Dlužicha nadchne barvami: Pěstování a vše kolem

Vaše okrasná zahrada jistě skýtá velké množství nádherných květin a rostlin, jsou však období, kdy vše odkvete a vaše zahrada působí mdle. Díky trvalce zvané dlužicha už nikdy nebude vaše zahrada bez barev a veselého nádechu. Užijte si krásu této rostliny.

Zdroj foto: kuro3 / 2021

Dlužicha vás nadchne svými nádhernými listy

Dominantním prvkem heuchery, v českých zahradách známá jako dlužicha, jsou určitě nádherné listy. Ty mohou být zbarvené do krásných tónů bordó, zlaté nebo zeleno stříbrné barvy. To však není jediný okrasný prvek, který vám může tato rostlina dát.

Listy dužichy jsou nádherné a velmi zajímavé, mohou být pestrobarevné s krásnými motivy nebo minimalistické v jednom tónu barvy. Narůstají do krásných barev, jako jsou:

  • žlutozelená,
  • oranžová,
  • červená až vínová,
  • bordó až hnědá,
  • zlatavá,
  • stříbrná.

Krásné květy vám vyrazí dech

Zajímavé listy, které rostou v nízkých trsech, v období květu zdobí také dlouhé stonky s dechberoucími květy. Ty jsou vysoké až 80 centimetrů a květy na vrcholu stonku kvetou v bílých, červených nebo růžových barvách. Květy jsou skutečně nádherné, připomínají tvar malých zvonků. Květenství probíhá mezi květnem a srpnem, obvykle kvete až dva měsíce v kuse. Jestliže stonek seříznete po odkvětu, nejspíš během jedné sezóny stačí rozkvést znovu.

Jakou půdu pro dlužichu připravit?

Dlužicha je nenáročná rostlina, která nezabere příliš času při péči o ni. Pokud chcete této rostlině připravit naprosto fantastické podmínky, zvolte raději těžší a dobře propustnou půdu. Prokypřená zemina s dostatečnou vlhkostí bude tou pravou volbou. Do půdy přidejte trochu hnojiva a vaše květina se vám odvděčí skvělým růstem i nádhernou barvou listů i květů.

Zdroj foto: Voinalovych Mykola / Shutterstock.com

Když vysazujete rostlinu

Upravte si záhon okrasné zahrady do roviny a přidejte do zeminy hnojivo. Poté stačí zasadit dlužichu do země, není třeba hrabat moc hluboko. Nezapomeňte na jednoduchou radu – zakrýt všechny kořeny rostliny, větší hloubka není třeba.

  • Hned jak rostlinu zasadíte, nezapomeňte na důkladnou zálivku.
  • Zalévání dlužichy je nutné opakovat každý den, dokud nebude dostatečně zakořeněná.
  • V deštivých dnech nemusíte zálivku vůbec řešit.

Které místo pro dlužichu vybrat?

Tato nádherná a pestrobarevná rostlina bude skvěle zdobit vaši okrasnou zahradu v polostínu, přímé sluneční paprsky totiž nemá moc ráda. Půda by neměla být moc mokrá, v takovém případě mohou kořeny rychle hnít a rostlina ztratí svou sílu. Naopak příliš suchá půda rostlině také neprospěje. V zimním období přidejte kolem rostliny dostatek mulčovací kůry, zabráníte tak zmrznutí výhonků a kořenů.

Pestrobarevnost je na prvním místě

Aby vám dlužicha dělala co největší radost, zkuste k sobě nasadit více druhů rostlin. Díky vícebarevným trsům získáte zajímavý efekt pro váš okrasný záhon. Dlužicha se skvěle hodí také do skalek nebo do květináčů, i na takových místech vám udělají radost zejména ve vícebarevných kombinacích.

Ať už si vyberete svůj nejoblíbenější druh dlužichy nebo zvolíte pestré kombinace více odrůd, určitě si tuto rostlinu zamilujete na první pohled a vaše zahrada bude o dost zajímavější

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.