Okrasná dlužicha – jak na pěstování této trvalky?

Vaše okrasná zahrada jistě skýtá velké množství nádherných květin a rostlin, jsou však období, kdy vše odkvete a vaše zahrada působí mdle. Díky trvalce zvané dlužicha už nikdy nebude vaše zahrada bez barev a veselého nádechu. Užijte si krásu této rostliny.

dlužicha
Zdroj foto: Max_555 / Shutterstock.com

O rostlině dlužicha

Dominantním prvkem trvalky dlužicha (lat. Heuchera) jsou určitě nádherné listy. Ty mohou být pestrobarevné s krásnými vzory nebo minimalistické v jedné barvě. Může se jednat o listy ve žlutozelené, oranžové, červené, bordó až hnědé, zlaté či stříbrné barvě.

Druhy dlužichy

Mezi oblíbené druhy, které jsou pěstovány v našich zahradách patří:

  • Dlužicha purpurová, neboli Heuchera Micrantha “Palace Purple”
  • Dlužicha krvavá, neboli Heuchera sanguinea
  • Heuchera Americana, neboli dlužicha americká
  • Heuchera Villosa,
  • Heuchera “Marmalade”

Zajímavé listy, které rostou v nízkých trsech, v období květu zdobí také dlouhé stonky s dechberoucími květy. Ty jsou vysoké až 80 centimetrů a květy na vrcholu stonku kvetou v bílých, červených nebo růžových barvách. Květy jsou skutečně nádherné, připomínají tvar malých zvonků. Květenství probíhá mezi květnem a srpnem, heuchera obvykle kvete až dva měsíce v kuse. Jestliže stonek seříznete po odkvětu, nejspíš během jedné sezóny stačí rozkvést znovu.

Pěstování dlužichy

Dlužicha je nenáročná rostlina, která nezabere příliš času při péči o ni. Pokud chcete této rostlině připravit naprosto fantastické podmínky, zvolte raději těžší a dobře propustnou půdu. Prokypřená zemina s dostatečnou vlhkostí bude tou pravou volbou.

Upravte si záhon okrasné zahrady do roviny a přidejte do zeminy hnojivo. Poté stačí zasadit dlužichu do země, není třeba hrabat moc hluboko. Nezapomeňte na jednoduchou radu – zakrýt všechny kořeny rostliny, větší hloubka není třeba.

  • Hned jak rostlinu zasadíte, nezapomeňte na důkladnou zálivku.
  • Zalévání dlužichy je nutné opakovat každý den, dokud nebude dostatečně zakořeněná.
  • V deštivých dnech nemusíte zálivku vůbec řešit.

Kam dlužichu zasadit?

Tato nádherná a pestrobarevná rostlina bude skvěle zdobit vaši okrasnou zahradu v polostínu, přímé sluneční paprsky totiž nemá moc ráda. Půda by neměla být moc mokrá, v takovém případě mohou kořeny rychle hnít a rostlina ztratí svou sílu. Naopak příliš suchá půda rostlině také neprospěje.

Aby vám dlužicha dělala co největší radost, zkuste k sobě nasadit více druhů rostlin. Díky vícebarevným trsům získáte zajímavý efekt pro váš okrasný záhon. Dlužicha se skvěle hodí také do skalek nebo do květináčů.

V zimním období přidejte kolem rostliny dostatek mulčovací kůry, zabráníte tak zmrznutí výhonků a kořenů.

Zdroj: gardenersworld.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.