Jasmín – romantický, uklidňující, antioxidační

Znáte rozdíl mezi pravým a nepravým jasmínem? Jaké má jasmín pozitivní účinky na naše zdraví? Vyjmenujeme si pár známých druhů jasmínu, zmíníme si některé tipy na pěstování, a také si řekneme, jak připravit jasmínový čaj. A víte, co má s jasmínem společného jasmínová rýže?

Jasmín se často pro svou krásu a jedinečnou vůni stává předmětem zájmu nejednoho zahradníka. Nicméně je složité ho pěstovat, a tak někdy bývá výzvou. Nemálo se také používá při výrobě parfémů, a pro své léčebné účinky je využíván i v medicíně. Je však třeba zmínit důležitý fakt – to co můžeme nejčastěji vidět v našich krajinách není jasmín pravý, nýbrž „jasmín nepravý“. Lidově se mu tak říká, přestože se jedná o pustoryl. O nepravém jasmínu se dozvíte na konci článku.

Jasmín je původem z Asie, kde leckdy roste běžně v přírodě. Je to spíše tropická rostlina a jako jasmín se označuje celý rod patřící do čeledi olivovníkovité. Existuje přímo jasmín pravý (Jasminum officinale), avšak často se „pravým jasmínem“ nazývají i další zástupci, jejichž celkový počet je okolo dvou stovek. Jasmín je originální pro svou silnou vůni – květinovou, nasládlou, až omamnou.

Zdroj foto: Martin Leber / Shutterstock.com

Známé druhy jasmínu

Pěstovat jasmín v našich podmínkách je celkem obtížné. Pokud se pro jeho pěstování přeci jen rozhodnete, vybírejte konkrétní druh podle toho, kam ho chcete zasadit. Zajímejte se, jak snáší zimu, jestli může být pěstován v květináči. Co se týče zalévání, má rád spíše vlhčí prostředí, je totiž původem z míst, kde hojně prší. Zároveň vyžaduje hodně slunečního svitu. Pojďme si zmínit některé známé druhy jasmínu.

Jasmín pravý

Jasmín pravý (Jasminum officinale) je neznámějším zástupcem z rodu Jasminum. Je dokonce národním znakem Pákistánu. Je to právě ten druh, co se nejvíce používá při zpracování jasmínového aroma. Má zářivě bílé květy o pěti pravidelných lístcích a špičaté listy. Dospělý keř může dorůst do výšky až 5 metrů. V zimě vyžaduje teplotu okolo 10 °C.

Jasmín královský

Jasmín královský (Jasminum Grandiflorum), nebo také čínský čajový jasmín, či katalánský jasmín, se pěstuje především pro potravinové zpracování. Květy má podobné jako jasmín pravý. Bohužel také není mrazuvzdorný, a tak se v našich podmínkách dá pěstovat pouze jako pokojový, či přenosný. Přidáním jediného květu do čaje (utrženého nejlépe v časných ranních hodinách) pak snadno vytvoříte čaj jasmínový.

Jasmín nahokvětý

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) odlišíte od ostatním především tím, že kvete žlutě. Kdekomu může z dálky připomenout zlatý déšť. Je to keř, který se neobejde bez opory, jinak se plazí. V našich končinách se dá pěstovat venku, a dokonce kvete od ledna do března. I přestože zvládá zimu dobře, doporučuje se kořeny zakrýt mulčovací kůrou. Snadno se rozmnožuje řízky, a může se i stát, že když necháte větvičku volně položenou na zemi, tak zakoření. Proto se také dobře rozmnožuje hřížením.

Zdroj foto: ukmooney / Shutterstock.com

Jasmín mnohokvětý

Jasmín mnohokvětý (Jasminum polyanthum) je tou správnou volbou pro domácí pěstování v květináči. Dávejte však pozor – jedná se o popínavou, rychle rostoucí rostlinu. Potřebuje hodně světla, vydatné hnojivo a častou zálivku, protože kořenový bal nesmí vyschnout. Na zimu se doporučuje pořádně zastříhnout a uložit do míst, kde je teplota 6-10 °C. Je to poměrně náročná květina, ale také hezká a netradiční.

Jasmín růžokvětý

Jako poslední stojí ještě za zmínku jasmín růžokvětý (Jasminum beesianum). Bohužel, snese jen mírnou zimu (do -5 °C) a musí být v toto roční období chráněn. Nicméně oproti jiným druhům jasmínu má unikátní růžové květy, takže je správnou volbou, pokud hledáte opravdu originálního druh jasmínu.

Zdroj foto: Ian Grainger / Shutterstock.com

Pozitivní účinky jasmínu

Běžným způsobem, jak z jasmínu získat pozitivní účinky, je pití čaje. Jasmínový čaj bývá nejčastěji směsí jasmínu a zeleného čaje. Další možností je použití aromatického oleje. Jaké blahodárné účinky nám jasmín přináší?

Bojuje proti zánětům, zlepšuje trávení

Jasmín obsahuje antioxidanty, ty navíc interagují s trávícími enzymy, a tím podporuje správnou funkci střev. Jasmín zlepšuje trávení. Zároveň pomáhá bojovat s různými bakteriemi, a tak se může stát, že vás zbaví bolestí břicha. Dalším projevem může být snadnější hubnutí, či lepší imunita. Protizánětlivý účinek pomůže při různých bolestech, kdy je zdrojem zánět, jako je například artritida. V dlouhodobém měřítku bojuje také proti rakovině.

Uklidňuje, pomáhá při depresi

Jako z mnoha vonných bylinek, i z jasmínu se dělají aromatické oleje. V tomto případě účinky bývají uklidňující. Jasmín je také sedativní. Uvolňuje napjaté nervy. Je to ideální pomocník při nespavosti. Při pití jasmínového čaje však dávejte pozor na jeho kombinaci se zeleným čajem – takový mix by vám ke spánku moc nepřidal. Jasmínový olej je speciálně používán proti depresím, pomáhá i s úzkostí. Je vzácnější, bývá proto o něco dražší než ostatní druhy oleje. Vůně je opravdu příjemná a romantická.

Navodí romantickou atmosféru

V aromaterapii je jasmín často spojován s láskou. Má smyslnou vůni, v kombinaci s uklidňujícím účinkem dokáže navodit tu správnou romantickou atmosféru. Často se o něm hovoří také jako o afrodiziaku. Někteří uživatelé nedají na jasmín v této oblasti dopustit.

Zdroj foto: Totokzww / Shutterstock.com

Jasmínový čaj

Kromě toho, že jasmín výborně slouží jako výjimečný okrasný keř, pěstuje se pro výrobu čaje, parfémů a éterických olejů. Parfém a olej snadno sežene v patřičném obchodě, jasmínový čaj si můžete připravit i doma. Jasmínový čaj bývá směsí jasmínových květů a zeleného čaje, dá se však použít i čaj černý, bílý nebo rooibos. Proslavil se v Číně, kde si ho velice oblíbila Dynastie Ming. Patří do kategorie aromatizovaných čajů. Je vhodný pro zklidnění těla i mysli. Připravujte ho dle hlavní čajové složky.

Jasmínová rýže

Když už se bavíme o jasmínu, je vhodné se zmínit o jasmínové rýži. A to i přes to, že nemá s jasmínem nic společného. Říká se jí tak pouze proto, že po uvaření její vůně připomíná jasmín. Přesto není nijak ovoněná, je to její přirozené aroma. Zmínka o jasmínové rýži může někomu posloužit jako tip pro chutnou a zdravou přílohu. Tato rýže pochází z Thajska, připravujeme jí jako běžnou dlouhozrnnou rýži. Podobá se rýži basmati. Hodí se k asijské kuchyni, ale i k masu a dalším kořeněným jídlům. Je dobrá i samotná, s osmaženou cibulkou a drobnými přísadami.

Jasmín nepravý – pustoryl

V našich podmínkách se některé druhy jasmínu obtížné pěstují, proto se zde pro okrasné účely ujal spíše „nepravý jasmín“. Jedná se o pustoryl, patřící do čeledi hortenziovité. Nejčastěji v zahrádkách můžeme vidět konkrétně opadavý keř pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), oproti pravému jasmínu je pěstován pouze pro svou krásu a specifickou vůni. Dávejte pozor – je totiž jedovatý!

Při pěstování se nebojte pustoryl vystavit sluníčku, lépe tak pokvete. Není vůbec náročný, snese i méně kvalitní půdu. Hodí se i jako součást živého plotu. Odmění vás charakteristickou příjemnou vůní a krásným vzhledem.

Zdroj foto: M. Schuppich / Shutterstock.com

Náročný, ale stojí za to

Pěstování pravého jasmínu bývá v našich podmínkách opravdu náročné. Odměna ale stojí za to – jedná se o kouzelnou bylinku, která působí až romantickým dojmem. Přinese nám výhodné zdravotní bonusy, a uklidňující chvíle u šálku jasmínového čaje.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací