Netřesk – nenáročný zahradní sukulent, kterému se daří úplně všude – ve skalce i v okrasné misce

Skupina netřesků patří do rostlin sukulentního typu. Bude se jim dařit téměř v jakémkoli prostředí a díky nenáročné péči se staly oblíbenými rostlinami objevujícími se velmi často ve skalkách. Jejich netradiční vzhled se využívá také pro osázení dekorativních misek. Podle starobylých pověr rostlina chránila dům proti bleskům.

Vzhledem k tomu, že netřesky nepatří mezi náročné rostlinky, jejich pěstování nevyžaduje žádnou speciální péči.

Zdroj foto: Bernd Schmidt / Shutterstock.com

Jak na pěstování netřesků?

Rozhodnete-li se pro pěstování netřesků ve skalce, vyberte pro ně místo, kde bude dostatek slunce a propustná půda, neuškodím jim ani štěrk nebo drť z cihel. To jsou ideální podmínky, díky kterým se netřesky rychle rozrostou. Pokud máte na zahradě suchou a nevzhlednou zídku, zakomponujte mezi kameny drobnější růžice. Rostliny se rychle rozrostou a zaplní všechny škvíry a spáry. Z nevzhledné zídky se rázem stane nádherný zahradní doplněk, o který není potřeba se starat.

Vzhledem k tomu, že se jednotlivé druhy dají nádherně kombinovat, můžete jimi osázet i nádoby nebo kameny a získáte tak dokonalý doplněk, třeba na terasu nebo balkón. Netřesk je také vhodnou rostlinou pro zelené střechy, které se stávají trendem především ve městech. Poradí si i v drsnějších podmínkách, s nižším půdním základem. Kromě toho jim nevadí sluneční paprsky, malé množství živin, nedostatek vody ani prostoru. Čím méně ho má, tím více prospívá. Co se zalévání týká, pokud je rostlinka vsazená volně v prostoru, není potřeba ji zalévat vůbec. Jestliže netřesky pěstujete v nádobách, vodu dáváte jen ve velmi malém množství.

Zdroj foto: Manfred Ruckszio / Shutterstock.com

Vzhled rostlin

Netřesky mohou mít různé zbarvení. Jejich listy se vyskytují v barvě zelené, červené, fialové, zelenomodré a hnědé. Některé druhy mají dokonce i několik barevných kombinací. U všech druhů se však vyskytuje přízemní růžice, kterou vytvářejí dužnaté listy. Z nich pak vyrůstá květní lodyha, která se objevuje po několika letech od vysazení rostliny.

Množení netřesků

Jednotlivé druhy vytvářejí velké množství růžic, postačí pak nějakou odloupnout a zasadit. Mějte však na paměti, že netřesk je nejprve potřeba nechat dorůst do stádia dospělosti. Jen tak vytvoří růžice, které budou schopné samostatného růstu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.