Živý plot může být ozdobou zahrady. Který druh zvolit?

Živé ploty jsou oblíbenou součástí téměř každé české zahrady. Přinesou vám dostatek soukromí, přitom dodrží přírodní prvek celého exteriéru. Jaký živý plot zvolit pro váš typ zahrady? A jak se o něj starat? Prozradíme vám důležité rady pro základ živého plotu.

živý plot
Zdroj foto: romakoma / Shutterstock.com

Oblíbená součást zahrad

Vedle typického zakládání trávníku budete jistě jako první myslet také na oplocení nebo optické rozdělení zahrady.

  • K tomu vám může pomoci nejen klasický plot či hradba, ale také živý plot.
  • Ten se stává skvělou součástí a přírodním prvkem vašeho interiéru.
  • Volně rostoucí dřeviny vám pomohou vnést do zahrady klid, soukromí a pocit pohodlí.

Je však nutné zvolit správnou dřevinu, do každého typu zahrady se hodí trochu jiný druh.

Jak vybrat živý plot?

Pokud se rozhodnete pro živý plot, určitě vás budou zajímat při výběru některá kritéria. Jako první je jistě doba růstu. Každý z nás si totiž přeje soukromí za vysokým živým plotem co nejdříve. S dobou růstu souvisí také péče. Pomaleji rostoucí dřeviny nemusíte stříhat takřka vůbec, u těch rychlejších i třikrát za sezónu.

Dál vás jistě bude zajímat, zda je živý plot opadavý, či nikoliv. S tímto kritériem totiž může přijít velká práce navíc. Také se zaměřte na fakt, zda bude váš živý plot z listnatého, nebo jehličnatého stromu. Tento výběr záleží především na typu zahrady. Do moderních zahrad se bude hodit rovně střižená listnatá dřevina, ve venkovském stylu můžete nechat volně růst jehličnan.

Tři nejoblíbenější dřeviny

Mezi ty nejvíce oblíbené dřeviny, které lidé používají v zahradách pro vytvoření živého plotu, patří:

Zatímco túje bude skvělým jehličnanem ve venkovském typu zahrad, rovně střižený buxus bude moderním prvkem vaší městské zahrady. Túji můžete nechat volně růst, brzy si vytvoří svou vlastní strukturu, která vám přinese dostatek soukromí a klidu.

Buxus nebo ptačí zob je třeba zastřihávat, v některých případech i třikrát během léta. Tyto dva druhy vypadají skvěle a moderně v nižším vzrůstu, budou skvělým optickým rozdělovníkem pro relaxační a okrasnou část vaší zahrady.

Okrasný živý plot

V dnešním moderním pojetí okrasných zahrad se můžete setkat také s prvkem okrasných živých plotů. Ty neplní funkci úplného oddělení od sousedů či naprostého soukromí, jedná se spíš o optické oddělení a okrasnou prvek. Takové živé ploty jsou vytvořené většinou ze zajímavých druhů keřů, často se pro tento typ vybírají ty s nádherným květenstvím.

Skvělým výběrem je například hortenzie, ta vás nadchne svými nápaditými květy. Dobrou volbou je také šeřík, ten vám provoní květnové dny a dodá dostatek soukromí poměrně velkým vzrůstem.

Dodejte vaší zahradě moderní vzhled

V posledních letech se pro živý plot vybírají také zcela nové a dosud v zahradách nevídané druhy. Skvěle vypadá například bambus, který dodá vaší zahradě tropický nádech. Velmi originální je také jalovec. Tento odolný jehličnan můžete sehnat i v zajímavé odrůdě, která má nádech modrých odstínů. Tento druh jehličnanu dokáže dorůst do výšky až 10 metrů, proto vám zajistí naprostý klid a soukromí na vaší zahradě.

Ať už se rozhodnete pro moderní vzhled listnatých dřevin nebo zvolíte volně rostoucí jehličnan, z vaší zahrady se stane skutečná oáza klidu plná pohody a soukromí.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Jozef říká

    No, radit v současné době, aby jsi někdo udělal živý plot z buxusu, to je pěkná blbost. Autorka asi neví, že všechny buxusy postupně decimuje obaleč . Proti tomu je těžké se bránit a já už viděl, hodně buxusu a živých plotu totálně zničených, Tady nepomahá nic jiného, než je vykopat a spálit a už dále nevysazovat!

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.