít. Vizualizace venkovské zahrady vám pomůže lépe si představit finální výsledek.

Při vzniku venkovské zahrady se neobejde vaše ruka, ale následně už tolik práci se zahradou mít nemusíte. Právě i to odlišuje moderní zahradu od té venkovské. Zatímco moderní zahradu je nutné dokola stále upravovat, trávník zastřihávat, u venkovské zahrady jde o to, aby si většina rostlin žila svým vlastním životem.

Přečtěte si také: Kobercový trávník: Výhody a nevýhody

A právě to se nám na tom celém líbí nejvíce. Pokud budete mít venkovskou zahradu, naučíte se více odpočívat a budete si užívat tu krásu, pestrobarevnost a vůni přírody.

Zdroj: homesandgardens.com, bhg.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.