Netřesk: Pěstování a množení tohoto zahradního sukulentu

Netřesk je zajímavý zahradní sukulent, nejčastěji využívaný ve skalkách. Pěstování je velmi nenáročné, daří se mu všude. Jak pěstovat tuto okrasnou rostlinu u vás doma?

O rostlině netřesk (skalnice)

Skupina netřesků patří do rostlin sukulentního typu. Bude se jim dařit téměř v jakémkoli prostředí a díky nenáročné péči se staly oblíbenými rostlinami objevujícími se velmi často ve skalkách. Jejich netradiční vzhled se využívá také pro osázení dekorativních misek.

Podle starobylých pověr rostlina chránila dům proti bleskům.

netřesk
Zdroj foto: MaCross-Photography / Shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že netřesky nepatří mezi náročné rostlinky, jejich pěstování nevyžaduje žádnou speciální péči.

Jak na pěstování netřesků?

Rozhodnete-li se pro pěstování netřesků ve skalce, vyberte pro ně místo, kde bude dostatek slunce a propustná půda, neuškodím jim ani štěrk nebo drť z cihel. To jsou ideální podmínky, díky kterým se netřesky rychle rozrostou.

Vzhledem k tomu, že se jednotlivé druhy dají nádherně kombinovat, můžete jimi osázet i nádoby nebo kameny a získáte tak dokonalý doplněk, třeba na terasu nebo balkón. Netřesk je také vhodnou rostlinou pro zelené střechy, které se stávají trendem především ve městech.

TIP: Skalka na zahradě – kam ji umístnit a jaké rostliny zvolit?

Poradí si i v drsnějších podmínkách, s nižším půdním základem. Kromě toho jim nevadí sluneční paprsky, malé množství živin, nedostatek vody ani prostoru. Čím méně ho má, tím více prospívá. Co se zalévání týká, pokud je rostlinka vsazená volně v prostoru, není potřeba ji zalévat vůbec. Jestliže netřesky pěstujete v nádobách, vodu dáváte jen ve velmi malém množství.

Kam sázet netřesk?

Pokud máte na zahradě suchou a nevzhlednou zídku, zakomponujte mezi kameny drobnější růžice. Rostliny se rychle rozrostou a zaplní všechny škvíry a spáry. Z nevzhledné zídky se rázem stane nádherný zahradní doplněk, o který není potřeba se starat.

Doporučujeme: Živé kameny: Péče

Vzhled rostlin

Netřesky mohou mít různé zbarvení. Jejich listy se vyskytují v barvě zelené, červené, fialové, zelenomodré a hnědé. Některé druhy mají dokonce i několik barevných kombinací. U všech druhů se však vyskytuje přízemní růžice, kterou vytvářejí dužnaté listy. Z nich pak vyrůstá květní lodyha, která se objevuje po několika letech od vysazení rostliny.

Množení netřesků

Jednotlivé druhy vytvářejí velké množství růžic, postačí pak nějakou odloupnout a zasadit. Mějte však na paměti, že netřesk je nejprve potřeba nechat dorůst do stádia dospělosti. Jen tak vytvoří růžice, které budou schopné samostatného růstu.

Zdroj: worldofsucculents.com


Další tipy pro pěstování

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.